Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple AB’nin Kararını Kabul Etti: iPhone Şarjları Değişiyor

Avrupa Birliği’nin şarj standardını belirlemesinin ardından, Apple yetkilisinden açıklama geldi. iPhone'ların şarj standardı değişiyor.
Apple AB’nin Kararını Kabul Etti: iPhone Şarjları Değişiyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği tarafından uzun zamandır akıllı telefonlar için yeni bir şarj standardını belirlemeye çalışıyordu. Bu ayın başlarında mobil cihazlarda USB-C olarak bilinen standardın tek tip olarak uygulanması, AB tarafından karara bağlanmıştı.

Bu karar halihazırda Lightning giriş kullanan iPhone modellerinde radikal bir değişikliğin olacağını ortaya koymuştu. Apple bugüne kadar iPhone modellerinde şarj girişinde bir değişiklik yapmaktan kaçındı ancak AB’nin yeni yasası ile bu durum değişiyor.

Apple’dan USB-C Açıklaması

Değişiklik teknoloji devinin pazarlama şefi tarafından da doğrulandı. Apple’ın dünya çapında pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, şirket olarak elektronik cihazların USB-C olarak bilinen ortak bir şarj standardına sahip olmasını zorunlu kılan bir Avrupa Birliği yasasına uyacaklarını söyledi.

Yeni yasa ile beraber 2024 yılına kadar cep telefonları ve tabletler de dahil olmak üzere elektronik cihazların USB-C şarjını desteklemesi gerekiyor. Joswiak, Apple’ın amiral gemisi akıllı telefonuna USB-C’yi ne zaman tanıtacağını söylemedi, ancak bunun 2024 yılına kadar olması gerekiyor.

Analistler daha önce 2023′te piyasaya sürülmesi planlanan iPhone’ların USB-C şarj ile donatılabileceğini ve Apple’ın standardı yalnızca Avrupa Birliği’nde değil, küresel olarak tanıtacağını öne sürmüştü.

GCM Yatırım Banner

AB milletvekilleri, tüketicilerin her cihaz satın aldıklarında yeni bir şarj cihazı satın almaları gerekmeyeceğini ve kuralların israfı azaltacağını savunuyor. Böylece üretimin ve yeni şarj cihazlarının azaltılması amaçlanıyor.

Apple yöneticisi iki tarafın biraz anlaşmazlık içinde olduğunu kabul etti ve AB’yi eleştirdi. Joswiak, yaklaşımın çevresel açıdan daha iyi olacağını ve müşteriler için bu kadar kuralcı bir hükümete sahip olmamasının daha iyi olacağını düşündüklerini söyledi.

Diğer yandan Apple’ın USB-C bağlantısı içeren iPhone sürümlerini test ettiği biliniyor. Tahminler gelecek yılın sonuna doğru piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 15 serisinde yeni şarj standardının olacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.