Yatırım yapmaya başla!

Apple Kendisinden Talep Edilen Bilgileri Polis ile Paylaşacak Platform Kuruyor

Teknoloji devi Apple, kolluk kuvvetlerinin kendisinden talep ettiği kullanıcı verilerini paylaşmak için yeni bir platform kurduğunu açıkladı.
Apple Kendisinden Talep Edilen Bilgileri Polis ile Paylaşacak Platform Kuruyor

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya teknoloji hizmeti veren Apple, bu kullanıcıların kişisel bilgilerini de elinde tutma imkanı bulunduruyor. ABD’de pek çok asayiş olayında polis Apple cihazlarda bulunan kişisel verilere ulaşma talebinde bulunuyor. Geçmişte ABD polisi Apple’dan zaman zaman kullanıcı verileri talep etmiş ancak şirket bu verileri vermemekte direnmişti.

Ancak şirket şimdi iCloud üzerinde tutulan kişisel verileri FBI tarafından yasalara aykırı gelmeyecek şekilde talep edildiği takdirde hızlı bir şekilde paylaşabileceği bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu duruma sebep olarak ise teknoloji devinin sadece bir yıl içerisinde 14 bini aşkın eri paylaşımı talebi ile karşı karşıya kalması gösteriliyor.

Apple Çevrimiçi Araç Geliştiriyor

Apple Çevrimiçi Araç Geliştiriyor

Apple bugüne kadar kolluk kuvvetlerinden gelen veri taleplerine e-posta ile cevap veriyordu. Şimdi ise yeni geliştirilen bir portal ile, kolluk kuvvetlerinin yasalara uygun şekilde edilen taleplerine çevrimiçi bir araç ile cevap verilmesi planlanıyor. Elde edilen bilgilere göre Apple bu alanda bilgi paylaşımı yapılması için 1000 civarında güvenlik görevlisine dair özel eğitim verdi.

Şirket ilerleyen dönemde çevrimiçi kurslar ve özel bir eğitmen ekibi hazırlayacak olan Apple, yeni portalını küçük departmanların da kullanıma sunmayı planlıyor. Bilgi paylaşımı sağlayacak yeni platformun sadece ABD değil, dünya genelinde kullanıma açık olacağı belirtiliyor.

Apple Daha Önce Federal Servisler ile Anlaşamamıştı

Apple Daha Önce Federal Servisler ile Anlaşamamıştı

Bilindiği üzere geçmişte kolluk kuvvetleri Apple’dan benzer taleplerde bulmuştu. Geçtiğimiz yıllarda 14 kişinin ölümüne, 28 kişinin de yaralanmasına sebep olarak bir saldırganın iPhone şifresinin kırılma talebini Apple reddetmişti. Apple bu cevaba gerekçe olarak herhangi bir cihazlarının kırılması durumunun tüm Apple cihazlarını tehlikeye sokma ihtimalini göstermişti.

Apple’dan ret cevabını alan FBI ise ilerleyen süreçte kendi yöntemleri ile cihaz verilerine ulaşmayı başarmıştı. Apple bilgi paylaşımı sağlayacağı yeni platformu ile ilgili kullanıcılarının gizliliğini vadederek yaptığı açıklamada “Apple, kullanıcılarımızın güvenliğini ve gizliliğini korumaya kendini adamıştır. Yukarıdaki gelişmeler ve soruşturmalara yardımcı olmak için yaptığımız çalışma bu temel taahhüdün yerini korumaktadır.” ifadeleri ile geliştirmekte olduğu aracın asıl sebebini belirtmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum