Yatırım yapmaya başla!

Antalya Serbest Bölge 19 Yılda 428 Lüks Yat Üretimiyle Liderliği Kaptırmıyor!

Dünya zenginlerine lüks yat üretiminde oldukça başarılı olan Antalya Serbest Bölge'de 19 yıl içinde 428 adet üretime imza atıldığı ortaya çıktı.
Antalya Serbest Bölge 19 Yılda 428 Lüks Yat Üretimiyle Liderliği Kaptırmıyor!

Dünyanın en fazla yabancı turist ağırlayan üçüncü ili konumunda bulunan Antalya, turizm sektöründeki büyük başarısının yanı sıra yat üretiminde de adından söz ettiriyor. Antalya Serbest Bölge adıyla bilinen tesis; İngiltere, İtalya, ABD, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi dünyanın bir noktasına lüks yat üretimi gerçekleştiriyor.

Türkiye’de lüks yat üretimi kavramıyla özdeşleşmiş olan söz konusu üretim yerinin 19 yıl içinde 428 adet lüks yat üretimi gerçekleştirdiği ve toplam satış değerinin 1 milyar 125 milyon dolar olduğu tespit edildi.

2000 yılında yat üretimi yapmaya başlayan Antalya Serbest Bölge, 19 yıl içinde ciddi bir ilerleme kaydetmiş görünüyor.

19 Yılda Ciddi Bir İlerleme KaydedildiKonuyla ilgili görüş bildiren Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, bölgede yer alan 87 firmanın 48 adetinin yat sektöründen olduğunu belirtti. Yıllar içinde kaydedilen ilerlemeye işaret eden Gürses, ilk zamanlar 30 metre civarında yat üretimi yapılırken şu an bu boyutların üzerine çıkılarak 50-63 metrelik bir kapasiteye ulaşıldığını belirtti.

Yat boyutlarının artmasıyla birlikte katma değerin de yükseldiğini belirten Gürses, bu artışın Türkiye ekonomisi üzerinde etki ettiğini sözlerine ekledi. Üretim alanının artırılması için birtakım faaliyetlerin sürdürüldüğünü belirtirken, söz konusu yatırım tamamlandığında 90 metre ve 2 bin ton ağırlığını bulan lüks yatların üretiminin gerçekleştirilebileceğini duyurdu.

Gürses’in açıklamalarından 2019’un ilk 8 aylık döneminde 34 adet lüks yatın denizle buluşturularak sahiplerine ulaştırıldığı öğrenildi.

34 Adet Lüks Yat Denizle BuluştuBu yıl Ağustos’a kadar yapılan yat üretiminin toplam satış değerinin 50,5 milyar dolar olduğunu açıklayan Gürses, 19 yıl içinde kaydedilen ilerlemeyle birlikte üretimi yapılan 428 lüks yatı anımsattı. Ardından yat üretimi için Antalya’nın oldukça avantajlı bir şehir olduğuna değinirken, iklim koşullarının müsaade etmesi sayesinde yılın 11 ayında üretimin aksaklığa uğramadan sürdüğünü belirtti.

Bu kapsamda mevsimsel koşulların yanı sıra bölgenin lojistik açıdan da diğer bölgelere göre üstün olduğunu açıkladı. Antalya’nın kendine ait limanının bulunması sayesinde üretimi biten yatların rahat bir şekilde denize ulaşabildiğini, bölgede bulunan tersaneler sayesinde teknelerin bakım ve onarımının yapıldığını söyledi.

Antalya’nın diğer şehirlere göre avantajlarını sıralayan Gürses, şehirde yer alan üniversiteler sayesinde ihtiyaç duyulan nitelikli personele ulaşmanın da oldukça rahat olduğunu sözlerine ekledi. Bunlarla birlikte Antalya, yabancı sermaye çekme konusunda da önemli bir konumda bulunuyor.

19 yıldır aksamayan üretimle yapım aşaması tamamlanan her bir lüks yatın bölgeye iyi yönlü bir imaj kazandırdığına işaret eden Gürses, üretimde kalitenin önemine vurgu yaptı.

Gürses Kalitenin Önemine Vurgu YaptıDünyanın farklı noktalarından gelen sipariş sayısının artmasını yat üretimindeki kaliteye bağlayan Gürses, üretimi tamamlanan yatların büyük bir çoğunluğunun Dubai, Monako ve Cannes gibi cazibe merkezi konumundaki şehirlerdeki fuarlarda yer aldığını açıkladı.

Antalya Serbest Bölge’de üretimi yapılan her bir yatın alınan siparişlere göre şekillendiğini bildiren Gürses, lüks yat ihracatında önde gelen ülkeleri açıkladı. İtalya’nın ilk sırada bulunduğu listede Hollanda, Dubai, ABD, İspanya, Rusya, İngiltere ve dünyanın kalan diğer bölgelerinin yer aldığını belirtti. Sektördeki canlılıktan oldukça memnun görünen Gürses, yat siparişlerinde her geçen gün artış olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum