Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple Cihazların Ömrünü Bilinçli Olarak Kısaltmak ile Suçlanıyor

Yapılan bir araştırma Apple’ın cihazlarının ömrünü bilerek kısalttığı iddiasını ortaya koydu.
Apple Cihazların Ömrünü Bilinçli Olarak Kısaltmak ile Suçlanıyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple dünyanın en büyük şirketlerinden biri konumunda. Çok sayıda ürün ve servisin geliştiricisi olan şirket milyonlarca kişiye ulaşıyor. Şirket son yıllarda kullanıcılarını çeşitli sebeplerle mağdur ettiği sebebiyle suçlu bulunuyor ve çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalıyor. Geçtiğimiz günlerde iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattığına karar verilen şirket, 113 milyon dolar ceza ödeyeceğini kabul etmişti.

Ancak gelişmeler Apple’ın önümüzdeki süreçte de benzer cezalar ile karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. Çevre Denetim Komitesi tarafından yürütülen bir soruşturma, Apple’ın geliştirdiği cihazların ömrünü bilinçli olarak kısalttığını iddia ediyor. Bunun yanı sıra elektronik çöp miktarında son yıllarda büyük artış yaşandığı ve şirketlerin bu konuya yönelik herhangi bir adım atmadığı belirtiliyor.

Apple Yine Ceza Alabilir

Apple Yine Ceza Alabilir

Apple’ın geçmiş yıllardan bu yana geliştirdiği cihazların tamir edilmesinin zor olduğu biliniyor. Bu durum İngiltere’deki kurumların dikkatini çekiyor. Pek çok parlamenter, Apple’ı cihazlarını bilinçli olarak eskitmekle suçluyor. Yerleşik eskime adı verilen buy süreç sonrasında ürünlerin yaşam sürelerinin azaldığı düşünülüyor. Onarımın zor olmasının sebebi ise cihazların içerisindeki donanımların lehimlenmiş olması. Bu durum tamiri imkansız hale

Raporda konuyla ilgili, “Bunun yerine, özellikle Apple tarafından onarım için önerilen ücretler o kadar pahalı olabilir ki, parçayı tamamen değiştirmek daha ekonomiktir.” ifadeleri yer alıyor. getiriyor. Apple ürünlerinin rakip cihazlara göre daha pahalı olması ise tüketicilerin kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyor.

Apple’dan Açıklama Gecikmedi

Apple’dan Açıklama Gecikmedi

Soruşturma sonrası ortaya atılan iddialara karşı Apple’dan açıklama geldi. Şirket açıklamasında bu raporun şaşkınlık yarattığını belirtiyor.

Teknoloji devi açıklamasında, “Apple’ın kaynakları ve hepimizin paylaştığı gezegeni koruma çabalarını yansıtmayan Çevre Denetim Komitesi raporu karşısında şaşırdık ve hayal kırıklığına uğradık. Müşterilerin ticaret yapmaları, geri dönüştürmeleri ve her zamankinde daha güvenli, kaliteli onarımlar almaları için daha fazla seçenek var ve en yeni Apple Watch, iPad ve iPhone serimizin tümünün temel bileşenlerinde geri dönüştürülmüş malzeme kullanılıyor.” ifadelerine yer verdi.

Şirket açıklamasının devamında vermiş oldukları taahhütleri belgelemek ve gelecek nesillere temiz bir gelecek bırakmak adına parlamento ve hükümet yetkilileri ile iş birliği yapacaklarını belirtti. Apple, teknik servis hizmetinde geçtiğimiz günlerde bazı adımlar atmıştı.

Yakın zamanda Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı programını daha fazla üçüncü taraf teknik servisin müşterilere hizmet vermesi için araçlara ve dahili kaynaklara erişimini sağlamak üzere genişletmişti. Soruşturma sonrası Apple aleyhine bir yaptırım olur mu bunu da önümüzdeki süreçte göreceğiz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum