Yatırım yapmaya başla!

Apple, Google’ın Karşısına Çıkacağı Arama Motorunda Sona Yaklaştı

Apple’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı arama hizmetiyle ilgili yeni açıklamalar yapıldı.
Apple, Google’ın Karşısına Çıkacağı Arama Motorunda Sona Yaklaştı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri insanların türlü ihtiyaçlarına yönelik çok sayıda uygulama ve servis geliştiriyor. Günümüzün en büyük dijital platformu olarak Google’ın arama motoru hizmetinin öne çıktığını söyleyebiliriz. Milyonlarca insanın arama ihtiyacında Google’ın ilk tercih olduğu biliniyor. Şirketin karşısında Bing, Yandex, DuckDuckGo gibi rakipler de bulunuyor.

ABD merkezli bir diğer teknoloji şirketi Apple’ın da bir süredir arama motoru servisi üzerinde çalıştığı biliniyor. Halihazırda iki şirket arasında büyük bir anlaşma mevcut. Apple imzalı internet tarayıcısı Safari’de varsayılan arama motoru olarak Google kullanılıyor. Google bunun için Apple’a milyar dolarları bulan ücretler ödüyor.

Hatta bu anlaşmanın önümüzdeki döneme iki şirketin başını ağrıtabileceği konuşuluyor. Apple’ın üzerinde çalıştığı arama motorunun kullanıma sunulması ile beraber bu durumun değişebileceği belirtiliyor. Son açıklama sektörün tanınmış isimlerinden Bill Coughran tarafından geldi.

Arama Motorunda Sona Yaklaşılıyor

Arama Motorunda Sona Yaklaşılıyor

Financial Times’ta yer alan bir haberde Apple’ın arama motoru hizmetinde sona yaklaştığına yer verildi. Açıklama sektörün tanınmış isimlerinden Bill Coughran tarafından yapıldı. Ünlü isim Google’ın eski yöneticilerinden John Giannnandrea’nın Apple saflarına geçtiğini söyledi. Apple’ın arama motorunu geliştirmek için özel bir ekip kurduğunu söyleyen Giannnandrea, sistemin halihazırda çalışır durumda olduğunu vurguluyor.

Apple ile Google arasındaki Safari anlaşması sonrası teknoloji devinin kendi arama motorunu geliştirmesi sürpriz değil. Dava açılacağı yönündeki söylentiler Apple’ın bu alandaki çalışmalarını hızlandırmasına neden olabilir. Apple bugün itibarıyla 2 trilyon doları aşan piyasa değeri ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri konumunda. Dolayısıyla şirketin kendi arama motorunu geliştirmesi için önünde bir engel bulunmuyor.

Apple’ın Google’a yılda 12 milyar dolara yakın para ödüyor Bu para şirketin yıllık karının yüzde 10’u ila 20’sine denk geliyor. Teknoloji devinin geliştirdiği ürün ve servisler gizlilik odaklı olması ile biliniyor. Geliştirilen arama motorunun da bu özelliklere sahip olması bekleniyor. Tabi bu arama hizmetinin Google gibi bir devin karşısında nasıl bir performans göstereceği de merak edilen ayrı bir konu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum