Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple CEO’su Tim Cook, Facebook’un Veri Toplamak için İzin İstemesi Gerektiğini Söyledi

Tim Cook, Apple ile Facebook arasında yaşanan çekişmeye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Apple CEO’su Tim Cook, Facebook’un Veri Toplamak için İzin İstemesi Gerektiğini Söyledi

Akıllı telefonların artık hemen herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi hayatımızda pek çok uygulamanın yer almasını sağlıyor. Bu uygulamaların başında ise sosyal medya platformlarının geldiğini söyleyebiliriz. Facebook, Twitter, Instragram, TikTok gibi mecralar her gün milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor. Bilindiği üzere bu uygulamalar kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak için veri topluyor.

Android ve iOS üzerinden insanların konum bilgileri, internet geçmişleri ve çeşitli bilgiler platformlar tarafından kayıt altına alınıyor. Toplanan veriler büyük oranda kullanıcılara en uygun reklamı göstermek adına kullanılıyor. Ama bu durum kimi zaman veri ihlallerinin yaşanmasına ve gizlilik endişelerinin artmasına neden oluyor.

Apple geçtiğimiz aylarda yeni işletim sistemi iOS 14’ü kullanıcıların beğenisine sundu. Yeni iOS sürümü gizliliğe yönelik bazı farklılıklar ile öne çıkıyor. Yapılan değişiklik ile kullanıcılar uygulamaların kendilerinden toplayacakları verilere dair daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlanıyor.

Bu durum bir süredir Facebook’un tepkisini çekmekte. Sosyal medya devi son olarak Apple’ın bu hamlesine olan tepkisini gazeteye ilan vererek gösterdi. Son olarak Apple CEO’su Tim Cook’tan Facebook’a yönelik çarpıcı açıklamalar geldi.

Tim Cook’tan Facebook Açıklaması

Tim Cook’tan Facebook Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Facebook gazeteye verdiği ilanda, “Apple’ın yaklaşımına ve çözümüne katılmıyoruz ancak uyum göstermekten başka seçeneğimiz yok. Yapmazsak, Facebook’u App Store’dan engelleyecekler ve bu da hizmetlerimize güvenen kişilere ve işletmelere daha fazla zarar verecektir. Bu riski büyümek için platformumuzu kullanan milyonlarca işletme adına alamayız” ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal medya devi iOS’a gelen yeni özelliğin haksız rekabete yol açacağını ve Apple’ın yeterince şeffaf olmadığını düşünüyor. Diğer yandan Facebook iki yıl önce patlak veren Cambridge Analytica skandalı nedeniyle büyük ceza almıştı. Geçmişi sabıkalı olan şirketin veri toplamak adına ısrarcı olması dikkat çekiyor. Apple CEO’su ise kullanıcıların arkasında olduklarını belirten bir açıklama yaptı.

Tim Cook, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, “Kullanıcıların kendileri hakkında toplanan veriler ve bunların nasıl kullanılacağı konusunda seçim yapmaları gerektiğine inanıyoruz. Facebook, daha önce olduğu gibi uygulamalar ve web siteleri genelinde kullanıcıları izlemeye devam edebilir, iOS 14’te Uygulama İzleme Şeffaflığı sadece önce sizden izin istemelerini gerektirecek.” diye konuştu.

Apple’ın patronu bu uygulamanın sadece Facebook için geçerli olmadığını ve App Store’da yer alan tüm uygulamaları kapsadığının altını çizdi.

Apple Uygulamaları Daha Sık Denetleyecek

Apple Uygulamaları Daha Sık Denetleyecek

Teknoloji devi Apple, birkaç gün önce iOS 14.3’teki Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliğini kullanıma sundu. İOS 14’teki en son değişiklik, uygulamalara gizlilik etiketleri ekliyor. Bu özellik, kullanıcılar App Store’dan indirilen bir uygulamanın toplayacağı veri türünü gösterecektir.

Facebook ise Apple’ın yeni gizlilik politikasının bir işletmenin kişiselleştirilmiş reklamlar yayınlama ve müşterilerine etkili bir şekilde ulaşma kabiliyetini sınırladığını belirtti. Apple ile Facebook arasında yaşanan çekişmenin ilerleyen günlerde yeni gelişmelere gebe olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya devinin yeni iOS özelliği ile reklam gelirlerinin azalacağı belirtiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum