Yatırım yapmaya başla!

Apple Çin’deki iPhone Satışlarında Yaşanan Yükselişi ile Dikkat Çekiyor

Ticari gerilime rağmen Apple, Çin’deki iPhone satışlarından yüz güldürücü sonuçlar alıyor.
Apple Çin’deki iPhone Satışlarında Yaşanan Yükselişi ile Dikkat Çekiyor

ABD’li akıllı telefon devi Apple, iPhone modellerini dünyanın dört bir yanında satışa sunuyor ve bu pazarın aktif oyuncularından biri olarak yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen iPhone modelleri teknoloji devini satış rakamları ile memnun etmemişti. Yaşanan düşüş ve Huawei’nin yükselişi Apple’ın pazarda Çinli teknoloji devinin arkasına düşmesine neden olmuştu. Apple için en önemli pazarların başında Çin geliyor. Bu ülkedeki satış rakamları iPhone’ların başarısında belirleyici rol oynuyor.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları Apple’ın bu ülkedeki başarısını etkilemiş gibi görünmüyor. Gelen son rakamlar iPhone satışlarında önemli ölçüde yükseliş olduğunu gösteriyor. Bloomberg’de yer alan habere göre Apple, en büyük pazarı olan Çin’de iPhone satışlarını gözle görülür oranda artırmayı başardı. Bu yükselişte özellikle uygun fiyat ile sunulan iPhone XR ve iPhone 11 modellerinin önemli rolü olduğu belirtiliyor.

iPhone Çin’de Yüzleri Güldürdü

iPhone Çin’de Yüzleri Güldürdü

Apple’ın ticari gerilimlerden dolayı zarar gören başlıca şirketlerden biri olduğu biliniyor. Bunun sebebi ise teknoloji devinin üretim tesislerinin Çin’de olması. Trump yönetimi tarafından Çin’e yönelik uygulanan tarifeler iPhone’ların maliyetinin artmasına neden oluyordu. Ancak telefonların Çin’deki satışları diğer taraftan şirketin yüzünü güldürmüş durumda. Rapora göre ülkedeki iPhone satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 18,7’ik bir artış yaşandı.

Bu artış iPhone’ların toplam satış rakamlarında da büyük paya sahip. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojisi Akademisi ise iPhone’ların 3 milyondan fazla sattığını açıkladı. Daha önce açıklanan veriler Eylül ve Ekim ayları arasındaki zaman diliminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6’lık bir yükseliş yaşandığını göstermişti. Apple’ın kendi ülkesinden sonra en büyük pazar olan Çin’de elde edilen bu başarı, küreselde yaşanan yavaşlamayı bir nebze olsun azalttı.

5G’nin Eksikliği Hissediliyor

5G’nin Eksikliği Hissediliyor

Bu başarıda en yüksek payın ise iPhone 11 modeli olduğu belirtiliyor. Telefonun diğer modellere göre uygun fiyat ile satışa sunulması kullanıcıların ilgisinin artmasına neden oluyor. 2019 yılı geneline bakıldığında Çin’de toplamda 389 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiği görülüyor. Bu cihazların 13 milyonunu ise 5G destekli akıllı telefonlar oluşturuyor.

Uzmanlar Apple’ın henüz iPhone’larda 5G desteğine ver vermemiş olmasının olumsuz etkileyeceğini belirtiyor. Buna rağmen toplam satış rakamları Apple’ı fazlasıyla memnun etmiş durumda. Şirketin bu yıl tanıtacağı iPhone modellerinde 5G desteğinin olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu gelişme ile beraber iPhone modellerinin Çin’deki geleceğinin oldukça parlak olduğunu söyleyebiliriz. Çin hem firmalar hem de nüfusu itibariyle akıllı telefon pazarının merkezi konumunda. Ülkeye yönelik ABD yaptırımları nedeniyle Apple’ın Hindistan’daki üretim faaliyetlerine ağırlık verdiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum