Yatırım yapmaya başla!

Apple’nin Başı FBI ile Dertte!

Apple’nin Başı FBI ile Dertte!

Bugünlerde dünyaca ünlü teknoloji devi Apple’nin başı ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile dertte. FBI araştırdığı bir olayla ilgili olarak Apple’den yardım istedi, ancak Apple’nin FBI’ye ret cevabı vermesi gündeme bomba gibi düştü. FBI araştırdığı bir terör olayında şüphelendiği bir kişinin iPhone marka telefonundaki bilgilere sızabilmek için, Apple’den kendilerine özel bir yazılım güncellemesi talep etti. Apple ise bu teklife ret cevabı veredi. Apple konuyla ilgili yaptığı açıklamada, böyle bir yazılımın geliştirilmesi halinde İphone telefonların arka kapısının açılmış olacağını ve bunun bilgisayar korsanları ve hırsızlar tarafından rahatlıkla kullanılabileceğini ifade etti. Ayrıca Apple yaptığı açıklamada, böyle bir yazılımın geliştirilmesiyle birlikte kullanıcıların şahsi bilgilerinin güvenliği anlamında oldukça kötü sonuçları doğurabileceğini belirterek, FBI’yi geri çevirdi.

FBI ve Apple arasında yaşanan bu gerginlik çeşitli kaynaklar tarafından kamuoyuna sızdırıldı. Taraflar arasında yaşanan bu hadisenin yankıları ise hala sürmekte. Apple’nin CEO’su Tim Cook, yaşanan bu gelişmeler üzerine bugün Apple’nin çalışanlarına bir e-posta gönderdi. Oldukça çarpıcı açıklamaların yer aldığı bu e-postanın ayrıntıları ise şöyle oldu;

“Tehlikeli bir örnek oluşturur”

Cook, e-posta yoluyla çalışanlarına yaptığı değerlendirmede FBI’nin kendilerinden özel bir yazılım talebinde bulunduğunu; ancak Apple’nin özel bir yazılım geliştirmek gibi bir niyetinin olmadığını söyledi. Apple’nin ret cevabının farklı yerlere çekilmek istendiğini belirten Cook, şirketin teröristlere asla sempati duymadığını veya onlara hoşgörü göstermediğini söyledi. Şifre kırma konusunda mahkeme kararına uymanın, hukuksuzluk ve hükümetin yetkilerinin genişletilmesi anlamına geleceğini belirten Cook; iPhone’ye izinsiz erişimi sağlayacak tehlikeli bir örnek teşkil edeceğine inandığını ifade etti. Açıklamalarının son bölümünde ise Cook; Apple’nin FBI’nin taleplerini yerine getirmesinin dünyadaki bütün iPhone’lerin güvenliğini tehlikeye atacağını belirterek, kullanıcılarına böylesine bir gizlilik ihlali yapmak istemediklerini ve bu yüzden FBI’nin talebini geri çekmesini beklediklerini ifade etti.

Apple şirketine destek yağıyor!

Apple’nin FBI’nın talebini kullanıcıların gizlilik ihlalini reddettiği gerekçesiyle geri çevirme kararının yankılarının devam ettiği bu günlerde, birçok şirket ve yönetici Apple’nin bu kararını desteklediklerini açıklıyor. İnternet devi şirketler Google ve Twitter, Apple’nin FBI’nın özel yazılım talebine yönelik red cevabı vermesini desteklediklerini belirten bir yazılı açıklama yaptılar. Apple’nin bu kararını desteklediklerini belirten şirketler, kullanıcıların özel hayatlarının gizli kalması gerektiğini savundular. Ayrıca Apple’ye bir destekte bugün Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg’den geldi.

“Arka kapının açılmasını onaylamıyorum”

İspanya’da gerçekleştirilen Dünya Mobil Kongresi’nde konuşan Zuckerberg; FBI’nin özel bir yazılım talebinin oldukça tehlikeli olduğunu belirterek, Apple’nin FBI’nin talebine yönelik ret cevabını desteklediğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Zuckerberg; şifre sistemini atlatmak adına açılacak bir arka kapının güvenliği arttırmayacağını belirterek, bunun doğru bir adım olmadığını düşündüğünü söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Zuckerberg; Facebook’un da terörizmi engellemek adına elinden geleni yaptığını belirterek, kesinlikle arka kapıların açılmasını onaylamadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum