Yatırım yapmaya başla!

App Store Daha Az Uygulama Olmasına Rağmen Android Mağazasını Gelir Olarak Ezdi Geçti

Teknoloji devleri Apple ve Google arasında yaşanan mağaza çekişmesi uzun zamandır devam ediyor. 20019 yılının ilk 6 aylık diliminde App Store rakibi Play Store’u gelir olarak geride bıraktı.
App Store Daha Az Uygulama Olmasına Rağmen Android Mağazasını Gelir Olarak Ezdi Geçti

Akıllı telefon kullanıcılarının önünde işletim sistemi olarak iki seçenek bulunuyor. iOS ve Android olarak ayrılan bu seçenekler kullanıcılar farklı deneyimler sunuyor. Apple ve Google, uygulama mağazaları yoluyla kullanıcıların önüne sayısız uygulama sunuyor.

Android telefon modelinin daha fazla olması nedeniyle Play Store’da App Store’a göre daha fazla uygulama olduğu biliniyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalar App Store’un gelir anlamında Android mağazasını geride bıraktığını göstermişti. Bu yıl itibariyle yapılan araştırmalar durumun değişmeden devam ettiğini gösteriyor.

Yılın ilk altı ayının baz alındığı araştırma raporunda, App Store’un Play Store’u neredeyse ikiye katladığını ortaya koydu. Uzmanlar App Store’da uygulama içi satışların şirkete büyük gelir sağladığını belirtiyor.

App Store’un Gelir Başarısı

App Store’un Gelir Başarısı

İki uygulama mağazasına da bakıldığında Play Store’da daha fazla uygulamanın olduğunu söyleyebiliriz. Ancak konu gelir elde etmek olunca işler değişiyor. Sensor Tower tarafından yapılan araştırma iki mağazanın birbirleri arasındaki çekişmeyi gözler önüne seriyor. Paylaşılan rapora göre Play Store, 14,2 milyar dolar gelir elde ederken, App Store’da bu sayı 25 milyar doları aşmış durumda.

Araştırma 2019 yılının ilk 6 ayını kapsıyor. İki şirket arasındaki gelir farkına bakıldığında App Store’un 1.8 kat daha fazla gelir elde ettiği görülüyor. Araştırmada dikkat çeken bir detay ise kullanıcıların yaptığı toplam harcama miktarı. iOS ve Android platformlarda kullanıcılar geçtiğimiz yıla göre yaptıkları harcamaları yüzde 15 artırdı.

Uygulama Mağazaları Para Basıyor

Uygulama Mağazaları Para Basıyor

Araştırmanın detaylarına bakıldığında App Store ve Play Store’un geliştiricileri için adeta para bastığını söylemek mümkün. Yapılan harcama oranlarında mobil oyunların büyük üstünlüğü göze çarpıyor. Kullanıcılar bu yıl itibariyle 15 milyar dolar Play Store’da 25 milyar dolar ise App Store’da harcama yaptı. Toplamda 45 milyar dolara ulaşan bu harcamalarda büyük artış yaşandığı görülüyor.

App Store’un uygulamaların indirilmesinden ziyade uygulama içi satışlardan büyük gelir elde ettiğini söylemek mümkün. Uygulama indirme sayısında yüzde 2.8 artış yaşayan App Store, gelirlerde yüzde 12.2 artış kaydetti. Bu veri kullanıcıların uygulama içerisinde daha fazla harcama yaptığını gösteriyor.

Uzmanlar Apple’ın gelecek dönemde Google’a olan üstünlüğünü koruyacağını tahmin ediyor. Bunun başlıca sebep ise teknoloji devinin fiyatlandırmada doğru hareket etmesi gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum