Yatırım yapmaya başla!

App Store için Tekel Suçlamalarına Rusya da Katıldı

Rusya, Apple’ın uygulama mağazası App Store’u tekelci davranmakla suçluyor.
App Store için Tekel Suçlamalarına Rusya da Katıldı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında yer alan Apple, çok sayıda hizmet ve ürünü ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. Akıllı telefon pazarında iPhone modelleri ile öne çıkan şirket, geliştirdiği işletim sistemi iOS ile kullanıcıya özel bir deneyim sunuyor.

iOS kullanıcılarının uygulama desteği aldığı mağaza App Store ise son günlerde çeşitli çevreler tarafından tartışma konusu olmaya başladı. Sayısız uygulamaya ev sahipliği yapan App Store üzerinden Apple’ın tekelci davrandığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde teknoloji devleri Apple, Facebook, Google ve Amazon, tekel suçlamalarına karşı ifade vermiş ve kendilerini savunmuştu. Son olarak sosyal medya devi Facebook da App Store’un uyguladığı bazı politikalara karşı tepki göstermişti. Daha önce Avrupa Birliği tarafından da aynı sebepten soruşturma açıldığı biliniyor. Son olarak Rusya’da bulunan bir örgüt, Apple’ın rekabet koşullarına uymadığını iddia etti.

Rusya’dan Apple’a Tekel Suçlaması

Rusya’dan Apple’a Tekel Suçlaması

Rusya Antitekel Örgütü (FAS) Apple’ın App Store’da uyguladığı politikalar ile diğer uygulama mağazalarını zor duruma düşürdüğünü açıkladı. Örgüte göre Apple, uygulama mağazası aracılığı ile rekabet koşullarını açık bir şekilde ihlal ediyor. Rusya merkezli siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin Apple aleyhinde şikayetçi olması sonrası soruşturma başlatıldı. İddialara göre şirketin çocukların güvenliğini sağlayan Safe Kids uygulamasının App Store’a eklenmesinin önüne geçildi.

Apple ise bu uygulamanın kullanıcılar için tehdit oluşturduğunu ve onların gizliliğini ihlal ettiğini açıklamıştı. Rusya merkezli örgüt teknoloji devinin App Store’u kullancılara dayattığını ve üçüncü parti bazı uygulamaları rekabete aykırı bir şekilde engellediğini savunuyor. Apple’ın Rusya Antitekel Örgütü tarafından alınan karara itiraz edeceği belirtiliyor.

Daha önce Avrupa Birliği ve Çin’in ardından Rusya’nın da Apple’a benzer suçlamalar ile yaklaşması, teknoloji devinin yavaş yavaş köşeye sıkıştığını gösteriyor. Uygulama geliştiriciler Apple’ın App Store’da yüzde 30 komisyon oranına da tepki gösteriyor.

Apple CEO’su Tim Cook ise geçtiğimiz günlerde verdiği ifadesinde geliştiricilerin yüzde 84’ünden komisyon almadıklarını belirterek, “Her geliştiriciye aynı şekilde davranıyoruz. Açık ve şeffaf kurallara sahibiz. Bu titiz bir mesele çünkü gizliliğe ve güvenliği çok önem veriyoruz. Her uygulamayı inceliyoruz ve bir uygulama ile çalışmadan önce gerekli kontrolleri yapıyoruz.” diye konuşmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum