Yatırım yapmaya başla!

APEC’teki Anlaşmazlık Gözleri Arjantin’de Yapılacak Trump-Jinping Görüşmesine Çevirdi

Papua Yeni Gine’de yapılan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi anlaşmazlıkla sona erdi ve tüm gözler Arjantin’de yapılacak Trump-Jinping görüşmesine çevrildi. Detaylar aşağıda;
APEC’teki Anlaşmazlık Gözleri Arjantin’de Yapılacak Trump-Jinping Görüşmesine Çevirdi

Papua Yeni Gine’de yapılan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nin anlaşmazlıkla sona ermesi üzerine, yatırımcılar ve dünya liderleri ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin Başkanı Xi Jinping’le yapacağı bir sonraki görüşmeye odaklandı.

Konuyla ilgili yorum yapan S&P Global Ratings Baş Ekonomisti Paul Gruenwald de Trump’ın Kanada ve Meksika’ya kıyasla Çin’e karşı daha sert olacağını düşündüğünü dile getirdi. Bu noktada; gelişmiş ekonomilerin yer alacağı G-20 Zirvesi’nin 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Buenos Aires’te gerçekleşeceği belirtildi.

Sonuçta, ABD Başkanı Donald Trump Meksika ile Kanada’yı ticaret konusunda ABD’den faydalanmakla aylarca eleştirmiş fakat sonunda anlaşmaya varmıştı.

Trump'ın Çin'e Yaklaşımı Farklı Eylül sonunda varılan anlaşmaya göre üç ülke arasındaki NAFTA gitmiş yerine yeni USMCA anlaşması gelmişti. Hatta varılan anlaşma sonrasında pek çok uzman Trump’ın Kanada ve Meksika’nın ardından rahatlıkla Çin’e odaklanabileceği yönünde yorumlarda bulunmuş, ticaret geriliminin çok daha artabileceği öne sürülmüştü.

S&P ekonomisti de Trump’ın Çin’e yaklaşımının çok daha farklı olduğunu vurgulayarak onun ülkeye fikri mülkiyet hırsızlığı ve ticaret dengesizliği gibi nedenlerle defalarca saldırdığını söyledi.

S&P Ekonomisti Yorumu Ticaret Savaşının Akıbeti G-20'de Belli Olacak Keza dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki fikir ayrılıkları hafta sonundaki APEC Zirvesi’nde de açık bir şekilde sergilendi. Çünkü etkinlik ilk kez bir uzlaşma sağlanamadan sona erdi. Gerçi S&P ekonomistine göre Papua Yeni Gine’de ABD ile Çin arasında bir gelişme olmaması şaşırtıcı değildi. Çünkü o bu konuları tartışmak için G-20’yi daha iyi bir forum olarak tanımladı.

“Bence büyük gelişmeyi, birkaç hafta içinde Arjantin’de göreceğiz” diyen Gruenwald, toplantıda neler yaşanacağını kimsenin bilmediğini kaydetti.

Buenos Aires’te yapılacak zirvede iki başkanın bir araya gelmesi ve aylardır devam eden ticaret gerginliklerine bir son vermeleri bekleniyor.

Buenos Aires’te Yapılacak G-20 Zirvesi Merakla Bekleniyor Nihayetinde ticaret gerilimi Uluslararası Para Fonu’nun bu yıl ve sonrası için küresel büyüme görünümü aşağıya çekmesi gibi pek çok önemli gelişmeye neden olmuştu. Mesela, Amerikalı bankacılık grubu Citi de kısa süre önce yaptığı bir açıklamada en büyük müşterilerinden bazılarının tarifelerden korunmak için tedarik zincirlerini taşımaya başladıklarını anlatmıştı.

Çünkü müşteriler, ticaret gerilimlerinin bir yıldan fazla sürmesini bekliyorlardı. Tüm bunların yanında; küresel piyasaları da sarsan gerilim hakkında konuşan JP Morgan stratejisti Hannah Anderson da bugünkü açıklamasında; önümüzdeki altı ay içinde ABD-Çin geriliminde bir ilerleme yaşanmayacağını öngördüğünü bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum