Yatırım yapmaya başla!

App Store Gelir İtibariyle Rakibi Google Play Store’a Fark Atıyor

Apple’ın uygulama mağazası App Store, rakibi Google Play Store’a gelir oranında büyük fark attı.
App Store Gelir İtibariyle Rakibi Google Play Store’a Fark Atıyor

Dünya son yıllarda akıllı telefonların hızla yayılmasına tanıklık ediyor. Çok sayıda teknoloji devi ürettiği akıllı telefon modelleri ile milyonlarca kullanıcıya sunuyor. Yazılım anlamında iOS ve Android’in birbirleri ile sıkı bir rekabet halinde olduğu biliniyor. Apple dışındaki tüm akılı telefon modelleri Android ile geldiği için kullanım oranında Android’in iOS’un epey önünde olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak gelir oranlarına bakıldığında durumun tam tersi olduğu görülüyor. Her ne kadar son yıllarda akıllı telefon pazarında bir yavaşlama söz konusu olduysa da sektörün bazı alanları büyümeye hızla devam ediyor. Burada artış yaşanan alanlardan birisi akıllı telefon ve tablet cihazlar üzerinden oyun oynayan kullanıcı sayısı olmakta. Sektöre yönelik yaptığı araştırmalar ile tanınan Sensor Tower’a göre mobil uygulamalara yönelik yapılan harcamalarda büyük artış yaşandı.

App Store Gelir Olarak Play Store’a Fark Attı!

App Store Gelir Olarak Play Store’a Fark Attı!

Sensor Tower geride bıraktığımız 2018 yılında uygulama mağazalarının elde ettiği gelirleri araştıran bir rapor yayınladı. Rapora bakıldığında hem Play Store hem de App Store’da kullanıcıların yaptığı toplam harcamada büyük artış yaşandığı görülüyor. İki dev platformda 2018 yılı içerisinde toplamda 71,3 milyar dolar harcama yapıldı.

Ancak iki mağazaya bakıldığında App Store’un rakibi Google Play Store’a büyük fark attığı ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıl itibariyle App Store’un elde ettiği gelir 46,6 milyar dolar olurken, Google Play Store’un yıllık geliri 24,8 milyar dolarda kaldı. Bu açıdan bakıldığında App Store’un rakibini neredeyse ikiye katladığı görülüyor.

App Store Gelirlerini Arttırdı

App Store Gelirlerini Arttırdı

App Store’un bir önceki 2017 yılına göre gelirlerini yüzde 20,4 oranında arttırdığı gözlerden kaçmıyor. Diğer yandan mobil oyunlar üzerinden elde edilen indirme ve gelirlerde de önemli artış yaşandı. 2018 yılında bir önceki yıla göre mobil oyunlara yönelik indirme ve harcamalarda artış yaşandı Ancak yine de genel harcamalar arasında mobil oyunlar nispeten küçük bir paya sahip.

İndirme oranlarında Google Play Store’da 75,7 milyar kez uygulama indirilirken App Store’da bu rakam 29,6 milyar dolar seviyesinde kaldı. Ancak buna rağmen App Store gelir anlamında rakibine büyük fark atmayı başarıyor. Buna sebep olarak ise Play Store’da kullanıcıların ücretsiz uygulamaları daha fazla tercih etmesi gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum