Yatırım yapmaya başla!

Apple 2025 Yılından İtibaren Kendi Modemlerini Üretmek için Intel ile Ortaklık Yapabilir

Geçtiğimiz günlerde Qualcomm ile buzları eriten Apple, 2025 yılından itibaren Intel ortaklığında kendi modemini üretebileceği belirtildi.
Apple 2025 Yılından İtibaren Kendi Modemlerini Üretmek için Intel ile Ortaklık Yapabilir

5G altyapısına özellik teknoloji devleri son dönemde çalışmalarına hız vermiş durumda. Geçtiğimiz günlerde Vodafone 5G teknolojisinin startını İngiltere’den vereceğini açıklamış ve harekete geçtiğini ilan etmişti. Diğer taraftan akıllı telefonlarda ise 5G’ye yönelik yatırımlar tüm hızıyla sürüyor. Huawei ve Samsung’un yeni amiral gemilerinde 5G desteğine yer vereceği biliniyor.

Sektörün önde gelen akıllı telefon üreticilerinin modem desteği Qualcomm tarafından sağlanıyor. Apple ise rakiplerinden farklı bir strateji izliyor. ABD’li teknoloji devinin 5G donanımlı cihazlarını önümüzdeki yıl tanıtacağı biliniyor.

Bir süredir patent davaları nedeniyle Qualcomm ile karşı karşıya gelen şirket, buzları eritti ve yeniden modem için işbirliği yaptı. Ancak gelen son habere göre Apple 2025 yılından itibaren modemlerini kendisi üretmeye başlayacak.

Apple’ın Modem Stratejisi Şekilleniyor

Apple’ın Modem Stratejisi Şekilleniyor

Önümüzdeki yıl 5G modemli ürünlerini piyasaya sürecek Apple, geleceğe dair planlarını da şekillendirmeye başladı. Apple’ın Qualcomm ile yaptığı anlaşma sonrası, Intel 5G planlarından vazgeçtiğini açıklamıştı. Hatta Intel 5G planlarını rafa kaldırması sonrası Apple’ın kanca attığı haberi gündemde yer almıştı. Paylaşılan son rapora göre Apple’ın Intel planları 2025 için geçerli olabilir.

Önümüzdeki dönem için Apple’ın kendi modemlerini üreteceği ve bunun için Intel ile işbirliği yapabileceği belirtildi. Apple ile Qualcomm’un ortaklığının 2024 yılında sona erecek olması bu ihtimali kuvvetlendiriyor. Tabi 5 yıl sonrasına dair konuşmak için çok erken. Bu süre içerisinde Qualcomm ile yeni bir anlaşma yapıldığına tanık olabiliriz. Intel cephesinden gelen açıklamalar ise dedikoduları yalanlamıyor.

Şirket yetkilisi yaptığı açıklamada “5G konusunda dünya standartlarında üretim olanaklarına sahibiz. Bu yüzden Apple gibi önemli şirketler bizimle çalışmak için tüm seçenekleri değerlendirecektir.” diyerek konuyla ilgili iddiaları bir nevi doğrulamış oldu.

Teknoloji Devleri Arasında 5G Hamleleri

Teknoloji Devleri Arasında 5G Hamleleri

Apple, Qualcomm ve Intel üçgenindeki modem gündemini incelediğimizde, olayların büyük bölümünün Apple’ın dışında geliştiği görülüyor. Qualcomm ile sorunlar yaşayan Apple, ibresini Intel’e çevirdi. Intel’in 5G çiplerine ara vereceğini açıklaması, Apple ile Qualcomm’un yeniden bir araya gelmesinin önünü açtığı belirtiliyor.

5G teknolojisinin hızla ilerlediği şu günlerde Apple’ın sorun yaşayan şirketlerin başında geldiğini söyleyebiliriz. Bu durum şirketin Samsung ve Huawei gibi rakipleri karşısında geriden gelmesine neden oluyor. Henüz çok yeni olan 5G teknolojisine dair özellikle Apple cephesinde yeni gelişmeler olacak gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum