Yatırım yapmaya başla!

App Store’da Kendi Uygulamalarını Önermekle Suçlanan Apple İddiaları Kabul Etmiyor

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın dev uygulama mağazası App Store’da kendi geliştirdiği uygulamaları öne çıkardığı iddia edilmişti. Şirket yaptığı açıklama ile böyle bir durumun söz konusu olmadığını duyurdu ve iddiaları reddetti.
App Store’da Kendi Uygulamalarını Önermekle Suçlanan Apple İddiaları Kabul Etmiyor

ABD’li teknoloji devi Apple, aynı zamanda dünyanın önde gelen uygulama geliştiricilerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Geliştirdiği ürünlerin yazılım desteğini kendisi sağlayan şirket, çok sayıda uygulama ile milyonlarca kullanıcısına ulaşıyor. Mobil kullanıcılar için iOS mağazası olan App Store’da çok sayıda uygulama mevcut. Bu mağazada pek çok geliştirici kendi uygulamalarını yayınlamakla beraber, Apple’ın da kendisine ait uygulamaları mevcut.

Geçtiğimiz günlerde The Wall Street Jorunal’de yer alan bir haber, teknoloji devinin App Store’da kendi uygulamalarını kasıtlı olarak öne çıkardığını iddia etmişti. Haber mağazadaki uygulamalarının yüzde 60’ına yakınının Apple’ın kendi uygulaması olduğu ve ilk sırada gösterildiği yönündeydi. Ancak şirketten gelen açıklamalar böyle bir şeyin söz konusu olmadığı yönünde.

App Store’un Kendisine Avantaj Sağladığı İddia Edilmişti

App Store’un Kendisine Avantaj Sağladığı İddia Edilmişti

Geçtiğimiz günlerde yer alan haberlere göre App Store’da uygulama kategorilerine göre yüzde 60 oranında Apple’ın kendi uygulamalarına öncelik verildiği iddia edilmişti. Söz konusu uygulamalar arasında kitaplar, haritalar gibi şirketin kendi geliştirdiği araçlar yer alıyor. Bu araçların özellikle Google ve Amazon gibi şirketlerinin daha popüler uygulamalarının karşısına bilinçli olarak üst sırada çıkarıldığı belirtiliyor.

Apple’ın Kitaplar uygulamasının yıldız oranı ve indirme sayısına dair bilgi verilmezken, yapılan aramada en üst sırada gösterildiği söylenmişti. Bu iddia sektörün içinden başka internet siteleri tarafından da doğrulanmştı.

Yine Apple’ın Haritalar uygulamasının da App Store’daki aramalarda Google Haritalar ve Waze gibi daha popüler yapımların üstünde gösterildiği belirtiliyor. Ortaya atılan bu iddialar ile ilgili teknoloji devinden The Wall Street Journal’e açıklama geldi.

Apple İddiaları Reddediyor

Apple İddiaları Reddediyor

Apple’dan konuyla ilgili gelen açıklamada haberde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığına yer verildi. Şirket açıklamasında “Apple müşterileri ürünlerimizle çok güçlü bir bağa sahip ve birçoğu aramalarını uygulamalarını bulup açmanın bir yolu olarak kullanıyor. Bu müşteri kullanımı, Apple’ın aramada güçlü bir sıralamaya sahip olmasının nedenidir ve Uber, Microsoft ve diğer pek çok şirketin de çoğu zaman yüksek sıralarda yer almasının nedeni aynıdır.” ifadelerine yer verdi.

Şirket açıklamasının devamında kullanıcıların davranışlarına yönelik olarak arama sonuçlarını düzenlediğini ve bununla birlikte 42 farklı kriteri esas aldığını belirtiyor. Şirketin bu algoritmayı geliştirmesinde diğer uygulama geliştiricilerin

App Store’da manipülasyon yapılmasını engellemek istediği tahmin ediliyor. Son günlerde App Store’a yönelik sıkça kendi uygulamalarını haksız şekilde öne çıkarma iddialarında artış yaşanıyor. Apple bu iddiaları kabul etmese de önümüzdeki günler yine benzer suçlamalar ile muhatap olacak gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum