Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple CEO’su Tim Cook Wall Street Analistleri ile Karşı Karşıya!

Apple'ın yaşadığı net gelir düşüşünün ardından CEO Tim Cook ile Wall Street analistleri karşı karşıya geldi. İşte detaylar;
Apple CEO’su Tim Cook Wall Street Analistleri ile Karşı Karşıya!
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple, en büyük rakiplerinden biri olan Samsung’un oldukça zor günler yaşadığı zamanlarda beklentileri karşılayamamakla suçlanıyor. Hatırlanacağı üzere şirket, 2016 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu kamuoyuna açıklamıştı. Açıklanan verilere göre; net karın yüzde 19 oranında düştüğü ve 9 milyar dolar seviyesine kadar gerilediği görüldü. Net gelirin ise yüzde 9 oranında azaldığı ve 46.9 milyar dolar düzeyine geldiği belirtildi. Açıklanan verilerin ardından, Apple’ın üç çeyrek boyunca üst üste gerilediği görülmüş oldu.

Apple bilançosu sonrası, hem büyük hem de küçük yatırımcılar büyük şok yaşadılar. Bu şokun temel nedeni, haberimizin başında da belirttiğimiz gibi Samsung’un Galaxy Note 7 modelinin tanıtımının ardından yaşadığı gerileme süreciydi. Apple’ın yılı büyük düşüşlerle tamamlamaya hazırlandığı bugünlerde, tek sorumlu olarak CEO Tim Cook görülüyor. Verilerin açıklanmasının ardından Cook, bir konferansta Wall Street analistleriyle karşı karşıya geldi. Cook, analistlerin sert soruları karşısında bir hayli zorlandı…

Bir analist, Cook’a Eylül ayının ilk günlerinde piyasaya tanıttıkları iPhone 7 modelini kastederek, uzun bir zamandır gündemi sarsacak bir cihaz tanıtmadıklarını belirtti ve gelecek yıllar içerisinde kullanıcıları heyecanlandıracak büyüklükte bir projeyi hayata geçirip geçirmeyeceklerini sordu. Cook ise bu soru karşısında; daha önce hiç sahip olmadıkları çok güçlü hedeflerinin bulunduğunu belirtti ve bu hedeflere oldukça güvendiklerini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Cook, bu hedefin ne olduğunu şu an açıklayamayacaklarını fakat tüm kullanıcıları büyük bir sürprizin beklediğini dile getirdi.

Cook iyice köşeye sıkıştı!

Hepimizin malumu olduğu üzere Apple, teknoloji sektörünün kuşkusuz en büyük şirketlerinden biri konumunda bulunuyor. Özellikle efsanevi CEO’su Steve Jobs döneminde şirket, amiral gemisi unvanını fazlasıyla hak etmekteydi. Ancak son yıllarda üretilen yeni modellerin kullanıcıları tatmin etmemesi, şirket bilançolarına da yansımaya başladı. 15 yılın ardından ilk defa yıllık net kar ve gelirlerinde düşüşler yaşayan şirketin CEO’su Cook, yaşanan bu gelişmeler karşısında köşeye sıkışmış durumda. Hatırlanacağı üzere, yaklaşık iki ay önce Cook’un koltuğunun sallanmaya başladığını yazmıştık. Cook’un koltuğunun sallanma nedenlerinin yer aldığı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Silikon vadisinde kazanın iyiden iyiye kaynamaya başladığı bu günlerde, hangi gelişmelerin yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu