Yatırım yapmaya başla!

Apple’a Avrupa Birliği Tarafından Rekabete Aykırı Davranma Gerekçesiyle Soruşturma Açıldı

Avrupa Birliği teknoloji devi Apple’a yönelik haksız rekabet nedeniyle soruşturma açıldığını duyurdu.
Apple’a Avrupa Birliği Tarafından Rekabete Aykırı Davranma Gerekçesiyle Soruşturma Açıldı

ABD’li teknoloji devi Apple dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Çok sayıda ürün ve servise sahip olan şirket, milyonlarca kişiye hizmet sağlıyor. Cupertino merkezli şirketin hizmet sağladığı pazarlarda rekabet kurallarına uyum sağlaması gerekiyor. Pek çok teknoloji şirketi belirli zaman aralıkları ile haksız rekabet soruşturması ile gündeme geliyor.

Bu soruşturmalara Apple da eklendi. Avrupa Birliği tarafından şirkete haksız rekabette bulunduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı. Açılan soruşturmaya sebep olarak App Store ve Apple Pay hizmetlerinden gelen şikayetler gösteriliyor. Söz konusu şikayetlerin ağırlıklı olarak Spotify ve Rakuten’den geldiği belirtiliyor.

App Store ve Apple Pay’e Soruşturma

App Store ve Apple Pay’e Soruşturma

Avrupa Birliği daha önce de Google ve Facebook gibi teknoloji devlerine yönelik haksız rekabet soruşturmaları açmıştı. Bu şirketler arasında Apple da eklendi. Yetkililer teknoloji devinin iddialarla ilgili bir adım attığını düşünmediklerini belirtiyor. Ancak açılan soruşturmanın durumu resmiyete dökmek amacıyla açıldığına dikkat çekiliyor.

Soruşturmanın başında Margrethe Vestager bulunuyor. Apple ile ilgili çeşitli şikayetler geldiğini söyleyen Verstager, şirketin kurallarına ve geliştiricilere karşı nasıl tavır takındığını inceleyeceklerini ifade etti. Teknoloji devi App Store üzerinden sattığı kitaplardan yüzde 30 komisyon alıyor. Bu durum nedeniyle Rakuten haksız rekabete dair şikayette bulundu.

Apple İddiaları Kabul Etmiyor

Apple İddiaları Kabul Etmiyor

Bir diğer soruşturmanın ise Apple Pay ile alakalı olduğu belirtiliyor. Almanya tarafından daha önce bu konuyla ilgili teknoloji devine yönelik bir soruşturma açılmıştı. Şirketin iPhone ve Apple Watch modellerindeki NFC özelliğini sadece şirket içi hizmetler için sunmasının rekabete aykırı olduğu belirtiliyor. Almanya’nın bu hamlesi sonrası AB’den de benzer bir yaptırım kararı çıktı.

Apple adına açıklama yapan bir yetkili ise söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve açılan soruşturmanın kendileri için can sıkıcı bir gelişme olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde yapılacak inceleme sonrası net bir karar çıkması bekleniyor. Tahminler App Store soruşturmasında bir sorun olmayacağı ancak Apple Pay soruşturmasından yaptırım çıkabileceği yönünde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum