Yatırım yapmaya başla!

App Store’dan HKmap.live Uygulamasının Kaldırılması Sonrası Eleştiriler Sürüyor

Apple’ın uygulama mağazası App Store’dan harita uygulamasını kaldırmasının ardından şirkete kontrolü kaybettiğine yönelik eleştiriler geliyor.
App Store’dan HKmap.live Uygulamasının Kaldırılması Sonrası Eleştiriler Sürüyor

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ın uygulama mağazası App Store binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Mağazada yer alan uygulamaların belirli kurallara uyması gerekiyor. Tersi bir durumda Apple tarafından uygulamalar kaldırılıyor. Geçtiğimiz günlerde bu olaylardan biri HKmap.live adlı bir harita uygulaması için yaşandı. Hong Kong protestocularının yoğun olarak kullandığı harita uygulaması Apple tarafından App Store’dan kaldırıldı.

Bu yaptırım sonrası Apple çeşitli çevrelerden eleştiri aldı. Apple’ın patronu Tim Cook ise kaldırdıkları uygulama ile ilgili doğru bir karar aldıklarını açıklamıştı. Uygulamada bulunan özellik Hong Kong bölgesinde yaşanan olaylarda polislerin konumunu işaretleme işlevi görüyordu. Tim Cook, şirketlerinin App Store’da olan bitenlere dair tek yetki mercii olduğunu belirtiyor. Yine de akıllı telefonların hızla yaygınlaşması sonrası uygulamalara yönelik sansür politikasi çeşitli çevrelerin tepkisini almaya devam ediyor.

App Store Eleştiri Konusu Oldu

App Store Eleştiri Konusu Oldu

App Store faaliyetlerine başlamadan önce kullanıcılar telefonlarına uygulamaları web platformları üzerinden yüklüyordu. Tabi burada herhangi bir denetim mekanizmasının olduğunu söylemek mümkün değil. App Store’un kurulması ile beraber tüm uygulamalar tek bir platforma toplandı ve Apple tarafından tüm trafik kontrol altına alındı. Mağaza bugün itibariyle milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor ve şirkete büyük gelir sağlıyor.

Teknoloji devinin App Store’da uygulamaların kontrolü için bir mekanizma kurduğu biliniyor. App Store Review Guidelines adı verilen bir rehber yayınlanmıştı. Rehber üzerinde Apple’ın denetimi tam anlamıyla sağlayamaması nedeniyle App Store’da olmaması gereken pek çok uygulama ortaya çıktı.

Şirket geliştiricilere gönderdiği yazıda “Aynı uygulama için birden fazla Paket Kimliği oluşturmayın. Uygulamanızın belirli yerler, spor takımları, üniversiteler vb. için farklı sürümleri varsa tek bir uygulama göndermeyi düşünün ve uygulama içi satın alma özelliğini kullanarak varyasyonları sağlayın. Mağazaya spam yapmak, Geliştirici Programı’ndan çıkarılmanıza neden olabilir.” ifadelerine yer veriyor.

Uzmanlar araştırmalarında kurallara rağmen App Store’da uygunsuz pek çok uygulamanın olduğunu söylüyor. Geliştiriciler arama sonuçlarında çıkmak adına aynı uygulamanın farklı sürümlerine mağazada yer veriyor. Bu durum Apple’a bildirilmesi halinde uygulamalar hemen kaldırılıyor. Yine de bu kötü görünüm yaşanmaya devam ediyor.

Apple için Çin Önemli

Apple için Çin Önemli

Teknoloji devi Apple için Çin en önemli pazarların başında geliyor. Dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan ülke ürün ve yazılım bazında şirkete büyük gelir sağlıyor. Son raporlar teknoloji devinin toplam gelirlerinin yüzde 17’sinin Çin pazarına ait olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar bu nedenden dolayı Apple için konu Çin olunca şirket politikalarını tam anlamıyla uygulayamadığını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Safari tarayıcısına ait kullanıcı verilerinin Çinli Tencent ile paylaşılacağı şirketin güncellediği sözleşme ile hayata geçmişti. Son olarak HKmap.live uygulamasının App Store’dan kaldırılması da teknoloji devinin Çin’e boyun eğdiği yorumları almasına neden oluyor.

Apple kullanıcıları App Store’dan olmasa da internet ortamında HK.map.live uygulamasını cihazlarına indirebiliyor. Keza App Store’da benzer harita uygulamalarını bulmak mümkün. Şirketin gelen tepkiler sonrasında önümüzdeki süreçte nasıl bir yol haritası belirleyeceğini izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum