Yatırım yapmaya başla!

Apple Card’ın Dağıtımını Üstlenen Goldman Sachs Cinsiyetçilik Yapmakla Suçlanıyor

Apple’ın geçtiğimiz günlerde ses getiren projelerinden Apple Card’ın dağıtımında kadınlara yönelik kısıtlama yapıldığı iddiaları ortaya atıldı.
Apple Card’ın Dağıtımını Üstlenen Goldman Sachs Cinsiyetçilik Yapmakla Suçlanıyor

ABD’li teknoloji şirketi Apple bu yıl iPhone modelleri dışında pek çok ürün ve servis ile adından söz ettiriyor. Eylül ayında düzenlenen tanıtımda Apple TV+, Arcade gibi çevrimiçi platformu tanıtan şirket Apple Card ile de adından söz ettiriyor. Şirketin geliştirdiği tüm ürünlerde Apple Pay ile beraber kullanılan bu kart ABD’de satışa çıkmış durumda. Kartın dağıtımı için teknoloji debi Goldman Sachs ile işbirliği yapıyor. Banka devi kartın dağıtımını da üstlenmiş durumda.

Ortaya atılan son iddialar ise Apple’ın başını ağrıtabilir. Kartın dağıtımını yapan Goldman Sachs’ın başvurular sırasında cinsiyetçilik yaptığı iddia ediliyor. Kadınlar tarafından yapılan başvurularda bankanın kısıtlayıcı davranışlarda bulunduğu belirtilirken, bu iddia sonrası Goldman Sachs’ hakkında soruşturma açıldığı duyuruldu. Şirketin büyük beklentiler ile geliştirdiği bu kart ile ortaya atılan iddialar kanıtlanırsa, henüz yolun çok başında Apple Card için işler kötüye gidebilir.

Goldman Sachs’a Konuyla ilgili Soruşturma Açıldı

Goldman Sachs’a Konuyla ilgili Soruşturma Açıldı

İddialar ABD’de bir Apple Card için başvuran bir çifte hesap açılması ile başladı. Aynı evde yaşayan evli çiftin yaptığı başvuruda kadına açılan kartın limiti daha düştüktü. Bu durum sosyal medyada kısa sürede yayıldı ve Apple konuyla ilgili eleştiri almaya başladı. New York eyalet yetkilileri ise ortaya atılan bu iddiaları değerlendirmeye aldı ve Goldman Sachs için soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan bir sözcü, “Bakanlık, yasaların ihlal edilip edilmediğini anlamak ve tüketicilerin cinsiyetlerinden bağımsız şekilde eşit muamele görüp görmediğini belirlemek için soruşturma yürütecek” diye konuştu. Açılan soruşturma doğrudan Goldman Sacsh’a yönelik yürütülecek. Ancak uzmanlar bu durumun Apple Card için oldukça olumsuz bir gelişme olduğunu belirtiyor.

Steve Wozniak Aynı Sorunu Yaşadığını Söyledi

Steve Wozniak Aynı Sorunu Yaşadığını Söyledi

Apple’ın iki kurucusundan biri olan Steve Wozniak konuyla ilgili açıklamada benzer bir durumu kendilerinin de yaşadığını söyledi. Eşi ile beraber Apple Card için başvuran Wozniak, kendisine daha fazla limit tanımlandığını belirterek, “Benzer bir durum bizim de başımıza geldi. Eşimden 10 kat daha yüksek kredi aldım. Ayrı bir banka veya kredi kartı hesabımız da yok” ifadesinde bulundu.

David Heinemeier Hansson adlı yazılımcı Goldman Sachs ile ilgili cinsiyetçilik suçlamasını ortaya atan ilk kişi oldu. Başvuruda bulunan çift ile ilgili erkeğe kadından 20 kat fazla limit tanımlandığını söyledi. Bu paylaşımlar sonrası limitin yeniden düzenlendiğini söyleyen Hansson müşteri temsilcilerinin suçu algoritmada bulduğuna dikkat çekiyor. Algoritmayı da insanların yarattığını söyleyen yazılımcı, “Bu sistem, bir önyargının sonucu” diye konuştu.

Twitter’dan yapılan bu paylaşımların altında pek çok kişi tarafından benzer durumları yaşadığına dair cevaplar geldi. Cinsiyetçi davranmakla suçlanan Goldman Sachs’ın iddiaların kanıtlanması halinde büyük yaptırımlar ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. Apple’ın ise bu durum karşısında nasıl tavır takınacağı ise merak konusu oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum