Yatırım yapmaya başla!

Antalya Yabancıya 6257 Konut Satarken, 2019 Sonu için 10 Bin Hedefleniyor!

Turizm cenneti Antalya, 2019'un 9 ayında gerçekleştirdiği yabancıya konut satış miktarını geçen yıla kıyasla %19 artırdı ve rakam 6257'ye işaret etti.
Antalya Yabancıya 6257 Konut Satarken, 2019 Sonu için 10 Bin Hedefleniyor!

Türkiye’nin turizm sektöründe yakaladığı başarıda büyük payı bulunan Antalya, doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistler açısından cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Durum böyle olunca yerleşim yeri olarak Antalya’yı tercih eden yabancı uyruklu vatandaşların sayısı da artıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) ulaşılan veriler, 2019’un 9 aylık döneminde yabancılara yapılan konut satışının adet bazında 2018’im aynı dönemine kıyasla %19 artış kaydettiğini ve sayının 6257’ye ulaştığını gösterdi.

Konut Satışları %19 ArttıAntalya’da yabancılara yapılan konut satış adetleri aylara göre tek tek incelendiğinde; 601 adet Ocak’ta, 672 adet Şubat’ta, 626 adet Mart’ta, 676 adet Nisan’da, 850 adet Mayıs’ta, 668 adet Haziran’da, 764 adet Temmuz’da, 656 adet Ağustos’ta ve 744 adet Eylül’de konut satışı gerçekleştirildiği görüldü. Buna göre satışın en yüksek olduğu ay Mayıs ayı olarak öne çıkarken, Ocak-Eylül dönemine ilişkin bugüne kadarki en yüksek satış rakamları yakalandı.

Söz konusu şehirdeki konut satışları 2013’te 5548, 2014’te 6542, 2015’te 6072, 2016’da 4352, 2017’de 4707, 2018’de 7938 adet olarak kaydedilmişti. Mevcut duruma bakılırsa, Antalya’nın yabancıya konut satışında 2019’da 10 bin adete ulaşabileceği yüksek ihtimaller arasında değerlendiriliyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan sektör yetkilileri, Antalya’nın dünyanın hemen her yerinden ilgi gören bir şehir olduğunu ve gösterilen bu rağbetin özellikle son dönemlerde artmasıyla konut yatırımlarında yoğunluk olduğunu belirtti. Daha kapsamlı bir tanıtımla çok yüksek satış rakamları elde edilebileceği söylendi.

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün; şehrin tanınan bir yer hale gelmesi, vatandaşlık hakkı sınırının 250 bin dolara çekilmesi, Antalya’daki gayrimenkul firmalarının yurt dışı tanıtımlarına odaklanması ve bazı acentaların müşterilere Antalya’yı tavsiye etmesi gibi pek çok durumun bu artışta rol oynadığını belirtti.

Özgün, şehirde ulaşım imkanlarının kolay olması, turizm olanaklarının artış kaydetmesi döviz kurunun yabancılara avantaj sağlaması gibi bazı durumların da konut alımının artmasında etkili olduğunu savundu.

Helmann Selman ÖzgünŞehirdeki konut alımında en fazla Körfez ve Orta Doğu ülkesi vatandaşlarının payı olduğunu açıklayan Özgün; Ruslar, Almanlar, İngilizler, Azerbaycanlılar ve Afganistanlıların da pay sahibi olduğunu ve kozmopolit bir yapı görüldüğünü bildirdi. Bununla birlikte dünyanın en önemli ülkelerinin Antalya’dan konut alma fikrini değerlendirdiğini ekledi. Ayrıca şehirdeki vatandaşların konut için ayırdığı bütçenin Türkiye ortalaması olan 135 bin dolar seviyesinde gerçekleştiği öğrenildi.

Yabancıların şehirden konut almasındaki öncelikli amacının yatırımdan ziyade kullanım olduğunu belirten Özgün, vatandaşların uyruklarına göre şehrin farklı bölgelerine ilgi gösterdiğini açıkladı. Bu noktada Körfez ve Orta Doğu vatandaşlarının hemen her bölgeyi tercih ettiğini, Rusların Beldibi ve Kemer’i, Almanların Alanya ve civarını, İngilizlerin Kaş ve Kalkan’ı ve Avrupalıların sahil kesimlerini tercih ettiğini belirtti. Özgün, kente ilginin her geçen gün daha da artacağını düşünüyor.

Era Türkiye’nin Antalya Temsilcisi Yusuf Çenit, kentteki yabancıya satış oranının her daim yüksek seviyelerde olduğunu söyledi. Bunda şehrin turizm ve kültürel yönden taşıdığı üstünlüklerin etkili olduğunu öne sürdü. İklimi ve doğal güzellikleri gereği de yerli ve yabancılar açısından tercih edilebilir bir şehir olduğunu belirtti.

Çenit, Antalya’nın yabancıya en fazla konut satışı yapan ikinci il olduğunu ifade etti.

Yusuf Çenit Era Türkiye Antalya2013 ve 2014 yılları arasında şehrin ilk sırada yer aldığını anımsattı ve son yıllarda İstanbul’un zirveye yerleştiğini açıkladı. Yabancıya konut satışında Antalya’nın diğer şehirlere en az 3 kat fark attığını belirten Çenit, kentin turizm ve yerleşim yeri olmasının yanı sıra ayı zamanda yabancılar için önemli bir yatırım merkezi konumunda olduğunu açıkladı.

Şehrin sahip olduğu her türlü özelliğiyle yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdüreceğini dile getiren Çenit, Özgün’ün beklentileriyle paralel olarak 2019 sonunda 10 bin adet satış gerçekleşeceğini öngördü. Türkiye’den en az 250 bin dolarlık konut alan yabancılara vatandaşlık hakkı tanınmasıyla satışların güçlü bir ivme yakaladığını ekledi.

Antalya’daki konutlara İran, Suriye, Rusya ve Avrupa ülkelerinin yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Era Antalya Temsilcisi, yabancı vatandaşların bulunma amacına ve bütçesine göre farklı bölgelere  yöneldiğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum