Yatırım yapmaya başla!

Apple CEO’su: “Trump’ın Tarifeleri Ekonomiyi ve Tüketiciyi Kötü Etkileyebilir”

Yılın ikinci çeyrek sonuçlarında parlak bir tablo sergileyen Apple’ın CEO’su Tim Cook, Trump’ı tarifeleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte ünlü CEO’nun yorumları;
Apple CEO’su: “Trump’ın Tarifeleri Ekonomiyi ve Tüketiciyi Kötü Etkileyebilir”

Dün ikinci çeyrek bilançosunu açıklayan Apple, yılın Nisan – Haziran döneminde net karını ve gelirini artırdığını gösterdi. Gerçi rapor, Huawei’nin Apple’ı geçerek en çok satan ikinci akıllı telefon üreticisi olmasını engelleyemedi ama yine de teknoloji devi gayet başarılı bir çeyrek kaydettiğini gösterdi. Firmanın net karı % 32.1 artışla 11.52 milyar dolara, geliri de % 17.3 artışla 53.26 milyar dolara ulaştı.

Öyle ki sonuçların açıklanmasının ardından Apple’ın hisselerinde % 3.9’luk artış görüldü ve hisseler 197.67 dolara kadar tırmandı. Bu da dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple’ın 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşmasına ramak kalması anlamına geldi. Ancak Apple’la ilgili dikkat çeken tek haber bu değildi. Keza Tim Cook, bilançoyla ilgili toplantıda Trump’ın tarifeleri hakkında çarpıcı şeyler söyledi.

Nisan ayında Beyaz Saray’da Donald Trump ile bir araya gelen Tim Cook, dünkü açıklamasında Trump’ın tarifelerinin tüketicilere zarar verdiğini belirtti.

Apple CEO'su Trump'ın Traifeleri Açıklama Gümrük vergilerinin henüz Apple’a zarar vermediği söyleyen Tim Cook, son tarifelerin önünde sonunda şirketi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyeceğini dile getirdi. ABD ve Çin arasındaki ticaret kısıtlamaları giderek artarken Tim Cook sakinliğin galip gelmesini umduğunu bildirdi.

Düşüncesini; “tarifeler konusundaki görüşümüz, bunların tüketiciye vergi olarak dönmesi ve daha düşük ekonomik büyüme ile sonuçlanacak olmasıdır” sözleriyle açıkladı.

Apple CEO'su Trump'ın Tarifeleri Tüketici ve Ekonomi Kötü Etkiler Daha önce uygulanmış tarifelerin hiçbirinin iPhone gibi herhangi bir Apple ürününü doğrudan etkilenmediğinin üzerini çizen CEO, Çin ürünleri üzerindeki 200 milyar dolarlık son vergi turunun şirket üzerinde nasıl etki yaratacağının hala analiz edildiğini aktardı. İlaveten; tarifelerin tüketiciler ve ekonomi üzerinde istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Sürecin zorluğundan bahseden Cook, ABD ve diğer büyük ekonomiler arasındaki ticaret ilişkilerinin karmaşık olduğunu vurguladı.

Apple CEO'su Trump'ın Tarifeleri Tüketici ve Ekonomi Kötü Etkieyebilir YorumuKonuşmasında Trump’ın vergilerini hatırlatan Tim Cook, yine de her zamanki gibi iyimser olduklarınu söylemeyi ihmal etmedi. Çünkü ABD ile Çin’i bir araya getirmek için kaçınılmaz bir karşılıklı olma durumunun bulunduğunu belirtti.

Her iki ülkenin de ancak diğeri başarı olduğunda başarılı olabileceğini öne süren Cook, dünya başarısı için de ABD ile Çin’e ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Geleceği tahmin edemem, diyen Apple CEO’su yine de ülkelerin bunu aşacağı konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum