Yatırım yapmaya başla!

Apple CEO’su ile Başkan Trump Çin’e Yönelik Yaptırımlar Konusunda Görüştü

Ticaret savaşları nedeniyle ABD ile Çin arasında yaşanan karşılıklı yaptırımlar Apple’ı doğrudan etkiliyor. Şirket en büyük rakiplerinden biri olan Samsung ile daha etkin rekabet etmek adına ABD yönetiminden kolaylık istiyor.
Apple CEO’su ile Başkan Trump Çin’e Yönelik Yaptırımlar Konusunda Görüştü

Geçtiğimiz yıldan bu yana küresel gündemin başlıca konularından birisi ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları olmakta. İki ülke arasında yaşanan ticari savaş karşılıklı gümrük tarifelerinin ve ek vergilerin uygulanması ile daha fazla alevleniyor. Bu durumdan başlıca etkilenen şirketler ise teknoloji firmaları oluyor.

Çin tarafında Huawei’ye uygulanan çeşitli yaptırımlar kamuoyunda halen konuşulmaya devam ediliyor. Diğer yandan ABD’nin Çin’e yönelik almış olduğu ek vergi kararları Apple’ın işini zorlaştırıyor. Akıllı telefon pazarında en büyük pay sahibi Güney Koreli teknoloji devi Samsung. Apple ise rakibi ile daha etkin rekabet edebilmek adına yaşanan ticaret savaşlarından en az şekilde etkilenmek istiyor.

Şirketin üretim tesislerinin ve tedarikçi firmalarının büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Uygulanan yaptırımlar dolayısıyla Apple ürünlerinin fiyatını olumsuz etkiliyor. Bu da Apple’ın yaşadığı başlıca sıkıntılardan birisi olmakta. Teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, bu sıkıntıların yaşanmaması adına ABD Başkanı Donald Trump’tan kolaylık talebini sürdürüyor.

Cook ile Trump Tekrar Görüştü

Cook ile Trump Tekrar Görüştü

Geçtiğimiz aylarda Apple CEO’su Tim Cook ile Başkan Donald Trump, uygulanan ambargo ve vergi yaptırımlarıyla ilgili temaslarda bulunmuştu. Ancak Başkan Trump, Apple için herhangi bir şey yapamayacaklarını ve Çin’e yönelik yaptırımların yolda olduğunun sinyalini vermişti. Bu durum Apple’ın rekabette elini güçsüzleştirecek bir faktör olmakta. Teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, bu konuyla ilgili tekrar Başkan Trump ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası Trump’ın açıklamaları, Cook ile sıcak bir hava estiğini gösteriyor. Cook vergi yaptırımları nedeniyle şirket olarak doğrudan etkilendiklerini ve Samsung’un bu anlamda avantaj elde ettiğini Trump’a iletti. Apple CEO’sundan gelen talepler ile ilgili açıklamalarda bulunan Trump, durumu düşüneceğini belirterek şöyle konuştu.

“Tim Cook ile çok iyi bir toplantı yaptım. Tim Cook’a çok saygım var ve Tim benimle gümrük tarifeleri hakkında konuşuyordu. Kendisi, Apple’ın bir numaralı rakibi olan Samsung’un gümrük vergilerini ödemediği gerçeğinin doğru olduğu tezini desteklemek için delil olarak Samsung’un Güney Kore bazlı bir marka olduğunu belirtti.

Apple eğer çok iyi bir şirket ile rekabet halinde ise ilgili vergileri ödemesi çok zor. Ne kadar iyi bir rakip diye sordum. Tim Cook, Samsung’un çok iyi bir rakip olduğunu, bir numaralı rakibin Güney Kore bazlı bir yer olduğunu ve çoğunlukla orayı kullandığını ve bu yüzden de tarifelere maruz kalmadığını dile getirdi.” Başkan Trump, Cook’un taleplerini ikna edici bulduğunu ve bu konuyla ilgili düşüneceğini açıkladı.

Apple Uygulanacak Vergilerden Dolayı Rahatsız

Apple Uygulanacak Vergilerden Dolayı Rahatsız

Bilindiği üzere ticaret savaşları nedeniyle ABD, Çin’den gelen mallara yüzde 25’lik vergi uyguluyor. Uygulanan yaptırımlar 250 milyar dolarlık ithalatı kapsıyor. Bununla beraber 1 Eylül tarihinden itibaren Çin mallarına yüzde 10’luk ek vergi daha uygulanacak ve 300 milyar dolarlık ithalat ürünü etkilenecek. Üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de olan Apple ise bu durumdan etkilenecek şirketlerin başında geliyor.

Teknoloji devinin en büyük rakibi olan Samsung’un tesislerinin büyük bölümü Güney Kore ve Vietnam’da bulunuyor. Dolayısıyla şirket yaptırımlardan etkilenmiyor. Apple bu durum nedeniyle haksız şekilde rekabet ettiğini belirtiyor. ABD yönetiminden Tim Cook’un taleplerine nasıl karşılık geleceği merak konusu. Ancak Apple’a yönelik özel bir karar alınırsa teknoloji devinin Samsung ile rekabetinde yeni bir kapı aralanacağını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum