Yatırım yapmaya başla!

App Store Gelirleri ile Play Store’a Fark Atmaya Devam Ediyor

2019 yılına yönelik yapılan araştırma App Store’un rakibi Play Store’a fark attığını gösteriyor.
App Store Gelirleri ile Play Store’a Fark Atmaya Devam Ediyor

Mobil cihaz kullanımının hızla artması ile beraber yeni platform ve uygulamaların hayatımıza girdiğine tanık oluyoruz. Üstelik bu uygulamalardan pek çoğu tüm dünya genelinde büyük ilgi görüyor. Akıllı telefon kullanıcıları için işletim sistemi olarak iki seçenek bulunuyor. Apple imzalı iOS ve Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi pazarın tamamını kontrol ediyor.

Bu durum iki şirket arasında rekabetin her geçen yıl daha da artmasına neden oluyor. Araştırma şirketi Sensor Tower her yıl olduğu gibi bu yıl da uygulama mağazalarından elde edilen gelirlere yer verdiği bir rapor hazırladı. Android kullanıcıları çok daha fazla akıllı telefon üreticisi olması nedeniyle, iOS ekosistemine göre çok daha kalabalık durumda.

Bu akıllara uygulama mağazası Play Store’un daha fazla gelir sağlayacağını getirebilir. Ancak raporlar bu durumun tam tersini gösteriyor. 2019 yılı itibariyle iOS ve Android mağazalarında toplamda 277 milyon dolar harcama yapıldığı belirtiliyor. Bu rakam bir önceki yıl 249 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Dolayısıyla harcamalarda yüzde 11.3 oranında bir artış söz konusu.

App Store Rakibinin Açık Ara Önünde

App Store Rakibinin Açık Ara Önünde

Sensor Tower raporunda tespit edilen 277 milyon dolar toplam harcamanın yüzde 70’inin App Store’da gerçekleştiği belirtiliyor. iOS kullanıcıları burada 193 milyon dolar harcayarak geçen yıla göre de yüzde 16 artış yaşanmasına neden oldu. Apple uygulama içi satış gelirlerinde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine rakibi Google’ın önünde olmaya devam ediyor. Play Store cephesine baktığımızda harcamaların geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 2.4 arttığı görülüyor. Android mağazası harcamalardan 84 milyon dolar gelir elde etti.

Her iki uygulama mağazasında da en çok ilgi görenler ise oyunlar oldu. App Store ve Play Store’da oyunlara yönelik yapılan toplam harcama 210 milyon dolara kadar ulaştı. Bu oyunlar arasında tahmin edileceği üzere 8.5 milyon dolar ile PUBG Mobile başı çekiyor. Oyun bir önceki yıl 1.6 milyon dolar gelir elde etmişti. Battle Royale temalı oyunun gelirlerini bir yıl içerisinde 4 katından fazla artırması dikkat çekiyor.

App Store’da öne çıkan bir diğer uygulamalar ise Disney Plus ve Tencent Video oldu. Eğlence amaçlı uygulamalar yüzde 24 oranında artış sağladı. Çöpçatan uygulaması Tinder da 2.1 milyon dolar sağlamayı başardı. Uzmanlar App Store ve Play Store’un toplam gelirinin dünya çapında Aralık ayı itibariyle 5.1 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor Geçtiğimiz yılın aynı dönemi bu rakam 4.7 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Görünen o ki Play Store ile App Store arasındaki gelir farkının yakın zamanda kapanması zor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum