Yatırım yapmaya başla!

App Store’da Kural İhlali Yapan Popüler Arkadaşlık Uygulamaları Kaldırıldı

Apple uygulama mağazası App Store’da bulunan üç arkadaşlık uygulamasını kural ihlali nedeniyle platformdan kaldırdı.
App Store’da Kural İhlali Yapan Popüler Arkadaşlık Uygulamaları Kaldırıldı

Teknoloji devi Apple’ın, çevrimiçi mağazası App Store’da bulunan uygulamalara yönelik kurallarda oldukça katı bir tutum sergilediği biliniyor. Kullanıcı güvenliğini gözeten bu kurallar ile App Store’un daha temiz bir platform haline gelmesi amaçlanıyor. App Store’da çok sayıda uygulamanın yer alması mağazada zaman zaman kural ihlalinin yaşanmasına neden olabiliyor.

Son olarak App Store’un yaptırımlarından üç adet arkadaşlık uygulaması nasibini aldı. Kural ihlali yaptığı tespit edilen arkadaşlık uygulamalarının aynı geliştirici tarafından mağazaya yüklendiği belirtildi. ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından alınan kararı sonrası, söz konusu uygulamaların uzun süredir kullanıcılardan tepki topladığı belirtiliyor.

Play Store’dan Sonra App Store Uygulamaları Kaldırdı

Play Store’dan Sonra App Store Uygulamaları Kaldırdı

App Store’da pek çok farklı kitleye hitap eden sayısız uygulama yer alıyor. Hiç kuşkusuz sosyal medya dünyasında arkadaşlık uygulamalarının fazlasıyla popüler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu uygulamalardan bazıları daha fazla kullanıcı çekmek adına, bazı topluluk kurallarından feragat edebiliyor. Bu durum haliyle uygulama mağazalarının dikkatini çekiyor.

ABD Ticaret Komisyonu geçtiğimiz günlerde üç popüler arkadaşlık uygulaması olan FastMeet, Meet4U ve Meet 24’ün geliştiricisine kural ihlali yaptığına dair uyarıda bulunmuştu. Bu uyarı sonrası ilk olarak Android mağazası Play Store harekete geçmiş ve arkadaşlık uygulamalarını platformdan kaldırmıştı. Google’ın bu hamlesi sonrası Apple’dan da aynı yaptırım geldi ve App Store’dan söz konusu uygulamalar kaldırıldı. Ancak uygulamayı kullanan çok sayıda kullanıcı tarafından bu karar tepki çekti.

Yaş Sınırı İhlali Uygulamaların Sonu Oldu

Yaş Sınırı İhlali Uygulamaların Sonu Oldu

App Store’dan uygulamaların başlıca sebebi ise Gizlilik Politikasının ihlal edilmesi gösteriliyor. Açıklanan karara göre arkadaşlık uygulamaları, yasak olmasına rağmen 13 yaşından küçük kullanıcılara kullanım izni vermesi ebeveynlerin tepkisine neden oldu.

Küçük çocuklarının arkadaşlık uygulamasını kullanabildiğini gören ebeveynler yasaların ihlal edildiğini savundular. Komisyon açıklamasında “Bu uygulamalar çocuk koruma konusundaki yasaları açıkça ihlal ediyor, bununla birlikte birçok çocuğun güvenliğini tehlikeye atıyor.” ifadelerine yer verdi.

Özellikle arkadaşlık uygulamaları kullanıcıların birbirleri ile eşleşmeleri için yaş kriterini baş sırada tutmakta. Özellikle 18 yaş altı kullanıcılarda istismar olasılığının yüksek olması, bu alanda önlem alınmasını zorunlu kılıyor. Geliştirici ise yaptırım sonrası yeni bir açıklama yaptı ve 18 yaşın altında olanlar için erişim izinlerinin kaldırıldığını belirtti. Bu hamle sonrası söz konusu arkadaşlık uygulamaları yeniden Play Store ve App Store’da yerini alır mı bunu da zaman gösterecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum