Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

App Store’da Kullanıcı Harcamaları 2020’de Rekor Seviyeye Ulaştı

Apple’ın uygulama mağazası App Store, 2020 yılında yapılan harcamalar ile rekor kırdı.
App Store’da Kullanıcı Harcamaları 2020’de Rekor Seviyeye Ulaştı

Teknoloji devi Apple’ın milyonlarca kullanıcıya sunduğu uygulama mağazası App Store, her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Çok sayıda uygulamayı bünyesinde barındıran mağaza, Apple’ın gelirlerinde önemli bir paya sahip olmakta. 2020 yılında dünya pandeminin etkisine girdi ve insanlar dijital mecralarda daha fazla vakit geçirmeye başladı.

Bu durum App Store’un gelirlerine de yansımış görünüyor. Araştırmalara göre, koronavirüs etkisiyle insanlar daha fazla evde vakit geçirdi ve bunun sonucu 2020’de App Store harcamaları rekor kırdı. Yapılan harcamalar sonucu 2019 yılına nazaran yüzde 34.5 oranında büyüme kaydedildi.

Sensor Tower’ın araştırmasına göre App Store’da kullanıcıların yaptığı harcamalar Android’de yapılan harcamaların iki katı olduğu görülüyor. Geçtiğimiz Kasım ayında kullanıcıların mobil uygulamalara yaptığı harcamanın 100 milyar doları geçtiği ve bunun bir ilk olduğu ifade edildi.

App Store’da Harcama Rekoru Kırıldı

App Store’da Harcama Rekoru Kırıldı

Sensor Tower Store Intelligence tahminlerine göre, dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler noel döneminde App Store ve Google Play’de yaklaşık 407,6 milyon dolar harcama yaptı. Bu rakam, 2019’da yaklaşık 303 milyon dolardan bir önceki yıla göre yüzde 34,5’lik bir büyümeyi temsil ediyor ve harcamaların yüzde 17,7 arttığı geçen yıl büyümesinden yaklaşık 17 puan daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Noel’de yapılan mobil harcamalar, şu ana kadarki toplam harcamaların yüzde 4,5’ini oluşturuyordu ve dünya çapında toplam harcama yaklaşık 9 milyar dolara ulaştı. 2019 Noel döneminde 232,4 milyon dolardan yapılan harcamalarda yüzde 27 artış yaşandı ve 295,6 milyon dolar gelir elde edildi. Kullanıcılar en çok mobil oyunlara harcama yaparken bunu eğlence kategorisindeki uygulamalar takip etti.

App Store’da Eğlence uygulamaları 19,3 milyon dolara ulaşarak tüm oyun dışı harcamaların yüzde 21,8’ine denk geliyor. Google Play’de ise bu kategoride 4,3 milyon dolar harcama yapıldı ve elde edilen tüm gelirin yüzde 18,5’i sağlanmış oldu.

Mobil oyunların dışında TikTok, Noel döneminde dünya çapında 4,7 milyon dolar gelir elde ederek, tüketicilerin en çok harcama yaptığı uygulamaların başında geliyor. Önceki yıllarda olduğu gibi App Store rakibi Play Store’a göre çok daha fazla gelir sağladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum