Yatırım yapmaya başla!

Apple, AirPods ile Kablosuz Kulaklık Pazarını Domine Etmeyi Sürdürüyor

Apple kablosuz kulaklık ürünü AirPods satışları ile rakiplerinin önünde olmaya devam ediyor.
Apple, AirPods ile Kablosuz Kulaklık Pazarını Domine Etmeyi Sürdürüyor

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, iPhone ve Mac modellerinin yanı sıra giyilebilir teknolojiye yönelik ürünleriyle de sıkça adından söz ettiriyor. Bu ürünlerin arasında AirPods’un öne çıktığını söyleyebiliriz. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz yıllarda iPhone modellerinden kulaklık girişini kaldırmıştı. Bu karar sonrasında AirPods kulaklıklar piyasaya çıkmış ve kullanıcılara ayrıca sunulmuştu.

Daha sonrasında Samsung, Huawei, Xiaomi gibi pek çok akıllı telefon üreticisi kablosuz kulaklık modellerini geliştirmeye başladı. Ancak bu pazarda uzun zamandır Apple’ın rakiplerinden önde olduğu biliniyor. Son rakamlar da bu durumun değişmediğini gösteriyor. Açıklanan rapor AirPods’un pazar payının önceki dönemlere göre azaldığını gösteriyor olsa da pazardaki liderliğinin sürdüğünü ortaya koyuyor.

AirPods Pazarın Lideri Olmayı Sürdürüyor

AirPods Pazarın Lideri Olmayı Sürdürüyor

Araştırma şirketi Counterpoint Research tarafından hazırlanan rapor kablosuz kulaklık pazarındaki son durumu gözler önüne serdi. Buna göre AirPods geçmiş dönemlerde olduğu gibi rakiplerinin önünde olmayı sürdürüyor. Apple’ın kablosuz kulaklığının pazardaki payı yüzde 35 seviyesinde.

Geçtiğimiz yıl kablosuz kulaklık pazarında AirPods yüzde 50 gibi bir üstünlüğe sahipti. Aradan geçen zaman içerisinde bu pay azalsa da AirPods halen rakiplerinin önünde. Geçtiğimiz yıl 61 milyon AirPods satışına ulaşan Apple’ın bu yıl sonuna kadar 82 milyon ürün satışına ulaşması bekleniyor.

Çinli Üreticiler AirPods’un Payını Aşağı Çekti

Çinli Üreticiler AirPods'un Payını Aşağı Çekti

Uzmanlar geçen yıldan bu yana yaşanan düşüşte rakiplerin sayısının artmasının etken olduğunu belirtiyor. Özellikle Çinli üreticiler AirPods ile benzer tasarıma sahip ürünler geliştirmeye başladı. Bu ürünlerin fiyatlarının AirPods’a göre çok daha uygun olması, tüketicinin ilgisinin buraya kaymasına neden oldu.

Couterpoint analisti Liz Lee, “Çinli markalar ve JLab gibi ABD’li üreticiler düşük-orta segment ürünleri ile premium pazardan pay alıyor” diye konuştu.  Güney Koreli Samsung ise 2019’da 8 milyon olan kablosuz kulaklık satışını bu yıl 17 milyona çıkarmayı hedefliyor. Teknoloji devi pazarda yüzde 6’lık bir paya sahip olmakta.

Counterpoint’e göre Samsung farklı fiyat seviyelerinde kulaklıklar geliştirmesi ile pazardaki payını artırabilir. Apple’ın önümüzdeki süreçte de AirPods ile bu rekabette liderliğini sürdüreceği tahmin ediliyor. Bazı kaynaklar teknoloji devinin AirPods Lite adında uygun fiyatlı bir model daha piyasaya süreceğini iddia etmişti. Apple’dan bu konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum