Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Koltuğu Sallanıyor!

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Koltuğu Sallanıyor!

Teknoloji dünyasının en çok ilgi gören kuruluşlarından olan Apple, hepimizin yakından bildiği üzere zor günler geçiriyor. Ürettiği birbirinden harika telefonlar, bilgisayarlar, netbooklar bile Apple’ın içinde bulunduğu sıkıntılı süreci atlatmasını sağlayamıyor. Peki, Apple’ın yaşadığı bu zorlu sürecin temel nedenleri neler ve şirket tarihi boyunca ilk kez böylesine zorlu günler geçirmesinin sorumlusu kim?

Gelin birlikte bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım;

Apple’ın Piyasa Değerindeki Kayıp Hangi Boyutta?

Apple'ın Piyasa Değerindeki Kayıp Hangi Boyutta?Öncelikle, Apple’ın piyasa değerinde yaşanan değer kayıplarından başlamakta yarar görüyorum. Bilindiği üzere Apple Inc. ya da önceki adıyla; Apple Computer Inc. bu yıl tarihinin belki de en zor günlerini geçiriyor. Şirket bu sene tam 13 yılın ardından borsada, ilk kez gerilemeler yaşadı. Apple’ın borsada gerilemeler yaşadığı sürede ise belki de en büyük darbe; ünlü yatırımcısı Carl Icahn‘dan gelmişti. Icahn, elinde bulunan 2 milyar dolar düzeyindeki tüm hisse senetlerini sattığını duyurmuştu. Icahn gerçekleştirdiği bu satışın ardından ise kamuoyuna açıklamada bulunarak; Apple’ın özellikle Çin piyasasında tsunamiye uğrayacağını ve geliştirdiği ürünleri satmakta büyük zorluk çekeceğini dile getirmişti. Icahn’ın açıklamalarıyla ilgili yazımızın detaylarını burada bulabilirsiniz. Icahn’ın o günlerde de ifade ettiği üzere, Apple piyasa değerinde oldukça sert düşüşler yaşıyor. Icahn’ın elindeki hisse senetlerini satmasının ardından, Apple Inc. hisseleri yüzde 11 oranında değer kaybı yaşamıştı. Apple’ın piyasa değerindeki sert düşüşlerinden bahsetmişken, Reuters‘in raporuna değinmenin doğru olacağını düşünüyorum. Yaklaşık iki ay önce yayınladığı raporda Reuters, Apple’ın piyasa değerindeki düşüşün tamı tamına 65 milyar dolara kadar ulaştığını ifade etmişti.

Apple Neden Geriliyor?

Apple Neden Geriliyor?Yazımızın ilk bölümünde Apple’ın piyasa değerindeki kayıplarından bahsettikten sonra şirketin düşüşlerindeki temel nedenleri birlikte inceleyelim;

Silikon vadisinin devi olarak adlandırılan Apple’ın, 2016 yılı içerisinde böylesine zorlu günler yaşayacağını, eminim ki benim gibi sizler de beklemezdiniz. Tam da bu noktada, ilk iPhone’un piyasaya sürüldüğü günü hatırlayalım. 2007 yılının 28 Haziran gününde Apple’ın, teknoloji dünyasını sarsacak iddiasıyla piyasaya sürdüğü; iPhone 2G. Kullanıcılar, belki de hayatlarında ilk kez bir akıllı telefon alabilmek için gece yarılarından itibaren kuyruk oluşturmaya başlamışlardı. Peki, 2016’ya gelindiğinde neler değişti de Apple, şirket tarihinin en zor günlerini yaşamaya başladı? Bunun temel nedeni olarak; şirket politikalarında ve ürün geliştirme stratejilerinde uygulanan yanlışlıkları açıkça söyleyebiliriz. Stratejilerdeki en net hata ise iPhone 6‘nın üretilmesinden sonra uygulanan fiyat politikası. Belki de birçoğunuz iPhone 6 kullanıyor olabilirsiniz. Üstelik kullandığınız bu cihazdan son derece memnun da olabilirsiniz. Ancak Apple, ürettiği iPhone 6’dan sizin kadar memnun değil…

Apple, ürettiği iPhone 6 modelinin ardından beklediği karşılığı bir türlü göremedi. Özellikle de Asya piyasalarında oldukça sert bir reaksiyonla karşılaşan Apple, radikal bir karar almıştı. Şirket aldığı kararla, Çin’de bulunan iBooks ve iTunes mağazalarını kapatmıştı. Böylelikle Apple, Asya piyasalarındaki hakimiyetini resmi olarak Samsung’a devretti. Apple’ın açıkça ringe havlu atmasının ardından, Çin’deki geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında azalmıştı. iWatch, iPad, MacBook gibi ürünleri geliştirerek neredeyse her yıl piyasaya süren Apple, iPhone 6’nın üretim ve fiyat politikasında aynı başarıyı gösteremedi.

Apple’da Fatura Tim Cook’a Kesilebilir!

Apple'da Fatura Tim Cook'a Kesilebilir!Günümüz teknoloji çağında hepimizin yakından bildiği üzere; Apple ya da eski adıyla Apple Computer, 1976 yılında Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından ABD’de kuruldu. Şirketin CEO’su olarak ise Steve Jobs görev yapmaktaydı. Ancak 2011 yılının Ağustos ayına gelindiğinde Jobs, kanser tedavisi nedeniyle CEO görevini Tim Cook‘a devretmek zorunda kalmıştı. Ekim ayına gelindiğinde ise şirketin efsanevi kurucusu Jobs, hayata gözlerini yumdu. Şirketin kaderi tam da bu noktada yeniden çizilmeye başladı…

Kişisel kanaatime göre; geçmişin mirasıyla koltuğu devraldığına inandığım Cook, Apple’ın başarılı serüvenini adeta kabusa dönüştürdü. Cook ile ilgili neden böyle düşündüğümü sizlere finansal verilerle açıklamak istiyorum. Öncelikli olarak Cook’un CEO olarak göreve geldiği andan itibaren Apple’ın, dalgalı bir grafik çizdiğini biliyoruz. Cook’un karnesine bakıldığı vakit, bilançoların bazı dönemlerde rekorlarla dolu olduğunu görüyoruz. Henüz CEO’luk kariyerinin ilk yılında şirketin cirosu 108 milyar dolarken, 2016 yılında şirketin cirosu 220 milyar dolar düzeyine kadar tırmanıyor. Şirketin net kar seviyesi ise 700 milyar dolar seviyesini aşmış durumda.

Ancak tüm bunlar, ne yatırımcıları ne de tüketicileri memnun edecek verilerdir. Yazımın başında da bahsettiğim üzere; Apple hayranları, bir zamanlar yeni ürünleri satın almak için şirketin kapısında sabahlarlardı. Ancak son dönemlerde Apple tutkunlarının bu tavrının değiştiğini açıkça görebiliyoruz. Bir Apple hayranı olarak açıkça belirtmeliyim ki bu durumun temel nedeni; iPod ve iPhone ile yeniliklere alışmasının ardından, tüketicileri heyecanlandıracak yeni ürünlerin geliştirilememesidir. Cook’un CEO’luk dönemine bakıldığı vakit tüketicileri heyecanlandıran en büyük nokta; Apple Watch‘ların piyasaya sürülmesiydi. Ancak piyasaya sürüldüğü ilk günlerde tüketicileri heyecanlandıran bu ürün, Cook yönetimindeki Apple için pek de karlı olmadı. Çünkü şirket, Apple Watch’lara yönelik satış rakamlarını kamuoyuna açıklamadı. Bu durum ise bu ürünün ekonomik olarak büyük bir başarı göstermediğini gözler önüne seriyor.

Günümüz dehalarından belki de en büyüğü olan Jobs’un ardından tam 5 yıldır CEO olarak görev yapan Cook’un, şirket için büyük bir devrim yapmadığını ya da bir sihirbaz olmadığını açıkça görüyoruz. Yenilikçi teknoloji beklentilerinin, hayal kırıklıklarıyla sonuçlandığı günlerde Cook’un koltuğu giderek sallanıyor. Sizce Cook, Jobs efsanesinin ardından CEO’luk görevine daha ne kadar devam edebilir ki?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum