Yatırım yapmaya başla!

Büyüleyici Atmosferiyle Etkileyen Antartika’da Çekilmiş GörüntülerAntartika kıtası dünyanın en güneyinde bulunan ve güney kutbunu da kapsayan buzullarla kaplı olan bir kıtadır. Diğer kıtalara nazaran pek çok ayırt edici özelliğe sahip olan bu kara parçası üzerinde herhangi bir ülke bulunmamaktadır. Hatta dünya üzerinde bu özelliğe sahip olan tek kıta diyebiliriz.

Antartika’da çekilmiş görüntülere göz attığınızda sahip olduğu atmosfer ile büyülediği görülüyor. Tamamı buzullarla kaplı olan bu kıta, kuzey kutbu ile beraber dünyanın en soğuk noktası olmaktadır. Kıtanın üstünün tamamen buzul kütlesi ile kaplı olduğu görülüyor. Bu kütlenin ortalama derinliğinin yaklaşık 2000 metre olduğu belirtiliyor. Hatta kutup noktasındaki buzul kütlesi derinliği 4335 km’ye kadar ulaşmaktadır.

Antartika’nın iklimi görüldüğü üzere oldukça soğuk olmaktadır. Yaz aylarında ortalama sıcaklığın -20°C olduğu ve zaman zaman 70°C’ye kadar düştüğü bilinmektedir. Kıtanın bazı noktaları 2 milyon yıldır yağmur suyu görmediği belirtilmektedir ve bu nedenle Dünya’nın en kurak bölgesi olmaktadır.

Buzullarla kaplı devasa dağlar ve suların görüntüsünün birleşmesi ile eşsiz manzaralara tanık oluyorsunuz. Bu bölgede nüfus ise son derece sınırlıdır. 1000 kişilik bir nüfusa sahip olan Antartika’da, yaz aylarında bu sayı en fazla 5000’e kadar çıkmaktadır.

Görüntüleri ile büyüleyen Antartika bölgesinde çok sayıda hayvan türünün yaşadığı belirtilmektedir. Videoda da görüldüğü üzere balina, penguen, foklar, kuş ve balık türlerine sıkça rastlamanız mümkündür. Ancak kuzey kutbunda olduğu gibi bu bölgede kutup ayıları yaşamamaktadır. Antartika ayrıca, sürüngenler familyasının dünya üzerinde yaşamadığı tek kıta olma özelliğini bulundurmaktadır.

Buzullarla ve sularla kaplı olan bu kıta, dünyadaki tatlı su miktarının yaklaşık %70’ine sahip olmaktadır. Herhangi bir ülkeye sahip olmayan bu kıtada, geçmiş zamanlarda çeşitli ülkeler, bölge toprağında hak sahibi olduğunu iddia etmiştir. Ancak yapılan anlaşmalar ile günümüzde sadece, bazı ülkelerin araştırma istasyonları bulunmaktadır. Ayrıca yapılan anlaşmalar çerçevesinde bölgede her türlü askeri faaliyet yasaklanmıştır.

Yıllık sıcaklık ortalamaları ile beraber kuzey kutbundan bile daha soğuk olan Antartika, görüntülerden de anlaşılacağı üzere büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Dünyanın diğer noktalarına olduğu kadar bu bölgeye seyahat imkanı çok rahat olmadığından, çekilmiş görüntüler ile bu eşsiz doğal güzelliklerle tanışma fırsatı buluyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum