Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Açığını Bularak 2 Bin Dolar Kazanan Lise Öğrencisinden Çifte Başarı!

16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz, Apple'ın güvenlik açığını bularak gündeme oturdu. İşte başarılı lise öğrencisinin bulduğu açık ve haberin detayları...
Apple’ın Açığını Bularak 2 Bin Dolar Kazanan Lise Öğrencisinden Çifte Başarı!

16 yaşındaki lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, dünyanın en büyük şirketleri arsındaki Apple’ın güvenlik açığını bularak adını milyonlara duyurdu. Teknoloji ve yazılıma meraklı olan Yiğit Can Yılmaz, bu başarısı sayesinde adını teknoloji devinin teşekkür listesine yazdırdı.

İlaveten; 2000 dolarlık ödülün de sahibi oldu. Gerçi bu miktar, Samsung’un güvenlik açıklarını bulanlara vereceği 200.000 dolarlık para ödülüne kıyasla çok küçük kalmış diyebiliriz. Ama tabii güvenlik açıklarının niteliklerinin farklı olduğunu da unutmamak gerek. Şimdi dönelim asıl konumuza, yani 16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz’ın başarısına…

Apple ürünleri kullanmayı tercih eden Yiğit Can Yılmaz, Apple’daki güvenlik açığını bularak yerli ve yabancı kaynaklarda gündeme oturdu.

Yiğit Can Yılmaz Apple'ın Açığını BulduHenüz 16 yaşında olmasına rağmen teknoloji ve yazılım dünyasına duyduğu merak sayesinde büyük bir başarıya imza atan genç, hayranlık uyandırdı.

Nitekim o geçtiğimiz haftalarda psikolog oluyor haberleri ile karşımıza çıkan Apple’ın dijital asistanındaki güvenlik açığını fark etti.

Apple Siri'deki Açığı Fark EttiNeticede; Siri Apple’ın en popüler yazılımlarından bir tanesi. Ve hayatımıza girdiği 2011 yılından bu yana sürekli ilerleme kaydederek gelişiyor. İşte Yiğit Can Yılmaz da bu yazılımdaki açığı bularak Apple’ın hemen gerekli önlemleri almasını sağladı.

Siri’nin kullanıcılar bildirimleri kapatsa bile bildirimlerin içeriklerini okumaya devam ettiğini belirten Yılmaz, gördüğü açığı Apple’a yolladı.

Yiğit Can Yılmaz 2 Bin Dolar ödül KazandıBu sayede 2000 dolarlık ödülün yanında adını da şirketin web sitesine yazdırdı. Neticede; “Bulduğum açık oldukça önemliydi. Apple’ın iPhone 5s ve üst modellerle, iPad Air ve sonrası ve iPod touch 6. nesili kapsıyordu. Benimle iletişime geçtiler ve açığı kapattılar.” diyen liseli genç, ileride yazılımlarla ilgili çalışmak istiyor.

Öte yandan Yılmaz; Apple’ın tarayıcısı Safari’yle ilgili de bir açık bulduğunu belirtti.

Yiğit Can Yılmaz'ın Adı Apple'ın Teşekkür Listesine Yazılacak

Evet, yetenekli genç Safari üzerinde ziyaret edilen internet sitelerindeki adres çubuğunun kolaylıkla değiştirilebildiğini ve bunun kredi kartı dolandırıcılığı gibi kullanıcıları aldatmaya yönelik kullanılabileceğini keşfetti. Bulduğu açık şirket tarafından hemen kapatıldı. Ve Yılmaz’ın adının Apple’ın teşekkür listesine yazılacağı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum