Yatırım yapmaya başla!

App Store Gelirlerinde Salgın Etkisiyle Büyük Artış Yaşandı

Apple’ın uygulama mağazası App Store, son dönemin en yüksek gelir oranlarına ulaşıyor.
App Store Gelirlerinde Salgın Etkisiyle Büyük Artış Yaşandı

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, Corona virüsünün olumsuz etkilerini en fazla hisseden şirketlerden biri oldu. Dünyanın pek çok yerinde salgın nedeniyle mağazalarını kapatması ve ürün satışlarında yaşanan düşüş, şirketin kar hedeflerinin tutmamasına neden oldu. Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde ikinci çeyrek verilerini açıkladı.

Rakamlarda iPhone satışlarında yaşanan düşüşe rağmen gelirlerde artış olduğu görüldü. COVID-19’un şirketlere büyük zarar vermesinin yanı sıra bazı alanlarda olumlu etki ettiği de biliniyor. Apple’ın bu olumlu etkiyi en fazla hissettiği alanlardan birisi ise App Store olmakta.

Milyonlarca iOS kullanıcı için uygulama desteği sağlayan çevrimiçi mağaza, son dönemde gelirlerini önemli oranda artırmış görünüyor. İnsanların Corona virüsü etkisiyle evlerine kapanması akıllı telefon kullanımını ve beraberinde çevrimiçi servislere olan ilgide büyük artış yaşanmasına neden oldu.

App Store Gelirlerinde büyük Artış

App Store Gelirlerinde büyük Artış

iOS kullanıcılarının uygulama desteği aldığı App Store, çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Mağazadaki etkileşimin artması hem App Store hem de geliştiricilerin gelirlerinin artmasına neden oluyor.

Morgan Stanley analisti Katy Huberty tarafından hazırlanan raporda, App Store’un son yılların en yüksek kazancını elde ettiği görülüyor. Dev mağaza Nisan ayı içerisinde net karını yüzde 31 oranında artırdı ve 1.7 milyar dolara kadar çıkardı. Bu yükselişin bir önceki aya göre yüzde 19 daha fazla olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar App Store’un ulaşmış olduğu büyümeyi 2017 yılının Eylül ayından bu yana yaşanan en büyük artış olarak değerlendiriyor. Mağazadaki uygulamaların indirme oranlarında geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 40 artış yaşandığı belirtiliyor. iPhone satışlarının düşüş eğiliminde olduğu şu günlerde App Store’un gelirlerini artırması şirket yöneticilerini fazlasıyla memnun etmiş durumda.

App Store Rakibinden Önde

App Store Rakibinden Önde

Uzmanlar App Store’un gelirlerindeki artışın Mayıs ve Haziran aylarında da devam edeceğini tahmin ediyor. iPhone kullanıcılarının aktif sayısının 900 milyondan fazla olduğu biliniyor.

Dolayısıyla iOS mağazasının gelirlerindeki artışın sürpriz olmadığını söylemek lazım. Huberty’nin raporunda, “Bu sonuçlar App ekonomisinin sağlıklı olduğunu ve App Store’un sosyal mesafeden ve artan mobil etkileşimlerden fayda sağladığını doğrulamaya devam etmektedir.” ifadeleri yer alıyor.

Android kullanıcıları iOS’a göre çok daha fazla olmasına rağmen aynı gelirleri elde edemediği görülüyor. Akıllı telefon pazarının yüzde 85’ini Android cihazlar oluşturuyor. Buna rağmen uygulama içi satış gelirlerinin de etkisiyle Apple’ın bu alanda rakibine karşı büyük bir üstünlüğü söz konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum