Yatırım yapmaya başla!

App Store’da Bulunan Bazı Uygulamalar Ekran Görüntülerini Kaydediyor

App Store’daki bazı uygulamalar üzerinde yapılan yeni bir araştırma, bu uygulamaların ekran görüntülerini aldığı ortaya çıktı.
App Store’da Bulunan Bazı Uygulamalar Ekran Görüntülerini Kaydediyor

Bilindiği üzere App Store mağazasında çok sayıda uygulama yer almakta ve bu uygulamalar için kullanıcı deneyimi büyük önem teşkil etmekte. iOS kullanıcılarına sunulan bu uygulamalar, kendisini geliştirmek için kullanıcılardan gelen geri bildirimlere büyük önem veriyorlar. Bu sayede geliştirecekleri bir sonraki sürümler için gelen görüş ve öneriler belirleyici oluyor.

Ancak yapılan son bir araştırma, bu durumun kullanıcı güvenliği için risk oluşturacak seviyelere geldiğini ortaya çıkardı. TechCrunch tarafından yapılan bir araştırmaya göre bazı popüler iOS uygulamalarının, kullanıcıların ekranlarını kaydettiği belirtildi. Üstelik kaydedilen bu görüntülerin herhangi bir koruma olmadan başka bir sunucuya aktarıldığı ortaya çıktı.

Bazı iOS Uygulamaları Ekran Kaydediyor

Bazı iOS Uygulamaları Ekran Kaydediyor

TechCrunch’un yaptığı açıklamaya göre Hollister, Air Canada, Expedia ve Hotels.com gibi uygulamaların kullanıcıların ekranını analiz ettiği belirtildi. Söz konusu uygulamaların ekran görüntüsü almalarındaki amaç, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak olduğu ifade ediliyor. Cihazlardan kaydedilen ekran görüntüleri Glassbox analiz şirketi ile paylaşılıyor.

Şirket kullanıcıların uygulama içerisindeki yaptıkları tüm işlemleri kaydediyor ve bunları analiz ediyor. Yapılan analizler uygulama geliştiricilere geri gönderiliyor. Glassbox’ın geçtiğimiz günlerde sunulan bu imkanlarla ilgili yaptığı açıklamada “Web sitenizi ya da mobil uygulamanızı ziyaret eden müşterilerinizin gerçek zamanlı olarak ne yaptığını ya da neden yaptığını görebildiğinizi hayal edebiliyor musunuz?” ifadelerine yer verilmişti.

Amaç Kullanıcı Deneyimi Analizi

Amaç Kullanıcı Deneyimi Analizi

Araştırma şirketleri, bu takibi yaparken kullanıcıların hassas verilerine ulaşmaktan ziyade, uygulamayı kullanım şekillerini analiz etmek için yaptığı belirtiliyor. Ancak sorun şu ki izlenen ekran görüntülerinde hassas bilgiler de yer alıyor. Konuyla ilgili daha önce App Analyst’in Air Canada’nın oturum tekrarlama teknolojisinden elde edilen verileri koruma altına almadığını açıkladığı biliniyor.

Bu nedenledir ki Air Canada çalışanları, toplanan tüm kullanıcı verilerini rahatlıkla görebiliyordu. Bu veriler arasında kullanıcıların pasaport numaraları gibi bilgiler yer almakta. Ayrıca şirketlerin ekranları kaydederek almış olduğu bu görüntüleri nasıl sakladığı ayrı bir merak konusu. Ortaya çıkan bu araştırma sonrası Apple, söz konusu uygulamalara karşı bir yaptırım uygular mı bekleyip göreceğiz. Ancak şirketin kullanıcıların ekran görüntülerini, yeterli bilgilendirme yapmadan kaydeden bu uygulamaların Apple tarafından engellenmesi sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum