Yatırım yapmaya başla!

Apple İlk 5G Mücadelesini Kaybetse de Savaşı Kazanmak için Intel’e 1 Milyar Dolar Ödedi

Apple 5G'deki ilk mücadelesini kaybetse de artık Qualcomm'a karşı elinde 1 milyar dolarlık Intel kozu var. Olası planı da gayet makul görünüyor.
Apple İlk 5G Mücadelesini Kaybetse de Savaşı Kazanmak için Intel’e 1 Milyar Dolar Ödedi

Apple 5G savaşını Qualcomm’a kaybetmiş olabilir ama şu anda kazanabilecek pozisyona geçti. Perşembe günü yaptığı açıklamada ortalama 2000 çalışanı ve pek çok patenti dahil Intel’in akıllı telefon modem işini 1 milyar dolar karşılığında satın alacağını duyurdu.

Kaldı ki Apple’ın iPhone için kendi modemlerini geliştirmekle ilgilendiği de bir sır değildi. 5G modemlerini üretmek isteyen Apple, Intel sevdasından vazgeçmemişti ki zaten kısa süre içinde satın alma açıklaması yapıldı.

Diğer taraftan Apple’ın 5G planları söz konusu olduğunda, firmanın Nisan ayında Qualcomm ile yaptığı telif hakkı anlaşmasının ardından dört kötü seçeneği vardı.

Apple Qualcomm Anlaşması Dört Kötü Seçenek Birinci seçenek Qualcomm ile anlaşıp 5G çiplerini 2020 yılına kadar iPhone’lara almak ve ikinci seçenek Intel’in programın gerisinde kaldığı söylenen 5G modemlerini yakalamasını beklemekti. Üçüncü seçenek Huawei’nin 5G modemlerini seçmekti ki bugünün zorlu koşulları düşünüldüğünde bu zor bir satış olacaktı. Son seçenek ise kendi 5G çiplerini yapmaktı ki bu da uzun yıllar alır ve Apple’ı diğer rakiplerinin gerisinde bırakırdı.

Dolayısıyla Apple, en zararsız seçeneğe giderek Qualcomm ile anlaştı ve kendi modemlerini geliştirmek için uzun vadeli bir planın temellerini attı.

Apple Qualcomm Anlaşması Kendi Modem Geliştirmek için Uzun Vadeli Girişim

Bu arada Intel, Apple ve Qualcomm anlaşmalarını imzaladıktan sonra 5G modem planlarından vazgeçmek zorunda kaldı. Hareket aynı zamanda Tim Cook’un Apple ürünlerindeki üçüncü taraf bileşenlerini uygun bulunan her anda çıkarmak için istekliliğini gösterdi. Zaten şirketin Qualcomm ile çalışmasından kaynaklanan masraflar ve baş ağrıları göz önüne alındığında, kendi modemlerini oluşturmaya başlaması açık ara farkla daha mantıklı görünüyor.

Nisan ayındaki uzlaşmada Apple, önümüzdeki 6 yıl boyunca Qualcomm modemlerini kullanmayı kabul etmiş ve ilişkiyi 2 yıl daha uzatma seçeneğinden de hemfikir olmuştu.

Aple Intel Kendi Modem Üretecek Bu da Apple’a Intel’in uğraştığı modemleri mükemmelleştirmek ve Qualcomm teknolojisi ile aynı seviyeye getirmek için 8 yıla kadar süre veriyor. Yani Intel’in Qualcomm’lar kadar iyi performans gösteremeyen modem yapma geçmişi olmasına rağmen Apple’ın artık teknolojiyi geliştirmek için bolca vakti var. Ayrıca Apple, bunu gerçekleştirmek için Johny Srouji gibi yetenekli bir teknolojiye sahip. Çünkü Srouji, Apple’ı dünyadaki en iyi performans gösteren mobil işlemcilerden bazılarını yapan bir şirkete dönüştüren dahi olarak tanınıyor.

Şimdi aynı derecede önemli bir iPhone bileşeniyle aynı şeyi yapma şansına sahip olacak ancak bu hemen olmayacak. Sırf Apple’ın bu yıl Intel’in modem işine 1 milyar dolar bırakması, 2020, hatta 2021’e kadar hazır olacak kendi modemlerine sahip olacağı anlamına gelmiyor. Bu firmanın 5G’de bağımsızlaşmak ve kendi geleceğini kontrol etmek için uzun vadeli bir girişimi. Apple ilk 5G çip savaşını kaybetti ancak uzmanlar 6 yıl içinde teknoloji şirketinin savaşı kazanmasına şaşırılmaması gerektiğini öne sürüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum