Yatırım yapmaya başla!

Apple Bulut Tabanlı Oyun Servislerine Yeşil Işık Yaktı

Apple, Google Stadia ve xCloud gibi bulut oyun platformlarının App Store’da yayınlanmasına izin verdiğini duyurdu.
Apple Bulut Tabanlı Oyun Servislerine Yeşil Işık Yaktı

ABD’li teknoloji devi iOS mağazası App Store’da çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Şirket rakibi Google’a göre çok daha katı politikalar uygulaması ile biliniyor. Son yıllarda oyun sektöründe bulut tabanlı platformların tanıtıldığını görüyoruz. Google Stadia ve Microsoft’un xCloud platformlarının gelecekte oyun teknolojisine yön vermesi bekleniyor. Apple ise daha önce bu platformların uygulama mağazası App Store’da yayınlanmasına izin vermediğini açıklamıştı.

Şirket bu konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı ve daha önce almış olduğu karardan geri adım attı. Bu karar sonrası Google Stadia ve xCloud gibi platformlar iOS mağazasında yer alacak ve kullanıcıların beğenisine sunulacak. xCloud sayesinde kullanıcılar Xbox oyunlarına iPhone ve iPad ürünlerinden ulaşabilecek.

Apple’dan Oyun Servisi Kararı

Apple’dan Oyun Servisi Kararı

Bulut tabanlı oyun servislerinde kullanıcıların konsol ya da PC gibi yüksek donanımlı ürün alması gerekmiyor. Sunucularda bulunan oyunlar ücretli abonelik ile uzaktan oynanabiliyor. Bunun için kullanıcıların yüksek hızlı internet bağlantısına sahip olması gerekiyor. Apple ise daha önce bu servislerin iOS mağazası App Store’da yer almasını kabul etmemişti.

Şirket yeni bir karar aldı ve iOS yüklü cihazlarda xCloud ve Google Stadia oyunlarının kullanıcılar tarafından erişilebilir olacağını açıkladı. Apple daha önce aldığı bu gibi uygulamalara izin vermemesi nedeniyle tekelci suçlamaları ile karşı karşıya kalmıştı. Şirket bulut tabanlı oyun servislerinin App Store kurallarına uyması gerektiğinin altını çiziyor. Dolayısıyla bu kategorideki her oyunun kendisine ait bir inceleme sayfası olması isteniyor.

İlgili oyunlarda ayrıca uygulama içi satın alma özelliğinin de olması gerekiyor. Apple geliştiricilerden oyunların App Store’dan indirilebilir olması ve kullanıcılar tarafından değerlendirilebilir olmasını ve ebeveyn denetimlere tabi olmasını talep ediyor. Ayıca oyun servislerinin Apple’ın kendi satın alma teknolojisini kullanması isteniyor. Önümüzdeki günlerde geliştiricilerin Apple’a konuyla ilgili ayrıntılı bir rapor sunması bekleniyor. Yeni kurallar iOS 14’ün yayınlanması ile beraber uygulamaya konacak.

iPhone 12 için Üzücü Ekran Detayı

iPhone 12 için Üzücü Ekran Detayı

Apple bir yandan da önümüzdeki günlerde yeni amiral gemilerini iPhone 12’yi tanıtmaya hazırlanıyor. Bu süreçte yeni amiral gemilerine dair pek çok bilgi sızdırılıyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıka raporlarda iPhone 12 serisinde 120 Hz ekran yenileme deneyimi sunulacağı iddia etmişti.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iOS 14’ün beta 4 sürümünde ekran yenileme hızı 60 Hz ile sınırlandırılmıştı. Şirketin bu hamlesi telefonların 120 Hz’a çıkış yapabileceği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak isabetli tahminleri ile tanınan Jon Prosser, bu ekranları bekleyenleri üzecek bir açıklama yaptı. Prosser, iPhone 12 serisinde 120 Hz ekranların olmayacağını iddia etti.

Şirketin bu ekranları 2021’in sonunda tanıtacağı telefonlarda sunacağı belirtiliyor. Android tarafında yeni nesil telefonlarda bu ekranların yaygın olarak kullanıldığına tanık oluyoruz. Apple’în önümüzdeki günlerde düzenleyeceği resmi etkinlikte iPhone 12 ile ilgili tüm merak edilenleri öğrenmiş olacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum