Yatırım yapmaya başla!

App Store’un Gelecek 5 Yıla Dair Harcamaları Tahmin Edildi

Apple’ın uygulama mağazası App Store’da yapılacak harcamaların katlanarak devam etmesi bekleniyor.
App Store’un Gelecek 5 Yıla Dair Harcamaları Tahmin Edildi

ABD’li teknoloji devi Apple, mobil cihaz pazarının en güçlü şirketlerinden biri konumunda. Her yıl iPhone modelleri ile milyonlarca kişiye ulaşan şirket, yazılım tarafında ise iOS işletim sistemi ile kendisine has bir deneyim sunuyor. iOS kullanıcılarının uygulama desteği aldığı App Store mağazası da her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor.

Sayısız uygulamaya ev sahipliği yapan App Store aynı zamanda geliştiricilere ve Apple’a büyük gelir kaynağı yaratıyor. Bugüne kadar paylaşılan raporlarda App Store’un uygulama içi harcamaları bu durumu gözler önüne sermişti.

Pek çok uygulama ücretsiz olarak indirilmesine rağmen uygulama içerisinde yapılan harcamalar hem geliştiricileri hem de Apple’ın yüzünü güldürüyor. Yapılan son araştırma bu harcamanın önümüzdeki süreçte de artacağını gözler önüne seriyor. Araştırma şirketi Sensor Tower bu konuya dair raporlarına bir yenisini daha ekledi. İşte App Store’da gelecek 5 yıla dair yapılan harcama raporunun detayları…

App Store Büyümeye Devam Edecek

App Store Büyümeye Devam Edecek

Sensor Tower tarafından yapılan çalışmada kullanıcıların App Store üzerinde yaptıkları harcamalar 5 yıl içerisinde iki katına çıkacak. Bu artışın Android tarafında Play Store mağazasında da yaşanacağı belirtiliyor. Tahminlere göre her iki uygulama mağazası içerisinde yapılacak harcama 2024 yılında 171 milyar doları geçecek. Buradan yola çıkarak 2019’da yapılan harcamanın iki katı orana ulaşılacak ve yıllık bazda yüzde 20 büyüme gerçekleşeceği söylenebilir. App Store tarafında ise bu harcamaların 115.4 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Sadece 2020 yılı içerisinde yapılacak harcamanın ise 67.3 milyar dolar olacağı belirtiliyor. Sensor Tower son dönemde dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgının bu harcamaları çok fazla etkilemeyeceğini belirtiyor.Paylaşılan raporda bu konuyla ilgili, “2020 yılı boyunca mobil uygulamalarda ve oyunlarda küresel tüketici harcamalarının, yıl için ilk tahminlerimize kıyasla COVID-19’un getirdiği azalan satın alma gücü üzerinde çok az bir etki olacağını düşünüyoruz.” açıklaması yapıldı.

App Store’un en çok gelir sağladığı ülkelerin başında Çin, ABD, Japonya ve İngiltere geliyor. Play Store için de tahminlerde bulunan araştırma şirketi, 2024 yılında harcamaların 34.7 milyar dolardan 55 milyar dolara çıkacağını belirtiyor. iOS ve Android ekosistemleri arasında uygulama içi harcama anlamında büyük bir fark olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde App Store’un yıl sonuna kadar 20 yeni ülkede daha kullanıma sunulacağı açıklanmıştı. Bu artış ile beraber Apple’ın uygulama mağazasından orta ve uzun vadede çok daha yüksek gelirler elde edeceğini söylemek yanlış olmaz. App Store halihazırda 155 ülkede kullanılıyor ve 2008 yılından bu yana 200 milyardan fazla uygulama indirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum