Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Antalya Havalimanı’nın İlk Kirası Hazine’nin Kasasına Girdi

Türk, Alman, Fransız yapımı olarak hayata geçirilen Antalya Havalimanı’nın 2,138 milyar Euro olan ilk kira bedeli alındı.
Antalya Havalimanı’nın İlk Kirası Hazine’nin Kasasına Girdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı Projesi Kamu-Özel İş Birliği İhalesi Kira Peşinatı Ödeme Töreni’nde konuşma yaptı. “Geleceğin Projeleri Şimdiden Kazandırıyor” başlıklı sunumunda yap-işlet-devret modelinin detaylarını açıkladı.

Türkiye’nin bütün ulaşım modlarının, lojistik koridorların, limanların, havalimanlarının ve ticaret rotalarının tam merkezinde olduğunu belirtti. Coğrafi konumunun avantajlarının kullanılması gerektiğini, bunun için de gerekli tüm yatırımların yapılması gerektiğini ifade etti.

Ulaşım sektörünü rakamlarla değerlendiren Karaismailoğlu, Covid-19 pandemisinin havacılık sektörünü olumsuz etkilediğini ifade etti. Bu süreçte Türkiye’nin en fazla ekonomik destek açıklayan ülkelerden biri olduğunu ekledi.

Adil Karaismailoğlu Açıklaması
Kaynak: Twitter

Bakanlık olarak insan ve yük taşırken, en hızlı ve en güvenilir hareketliliği sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi. Bunu yaparken de mobilite, lojistik ve dijitalleşmeye odaklandıklarını ifade etti.

2022 yılından bu yana 153 milyar Euro’luk yatırım yaptıklarını ve bunun yüzde 22’sinin kamu-özel iş birliğiyle hayata geçirildiğini söyledi. Konuşmasında “Burada, şu an 28 bin 647 kilometreye çıkardığımız bölünmüş yol ağımızı 2035’te 36 bin kilometreye, 2053’te 38 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz.” bilgisine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Master plan çerçevesinde hayata geçirilecek projelerde devlet bütçesinin yetmediği yerlerde kamu-devlet iş birliğinin devreye girdiğini, bu sayede devletin cebinden bir kuruş çıkmadan ülkenin dört bir yanında devasa yatırımlar yapıldığını anlattı.

Antalya Havalimanı’nın Yatırım Bedeli 765 Milyon Euro

Antalya Havalimanı’nın Yatırım Bedeli 765 Milyon EuroAntalya Havalimanı Projesi’ni kazanan konsorsiyumun, kira bedelinin 2 milyar 138 milyon Euro’luk ilk taksitini ödediğini açıkladı. Projenin toplam yatırım bedelinin 765 milyon Euro olduğunu belirtti.

Bunun devletin cebinden çıkmadan, 25 yıl için işletme ihalesine çıktıklarını söyledi. Söz konusu ihalenin detaylarını ise;

“Devlete 25 yılda ne kadar para ödeyeceksiniz, diye soruldu. Bunun yüzde 25’ini de 28 Mart’ta ödeyeceksiniz diye bir ihale yapıldı. Sonucunda 8,55 milyar Euro’luk devlete kira ödemesini garanti etti bu işi alan yüklenici. 765 milyon Euro’luk yatırım da firmadan çıkıyor. Anlaşma yaptık. Bu 765 milyon Euro’luk yatırıma da şu an üstlenici firma başladı. 2025 yılına kadar da bitirilecek. 2 milyar 138 milyon Euro’luk kira peşinatını da bugün alıyoruz.” sözleriyle açıkladı.

Söz konusu miktarın devletin hazinesine teslim edildiğini söyleyen bakan; bununla 2 boğaz, 1 Çanakkale köprüsü, 2 Avrasya Tüneli 3 tane de Tokat Havalimanı yapılabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın