Yatırım yapmaya başla!

Antalya Valiliği Thomas Cook’un Kurtarma Operasyonlarının Başarıyla Tamamlandığını Duyurdu

Geçtiğimiz haftalarda iflasıyla sektöre damga vuran Thomas Cook'un Antalya'daki müşterilerinin tamamı bugün itibarıyla ülkesine döndü.
Antalya Valiliği Thomas Cook’un Kurtarma Operasyonlarının Başarıyla Tamamlandığını Duyurdu

Geride bıraktığımız haftalarda finansal sorunlar nedeniyle iflas ederek turizm sektörünü sekteye uğratan İngiliz devi Thomas Cook’un bu gelişmesinin ardından, dünyanın farklı yerlerinde tatil yapan müşterilerin mağduriyetini azaltmak için İngiliz tarihinin en büyük geri dönüş operasyonu başlatılmıştı.

İflasın ardından İngiliz Sivil Havacılık Kurumu (CAA) tarafından Türkiye’ye yollanan uçaklarla müşterilerin ülkesine döndürülmesini kapsayan ve  6 Ekim tarihine kadar sürecek olan kurtarma operasyonları nihayet sona erdi. Bu kapsamda Thomas Cook’un Antalya’daki müşterileri sorunsuz bir şekilde ülkelerine döndürüldü.

Antalya Valiliği’nin açıklamasından edinilen bilgiye göre, krizin yaşandığı günden bu yana toplamda 13 bin 879 İngiliz yolcu evine döndürüldü.

13 Bin 879 Yolcu Evine DöndürüldüBirleşik Krallık vatandaşlarının tamamının ülkelerine döndürülmüş olması, tur şirketinin iflasından doğabilecek zararları azalttı. 23 Eylül’de batan şirketin ardından Antalya Valiliği toplanarak kriz masası oluşturulmuş ve burada alınabilecek önlemler tartışılmıştı.

Söz konusu bu kriz masası Thomas Cook müşterilerinin durumdan en az etkilenmesini sağlamak amacını esas alarak, Antalya Valiliği Vali Yardımcısı Nurettin Ateş’in öncülüğünde ve Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği, İngiltere Antalya Konsolosluğu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Alanya Turistik Otelciler Birliği (ALTİD) ve Manavgat Turistik Otelciler Birliği (MATSOB) yetkililerinin katılımıyla faaliyetlerini sürdürdü.

Antalya Valiliği’nden gelen açıklama bugün itibarıyla kurtarma operasyonlarının sorunsuz bir şekilde tamamlandığını bildirdi.

Kurtarma Operasyonları BittiÇok sayıda turizm kurumunun yoğun çabalarıyla sağlanan koordinasyon sayesinde mağduriyetin engellendiği bildirilirken, iflas durumunun geliştiği ilk günden bu yana gösterilen çabalar bu yöndeydi.

Öte yandan Thomas Cook’un batmasıyla birlikte turizm sektörüne olan borcunun 350 milyon Euro üzerinde olduğu Turizm İstişare Kurulu (TİK) tarafından belirtilmişti.

Müşterilerin mağduriyetinin yanı sıra akıllarda en fazla soru işareti yaratan meselelerden biri şirketin otel ve tesislere olan borcunun ne olacağıydı. TİK açıklamasında buna yönelik alınabilecek önlemlere yer vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum