Yatırım yapmaya başla!

App Store’dan Kaldırılan Harita Uygulaması ile ilgili Tim Cook’tan Açıklama Geldi

Geçtiğimiz gün App Store’dan kaldırılan ve Hong Kong protestocularının kullandığı harita uygulaması ile ilgili şirket CEO’sundan çarpıcı açıklamalar geldi.
App Store’dan Kaldırılan Harita Uygulaması ile ilgili Tim Cook’tan Açıklama Geldi

Apple’ın milyonlarca kullanıcısına ulaştığı uygulama mağazası App Store binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamalardan bazıları gelen şikayetler doğrultusunda şirket tarafından kaldırılabiliyor. Bilindiği üzere dünya kamuoyunda Hong Kong protestocuları ile Çin hükümeti arasında yaşanan gerilim sıkça yer buluyor. Geçtiğimiz gün itibariyle protestocuların yaygın bir şekilde kullandığı tespit edilen harita uygulaması gelen şikayetler sonrası App Store’dan kaldırılmıştı.

Kimi çevreler tarafından bu durum Apple’ın Çin hükümetinin sansür politikasına ayak uydurması şeklinde yorumlandı. HKmap.live adlı harita uygulaması Hong Kong bölgesindeki polislerin konumlarını gerçek zamanlı olarak gösteriyordu.

İnsanların kullandığı başlıca uygulamalardan biri haline gelen harita yazılımı Çin hükümetinden büyük tepki gördü. Yaşanan bu gelişmeler sonrası Apple CEO’su Tim Cook’tan uygulamanın kaldırılmasına dair önemli açıklamalar geldi.

Tim Cook’tan HKmap Açıklaması

Tim Cook’tan HKmap Açıklaması

Teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, çalışanlara konuyla ilgili bir e-posta gönderdi ve uygulamanın kaldırılma sebebine dair önemli açıklamalarda bulundu. Tim Cook açıklamasında “HKmap.live adlı bir uygulamayı App Store’dan kaldırma kararı aldığımızı muhtemelen duydunuz. Bu kararları almak hiçbir zaman kolay olmuyor ve kamuoyunun gergin olduğu durumlarda bu konuları tartışmak oldukça zor. Yaptığınız işe büyük saygı duyarak, bu kararı verme şeklimizi paylaşmak istiyorum.

Teknolojini iyi yada kötü amaçlar için kullanılabileceği bir sır değil. Söz konusu uygulama polis kontrol noktaları, protesto noktaları ve diğer bölgelerin harita üzerinde gösterilmesine izin verdi. Bu ilk bakışta iyi görünüyor.” diye konuştu.

Hong Kong Siber Güvenlik ve Teknoloji Suç Bürosu’ndan ve ülkedeki kullancılardan gelen bilgiler hakkında detaylardan bahseden Cook, “Son birkaç gündür uygulamanın sağladığı bilgilerin bireysel memurlara şiddet uygulamak, bireyleri ve mülkleri mağdur etmek gibi kötü niyetli amaçlara hizmet ettiğini doğruladı. Bu durum uygulamayı Hong Kong yasaları ile uyumsuz hale getirirken, benzer şekilde App Store yönergelerimizi açıkça ihlal ediyor.

App Store’u her kullanıcı için güvenli olması için geliştirdik. Bunu korumak bizim için oldukça büyük bir sorumluluk. Yaptığımız incelemeler sonucunda bu uygulamayı kaldırarak kullanıcılarımızı koruduğumuza inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi. Yapılan açıklamadan anlaşılacağı üzere Apple CEO’su harita uygulamasına yönelik aldıkları kararın yerinde olduğunu düşünüyor.

Geliştiriciler Suçlamaları Kabul Etmiyor

Geliştiriciler Suçlamaları Kabul Etmiyor

Apple CEO’sundan gelen açıklamalar sonrası kaldırılan uygulamanın geliştiricileri kendisini savundu. HKmap geliştiricileri harita uygulamalarının sadece bilgilendirme hizmeti verdiğini ve suç teşvik etmek gibi bir amaçlarının olmadığını belirtiyor. İlgili uygulama App Store’dan kaldırıldı ancak daha önceden yazılımı indiren kullanıcılar halen faal olarak kullanmaya devam edebiliyor.

Çin’in güneydoğusunda bulunan ve özerk yapısı nedeniyle sürekli sorunlar ile gündeme gelen Hong Kong, son günlerde büyük bir toplumsal ve siyasi krizin içerisinde. Çin hükümeti tarafından çıkarılan iade yasasına karşı çıkan protestocular hakkını sokakta arıyor ve Çin güvenlik güçleri ile sürekli çatışma yaşamak durumunda kalıyor.7

HKmap protestocular için son derece yararlı bir uygulama olarak hizmet veriyordu. Kaldırılan uygulama sonrası şüphesiz protestocular farklı platformlar üzerinden birbirleri ile haberleşme imkanı bulacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum