Yatırım yapmaya başla!

App Store Tarihinde Bir İlk: Uygulama Sayısı Azaldı!

Apple’in uygulama mağazası App Store’da 2017 yılında uygulama sayısının ilk kez azaldığı belirtildi.
App Store Tarihinde Bir İlk: Uygulama Sayısı Azaldı!

Apple’ın uygulamalarının yer aldığı App Store, tarihinde bir ilk yaşandı. Bugüne kadar bünyesinde bulundurduğu uygulama çeşitliliği ile rakibi olan Play Store’un her zaman önünde olan App Store, son dönemde yaşananlardan sonra düşüş eğilimine geçmiş görünüyor.

Apple uygulamalarının Türkiye dahil bazı ülkelerde daha pahalı olması ve teknoloji devinin son dönemde almış olduğu bazı kararlar bu durumun oluşmasına zemin hazırladı. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Apple, iOS 11’in tanıtımını gerçekleştirmişti. Yeni işletim sisteminde ise 32 Bit uygulamaların yüklenmesini engelleme kararı almıştı. Dolayısıyla uygulama geliştiricileri ürünlerini App Store’dan çekmek durumunda kaldı.

App Store’da Bir İlk Yaşandı

App Store’de son dönemde yaşanan gelişmeler mağazanın tarihinde de bir ilk yaşanmasına neden oldu. Analitik şirketi Appfigures’in yapmış olduğu araştırmalara göre App Store’da bulunan uygulama sayısı 2017 yılı itibariyle ilk kez düşüş eğilimi gösterdi.

Geçtiğimiz yılın başında 2.2 milyon uygulama barındırdığı belirtilen App Store’da yıl sonu itibariyle 2.1 milyon uygulama olduğu belirtildi. Bu durum App Store tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Geliştiricilerin Sunduğu Uygulamalar Azaldı

App Store’da yaşanan bu düşüşte hiç şüphesiz Apple’in son dönemde almış olduğu kararın büyük payı var. Ancak burada farklı etkenlerin de mevcut olduğu görülüyor. 2017 yılı itibari ile uygulama geliştiricilerin App Store daha az uygulama sunduğu belirtiliyor. 2017 yılı itibari ile 755.000 uygulama yüklenen App Store’da bu alanda geçmiş yıllara göre %29 oranında bir düşüş yaşanmış durumda.

Bu noktada ise Apple’in App Store için kalite ve güvenliğe daha fazla önem vermesi de büyük rol oynuyor. Kalite kontrol sistemini yenileyen Apple, böylelikle geliştiricilerden gelen uygulamaları çok daha titiz bir şekilde kontrolden geçirmeye başladı. App Store’da yaşanan bu gelişmeler rakibi Play Store’da büyümenin hızlanmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıl %30’luk büyüme gösteren Play Store’a 1.5 milyon yeni uygulama eklendiği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum