Paylaşım

Bilim İnsanları Antartika Buzullarından Gelen Korkunç Sesleri Kaydetti

 

Kutup bölgelerinde araştırmalar yapan bilim insanları, Antartika’da şaşkınlık uyandıracak sesleri kaydetmeyi başardılar. Dünyanın buzul kütlesinin en yoğun olduğu bölge olan Antartika’da uzun yıllardır çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Pek çok önemli veriye ulaşılan bölgede son olarak buzulların içerisinden gelen sesler kaydedildi.

Dört yıl önce buzul tabakasının içerisinde sismik monitörler yerleştiren uzmanlar, sürekli mevcut durumda olan yeni bir ses dalgasını kaydettiler. Oldukça düşük seviyede olan ve insan kulağının duyamayacağı bu ses dalgaları, videoda bizim duyabileceğimiz hale getirilmiş.

Çıkan sesler ile ilgili uzman yorumu ise Chicago Üniversitesi’nden buzullar üzerine çalışmalar gerçekleştiren Douglas MacAyel’den geldi. MacAyel açıklamasında kaydedilen seslerin insanlar tarafından duyulması halinde, binlerce ağustos böceğinin çıkaracağı bir gürültüye benzeyeceğini belirtiyor.

Bilim insanlarının Antartika’da yapmış olduğu çalışmasının asıl amacı ise eriyen buzulların son dönemde yükselen deniz seviyesine ne derece etki ettiğini saptamak. Uzmanlar ortaya çıkan sesin, rüzgarların buzul üzerinden geçerken titreşim yaratmasından dolayı ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Dinlendiğinde korku uyandıran

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın


Bunu okuyan bunları da okur