Yatırım yapmaya başla!

App Store’da Ek Vergi Nedeniye Geliştiriciler Daha Az Kazanacak

Apple’ın uygulama mağazası App Store’da yürürlüğe giren dijital hizmet vergisi işle beraber fiyatlarda artış yaşandı.
App Store’da Ek Vergi Nedeniye Geliştiriciler Daha Az Kazanacak

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, iOS uygulama mağazası App Store ile milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor. Sayısız uygulamaya ev sahipliği yapan mağazada geliştiriciler de gelir elde etme imkanı buluyor. Bilindiği üzere bir süredir App Store uygulanan komisyon oranları nedeniyle geliştiricilerden tepki çekiyor.

Son olarak Apple ile Epic Games arasında yaşanan kavga bunun en somut örneği olarak karşımıza çıkıyor. Epic Games’in Fortnite için geliştirdiği alternatif ödeme yöntemi nedeniyle Apple oyunu uygulama mağazasından kaldırmıştı.

Şirket halihazırda komisyon oranları ile tartışma konusu olurken, geliştiricilere yeni bir ek vergi daha geliyor. Apple yeni bir açıklama yaptı ve aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkelerde yeni ek vergilerin uygulamaya başlayacağını duyurdu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Dijital Hizmet Vergisi Türkiye’de yürürlüğe girmişti.

App Store’a Yeni Vergi

App Store’a Yeni Vergi

Apple yürürlüğe giren ek vergiler kapsamında Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülkede App Store’daki kesintilerin artacağını açıkladı. Şirketten yapılan duyuruda uygulamalar ve uygulama içi satın almalarda fiyat değişiklikleri olacağı belirtildi. Ülkemizde halihazırda kesintisi yapılan yüzde 18’lik KDV oranına yüzde 7.5 dijital hizmet vergisi eklenecek.

Apple konuyla ilgili açıklamasında, “Vergiler veya döviz kurları değiştiğinde, bazen App Store’da fiyatları güncellememiz gerekiyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde, Şili, Meksika, Suudi Arabistan ve Türkiye’deki vergi değişikliklerine yanıt olarak App Store’daki uygulamaların ve uygulama içi satın alımların fiyatları (otomatik yenilenebilir abonelikler hariç) artacak.” ifadelerine yer verdi.

Ülkemizde yüzde 7.5 olarak uygulanacak ek vergi Şili’de yüzde 19, Meksika’da yüze 16 olarak uygulanacak. Suudi Arabistan’da yüzde 5 olan KDV oranı ise yüzde 15’e çıkarılmış olacak. Yeni vergilerin hem kullanıcı hem de geliştirici tarafında hissedileceğini söyleyebiliriz. Apple, Almanya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık’ta herhangi bir yeni düzenleme yapmayacağını açıkladı.

Apple’ın yeni fiyat politikasının ne zaman uygulamaya koyacağı netleşmiş değil. Geçtiğimiz günlerde dijital hizmet vergisi kapsamında arama motoru devi Google da ülkemizde yayınlanan reklamlar için yüzde 5 ek kesinti yapacağını duyurmuştu.

Google’dan konuyla ilgili açıklamada, “1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Türkiye’de sunulan reklamlar için bir sonraki faturanıza veya hesap özetinize yüzde 5 Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri eklenecektir. Türkiye’deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığı ve maliyetindeki önemli artışlar nedeniyle Yasal İşletme Maliyetleri eklenmektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum