Yatırım yapmaya başla!

iOS Mağazası App Store 2019’da 500 Milyar Dolar İşlem Hacmini Aştı

Apple’ın mobil uygulama mağazası App Store’un 2019 yılına dair gelirleri açıklandı.
iOS Mağazası App Store 2019’da 500 Milyar Dolar İşlem Hacmini Aştı

ABD’li teknoloji devi Apple, dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alıyor. iPhone, Mac gibi başlıca ürünlerin yanı sıra geliştirdiği yazılımlar ve uygulama mağazaları ile şirket çok büyük bir kitleye ulaşıyor. Uygulama mağazası App Store milyonlarca iPhone ve iPad kullanıcısına destek sağlıyor.

Mağaza sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor ve buradaki etkileşim ile Apple ve geliştiriciler gelir elde ediyor. Apple’ın her yıl açıkladığı rakamlarda App Store’un önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. 2019 yılına dair açıklanan rakamlar da bu durumun doğruluğunu gösteriyor.

Teknoloji devi App Store’u 2008 yılında sadece 500 uygulama ile hizmete sunmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde uygulama mağazası her yönden katlanarak büyümeye devam ediyor. Yapılan son araştırma teknoloji devinin geçtiğimiz yıl geliştiricilere 155 milyar doları aşkın ödeme yaptığını ortaya koydu.

App Store’un Gelirleri Açıklandı

App Store’un Gelirleri Açıklandı

Analistlerin yaptığı çalışmada geliştiricilerin iOS üzerinden elde ettiği gelirin yanı sıra farklı kazanç alanlarına yer verildi. App Store’dan indirilen bir dijital uygulama daha sonra abonelik aracılığı ile yeni bir işlem hacmi yaratıyor. Spotify, Netflix gibi platformları bu gelir modeline örnek gösterebiliriz. Bu çerçevede yapılan araştırmada App Store 2019 yılında 519 milyar dolar faturalandırma ve satış hacmine ulaştı.

Fiziksel ürün ve servisler 413 milyar dolar ile toplam hacmin yüzde 80’ini oluşturuyor. Diğer paylara gelecek olursak dijital ürün ve servisler 61 milyar dolar, uygulama içi reklamlar ise 45 milyar dolar gelir sağladı. Analysis Group tarafından yapılan çalışmada elde edilen gelirin yüzde 47’si Çin pazarından sağlandı. Toplam faturalandırmanın yüzde 47’si bu ülkede yapıldı. Çin’i yüzde 27 pay ile ABD takip ediyor.

Salgın App Store’a Olumlu Yansıdı

Salgın App Store’a Olumlu Yansıdı

Yapılan çalışma 2019 yılına özel olarak hazırlandı ancak App Store gelirlerinde Corona virüsünün olumlu etkilerinin olduğu belirtiliyor. Pandemi süresince ortak çalışma içeren uygulamalara olan ilginin arttığını belirten Analysis Group yetkilileri, yemek ve market sipariş teslimatlarında da büyük artış yaşandığını ifade etti.

Raporda konuyla ilgili “Dünya genelinde yaygın sosyal mesafeyle, daha fazla tüketici alışveriş yapmak ve bilgi sahibi olmak, bağlı kalmak ve eğlenmek için mobil cihazlara yöneliyor. Birçok şirket ve çalışanları evden çalışmaya uyum sağlamak zorunda kalırken, üniversiteler, okullar ve öğrenciler uzaktan öğretme ve öğrenmeye geçti. Bu süre zarfında, uygulama indirmeleri, kullanımı, faturalandırmaları ve satışları genel bir artış yaşadı.” ifadelerine yer verildi.

Diğer yandan otel, restoran, havaalanı gibi uygulamalar ise salgın döneminden olumsuz etkilendi. Bu sektörlerin durma noktasına gelmesi nedeniyle daha az reklam verildi ve gelirler azaldı.

Apple CEO’sundan App Store Açıklaması

Apple CEO’sundan App Store Açıklaması

App Store’un ulaştığı potansiyele dair Apple CEO’su Tim Cook bir basın bülteni paylaştı. Cook açıklamasında, “App Store, yenilikçilerin ve hayalperestlerin fikirlerini hayata geçirebilecekleri ve kullanıcıların hayatlarını daha iyi hale getirmek için güvenli ve güvenilir araçlar bulabilecekleri bir yerdir. Zorlu ve huzursuz bir zamanda App Store, insanların değişen dünyaya hızla uyum sağlamasına yardımcı olmak için girişimcilik, sağlık ve esenlik, eğitim ve iş yaratma için kalıcı fırsatlar sunar.” ifadelerine yer verdi.

App Store’daki geliştirici topluluğunu desteklemek adına atacaklarının altını çizen Apple CEO’su, “Hemen hemen her ülkedeki tek geliştiriciden, mağazalarında binlerce işçi çalıştıran işletmelere kadar küresel App Store topluluğunu desteklemek ve beslemek için daha fazlasını yapmaya kararlıyız; çünkü gelecek için yenilikçiliği artırmaya, iş yaratmaya ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek gerekiyor.” diye konuştu. 2020 yılı içerisinde bu gelirlerin daha da üst seviyelere çıkması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum