Yatırım yapmaya başla!

Apple Corona Virüsü Etkisiyle Üretimini Tayvan’a Kaydırabilir

Apple Çin’de yaşanan salgın nedeniyle üretim tesisi için Tayvan alternatifini kullanacak.
Apple Corona Virüsü Etkisiyle Üretimini Tayvan’a Kaydırabilir

Çin’i etkisi altına alan Corona virüsü dünya genelinde yankı uyandırmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil durum ilan etmesinin ardından teknoloji şirketleri zararlarını minimuma indirmek adına alternatif yollara yönelmeye başladı. Bilindiği üzere pek çok şirket ucuz iş gücü nedeniyle üretim tesislerini Çin’de konumlandırıyor. Ancak ülkeyi etkisi altına alan salgın nedeniyle bu tesislerin büyük bölümü üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. ABD’li Apple da bu durumdan etkilenen başlıca şirketler arasında yer alıyor.

Apple’a tedarik sağlayan başlıca şirketlerden biri olan Foxconn’un bir süredir üretim yapmadığı biliniyor. Bu durum nedeniyle iPhone üretiminde aksamalar yaşanacağı belirtiliyor. Çin hükümeti tarafından uygulanan kısıtlamaları da eklediğimizde üretim ekonomisinin olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz. Cupertinolu şirket bu etkiyi en az hasarla atlatmak adına Tayvan alternatifini düşünmeye başladı.

Apple’dan Tayvan Hamlesi

Apple’dan Tayvan Hamlesi

Çin’de sayısı 1000’i aşan insan Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. 40 binden fazla insan virüs nedeniyle tedavi görüyor ve ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Virüsün kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber üretim ekonomisi de zor günler geçirmeye başladı. Pek çok şirket 2020 yılının ilk çeyreğine dair hedeflerini revize ediyor. Etkilenen başlıca şirketler arasında Apple dikkat çekiyor. Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde ülkedeki mağaza ve ofislerini geçici bir süreliğine de olsa kapatma kararı almıştı.

Apple’ın en önemli tedarikçilerinden biri olan Foxconn’un tesisleri Çin’de bulunuyor. Üretimin durması nedeniyle Apple üretimini Tayvan’a kaydırmaya hazırlanıyor. Kesin olmamakla beraber Apple’ın başka ülkelerde de üretim ihtimalini hazırda tuttuğu belirtiliyor. Aslında Apple daha önce ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim nedeniyle üretimini Çin dışına taşımayı düşünmüştü. Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerin de bu bağlamda Apple ile adının geçtiği biliniyor.

Teknoloji devi Mart ayı içerisinde uygun fiyatlı yeni telefonu iPhone SE 2’nin tanıtmaya hazırlanıyor. Bu telefonun üretimi için Tayvan seçeneği değerlendirilmiş olabilir. Şirket telefonu tanıttıktan kısa bir süre sonra satışa sunmak istiyor. Bunun için Çin’de yaşanan aksamaların Tayvan’da yapılacak üretim ile telafi edilmesi planlanıyor. Apple cephesinden henüz üretimi başka ülkelere kaydırılması ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum