Yatırım yapmaya başla!

Apple, TSMC’nin Huawei’den Doğan Yonga Üretimi Boşluğunu Doldurdu

Apple, iPhone 12’ye güç verecek A14 Bionic işlemci yongaları için TSMC’nin tüm kapasitesini doldurdu.
Apple, TSMC’nin Huawei’den Doğan Yonga Üretimi Boşluğunu Doldurdu

ABD’li teknoloji şirketi Apple önümüzdeki ay içerisinde iPhone 12 ailesini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone modellerinin işlemci yongaları Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştiriliyor. Şirket ayrıca Samsung’un Exynos ve Huawei’nin Kirin yongalarını da üretiyor. Dolayısıyla TSMC yonga pazarında en büyük paya sahip üreticilerin başında geliyor. Apple tanıtmaya hazırlandığı iPhone 12 modellerinde A14 Bionic işlemcilere yer verecek.

Çinli teknoloji şirketi Huawei, ABD yaptırımları nedeniyle TSMC’nin kara listesine eklendi. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde tanıtılacak Mate 40 modelleri sonrası Kirin işlemci üretimi sona erecek ve Huawei ile TSMC arasındaki ticari bağlantı kesilmiş olacak. Ancak Huawei’den doğan bu boşluğu Apple’ın yonga siparişleri ile doldurduğu belirtildi.

Apple, TSMC’nin Kapasitesini Doldurdu

Apple, TSMC’nin Kapasitesini Doldurdu

Bilindiği üzere TSMC akıllı telefon üreticileri için 5 nm mimarisine sahip yongalar geliştirmeye başladı. Diğer yandan PlayStation 5 için 7 nm mimarili işlemciler üretiliyor. 5 nm mimarisi bir önceki modele göre daha yüksek performans ve düşük güç tüketimi sunuyor. iPhone 12 serisinde yer alacak A14 Bionic işlemciler de 5 nm mimarisine sahip olacak. TSMC’nin iPhone 12 serisi için geliştirilen A14 Bionic yongalarını yetiştirmekte zorlandığı belirtiliyor.

TSMC’nin en büyük iki müşterisi Apple ve Huawei olmakta. Huawei ile TSMC’nin bağının kopmasına rağmen Apple’ın verdiği siparişler ile tüm üretim kapasitesini doldurduğu belirtildi. Bu yongalar iPhone 12’nin yanı sıra yeni tanıtılan iPad Air modellerinde de kullanılacak. TSMC’nin diğer müşterileri arasında AMD, Nvidia ve Qualcomm gibi devler bulunuyor.

Şirket ilerleyen dönemde bu devler için de 5 nm mimarisine sahip yongalar üretmeye hazırlanıyor. AMD’nin Ryzen 6000 serisi işlemcileri 2022’de tanıtılacak ve bu seride 5 nm mimarisi kullanılacak. Ayrıca Nvidia’nın Hopper ve Intel’in XE GPU’larında da 5 nm mimarili yongaların yer alacağı belirtiliyor. Qualcomm’un da önümüzdeki yıldan itibaren bu mimariye sahip işlemciler geliştireceği biliniyor. Keza bu yongalar da yine TSMC imzalı olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum