Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Çin Geliri Yüzde 27 Düşerek 13 Milyar Dolara Geriledi!

Apple’ın Çin geliri, Aralık çeyreğinde 17.96 milyar dolar olan geçen yıla kıyasla 5 milyar dolar düşerek 13.17 milyar dolar olarak gerçekleşti. Detaylar aşağıda;
Apple’ın Çin Geliri Yüzde 27 Düşerek 13 Milyar Dolara Geriledi!

Apple’ın Çin geliri, Aralık çeyreğinde 17.96 milyar dolar olan geçen yıla kıyasla 5 milyar dolar düşerek 13.17 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kaldı ki Apple’ın geliri mali yılının ilk çeyreğinde, yani bu çeyrekte tipik olarak en yüksek seviyesinde oluyordu. Apple, Çin gelirinin yüzde 12 düştüğü Aralık 2015 ve Aralık 2016 çeyreklerinde de benzer bir yavaşlama görmüştü.

Apple’ın Çin geliri, 2018 mali yılının dördüncü çeyreğinde 11.41 milyar dolardı. Gelir, Avrupa ve Japonya’da da geçen yıla kıyasla hafifçe düşüş göstermişti. Salı günü açıklanan 2019 mali yılının ilk çeyrek raporuna göre gelir, yüzde 5 azalarak 84.3 milyar dolara geriledi. Çeyrek dönem için hisse başına kar ise yüzde 7.5 seviyesinde artarak 4.18 dolara tırmandı.

Uluslararası satışlar çeyrek dönem gelirinin yüzde 62’sini oluştururken, iPhone satışında elde edilen gelir yüzde 15 düştü.

Apple 2019 Mali Yılı İlk Çeyrek iPhone Satışları Yüzde 15 Düştü Bununla birlikte diğer ürün ve hizmetlerden elde edilen gelir yüzde 19 artış gösterdi. Hizmet gelirleri ise yüzde 10.9 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Mac modelinden elde edilen gelirler yüzde 9 artarken, Apple Watch ve AirPods gibi giyilebilir teknoloji ürünleri ile Home ve Accessories gelirleri yüzde 33 artarak her ikisi de rekor seviyelere ulaştı. iPad modelinden elde edilen gelirler ise yüzde 17 yükseldi.

Raporun ardından Tim Cook, CNBC’ye verdiği demeçte; “Ocak ayına girerken, Aralık ayında sone erdiği yerden sonra işler iyileşti ve bu bize biraz iyimserlik verdi” dedi.

Tim Cook Ocak Ayında İyimser Tim Cook ayrıca neyi n devam edeceğini bilmediklerini fakat bunun ticaret gerilimine işaret ettiğini ve Ocak ayında havada biraz iyimserlik olduğunu dile getirdi. “İki ülkeden gelen yorumlar beni cesaretlendirdi” diyen Tim Cook, Apple’ın revize edilmiş beklenti duyurusunun ardından da; “sonuçlarımıza bakarsanız, açığımızın yüzde yüzün üzerinde iPhone’lardan olduğunu ve bunun başlıca Çin’den kaynaklandığını görürsünüz” ifadeleriyle görüş bildirdi.

İlaveten, ekonominin ikinci yarıda yavaşlamaya başladığının açık olduğunu ve ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin ekonomileri üzerinde baskı yarattığını aktardı.

Tim Cook Ticaret Gerilimleri Baskı Yarattı İlgili haberlerde, Tim Cook’un bu ayın başlarında Çin’deki durumun yükselişe geçeceğine inandığı da hatırlatıldı. Jim Cramer ile yaptığı röportajda Tim Cook, ABD ile Çin arasında yeni bir ticaret anlaşması yapılacağı konusunda iyimser olduğunu kaydetmişti.

“Bu açıkça sadece bizim için iyi olmayacak aynı zamanda genel olarak tüm dünya için iyi olacak. Dünyanın, dünya ekonomisinin güçlü olması için güçlü bir ABD ve Çin ekonomisine ihtiyacı var” demişti. Neticede Apple’ın 2019 mali yılının ilk çeyrek raporu yatırımcılar tarafından olumlu bulundu ve hisseler kapanış sonrası yapılan işlemlerde yüzde 5.5 seviyelerinde yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum