Yatırım yapmaya başla!

Apple Corona Virüsü Nedeniyle Çin’deki Mağaza ve Ofislerindeki Faaliyeti Durdurdu

ABD’li Apple, Çin’de yaşanan salgın nedeniyle ülkede bulunan ofis ve mağazalarını geçici olarak kapatma kararı aldı.
Apple Corona Virüsü Nedeniyle Çin’deki Mağaza ve Ofislerindeki Faaliyeti Durdurdu

Son dönemde dünya gündeminde en çok konuşulan konuların başında Çin’de yaşanan corona virüsü geliyor. Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs ülkede binlerce kişiyi etkisi altına almış durumda ve çok sayıda insan hayatını kaybetti. Çin’de pek çok şehrin karantina altına alındığı biliniyor. Virüsün dünya geneline yayılmasından endişe ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü olayla ilgili acil durum ilan ettiğini açıkladı. Teknoloji şirketleri ise çalışanlarının ülkeye olan seyahatlerini kısıtlamaya başladı.

Pek çok şirket çalışanlarına evden çalışmalarını söylüyor. Son veriler virüsün Çin’de 11.374 kişiye bulaştığını ve 259 kişinin hayatını kaybettiğini gösteriyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Fransa gibi bazı Avrupa ülkelerinde de virüsün görüldüğü belirtiliyor. ABD’li Apple geçtiğimiz günlerde çalışanlarının Çin’e seyahatini kısıtlayacağını açıklamıştı. Teknoloji devinden yeni bir açıklama daha geldi. Şirket Çin’de bulunan ofis ve mağazalarını geçici olarak kapatıyor.

Apple’dan Çin Kararı

Apple’dan Çin Kararı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin başında gelen Apple için Çin en büyük pazarlardan biri konumunda. ABD’den sonra iPhone satışlarının en yüksek olduğu ülke olarak Çin geliyor. Dolayısıyla bu bölgede Apple’ın büyük bir iş gücü olduğunu söyleyebiliriz. Teknoloji devi corona virüsü nedeniyle Çin’de bulunan tüm ofislerini ve mağazalarını kapatacağını duyurdu. Açıklamada kapatılan ofis ve mağazaların 9 Şubat tarihine kadar hizmet vermeyeceği belirtildi.

Bu tarihten sonra kapanan bölümlerin tekrar açılması bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil durum ilan etmesinden sonra Apple’ın böyle bir karar aldığı belirtiliyor. Şirketten konuyla ilgili açıklamada “Çok dikkatli olmak amacıyla ve önde gelen sağlık uzmanlarının en son tavsiyelerine dayanarak Çin anakarasındaki tüm kurumsal ofislerimizi, mağazalarımızı ve iletişim merkezlerimizi 9 Şubat’a kadar kapatıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Şirket açıklamasında ülkedeki çevrimiçi mağazasını kapatmayacağını ve buradan hizmet vermeye devam edeceğini belirtti. Durumu denetlemeye devam edeceğini belirten Apple yetkilileri, Çin’de kapattıkları mağazalarını en kısa sürede yeniden açmak istediklerini söyledi. Teknoloji devi yalnızda 2019’un Aralık ayı içerisinde Çin’de 3.2 milyon iPhone satışı yaptı. Yıl boyunca yapılan satış ise 27.5 milyona ulaşmıştı. Dolayısıyla Apple kendisi için bu kadar önemli bir pazarda en kısa sürede yeniden hizmet vermek isteyecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum