Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple Çin’deki iOS Mağazasından Lisansı Olmayan Binlerce Uygulamayı Kaldırdı

Apple’ın Çin’deki App Store mağazasından binlerce uygulama lisansı olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı.
Apple Çin’deki iOS Mağazasından Lisansı Olmayan Binlerce Uygulamayı Kaldırdı

Teknoloji devi iPhone ve iPad modelleri ile dünya genelinde milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Şirket sunduğu ürünlerin yazılım ve uygulama desteğini de kendisi veriyor. iOS ekosisteminin çevrimiçi mağazası olan App Store’da binlerce uygulama yer alıyor ve bunlara yenileri ekleniyor. Apple bazı gereklilikleri karşılamayan ve kural ihlalinde bulunan uygulamaları kaldırmaktan çekinmiyor.

Apple için en büyük pazarların başında ise Çin geliyor. Nüfusu itibariyle teknoloji devi Çin’de çok büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşıyor. Çin hükümetinin diğer ülkelere nazaran daha katı kurallara sahip olması, Apple’ın da bu ülkede radikal davranmasına neden oluyor. Şirket bu nedenle daha önce pek çok uygulamayı kaldırmıştı. Son gelişme ile teknoloji devinin Çin’deki App Store’dan binlerce uygulamayı kaldırdığı öğrenildi.

Apple Binlerce Uygulamayı Kaldırdı

Apple Binlerce Uygulamayı Kaldırdı

Apple, yıl sonunu tüm oyun yayıncılarının lisans alması için son tarih olarak belirlediğinden, bir gün içerisinde şimdiye kadarki en büyük kaldırma işlemini gerçekleştirdi. Bu kapsamda Çin’deki App Store’dan 39.000 oyun uygulamasını kaldırıldı. Bu kararın, Çinli yetkililer tarafından lisanssız oyunlara yönelik baskıların ardından geldiği belirtiliyor.

39.000 oyun dahil olmak üzere Apple mağazasından toplam 46.000’den fazla uygulamayı kaldırdı. Araştırma firması Qimai’ye göre, taramadan etkilenen oyunlar arasında Ubisoft’un Assassin’s Creed Identity ve NBA 2K20 gibi popüler yapımlar yer alıyor. Mağazadaki 1.500 ücretli oyundan sadece 74’üne dokunulmadığı ve diğerlerinin kaldırıldığı ifade edildi.

Apple, başlangıçta oyun yayıncılarına, kullanıcıların dünyanın en büyük oyun pazarında uygulama içi satın alımlar yapmalarına olanak tanıyan, devlet tarafından verilen bir lisans numarası göndermeleri için yılın son gününe kadar süre tanımıştı. Android tarafındaki uygulamaların lisans düzenlemeleri ile uyumlu olduğu biliniyor. Analistler, Apple’ın Çin hükümetiyle uyumlu olmak için denetlemeyi sıkı tuttuğunu ve bu kadar uygulamanın kaldırılmasının sürpriz olmadığını düşünüyor.

AppInChina’nın pazarlama müdürü Todd Kuhns” “Çin’in bu yıl onayladığı yabancı oyun lisansının son derece az olması nedeniyle geliştiriciler Çince sürümler geliştirecek ve reklam destekli bir modele geçmek durumunda kalacak.” diye konuştu. Apple, Çin’deki App Store’dan binlerce uygulamayı kaldırması sonrası konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum