Yatırım yapmaya başla!

Antalya’nın 2019’un İlk 9 Ayında Ağırladığı Yabancı Turist Sayısı 12 Milyona Yaklaştı!

Türkiye'de turizm deyince akla ilk gelen şehir olan Antalya, 1 Ocak-15 Eylül tarihleri arasında 12 milyona yakın yabancı turist ağırlayarak büyük bir başarıya imza attı.
Antalya’nın 2019’un İlk 9 Ayında Ağırladığı Yabancı Turist Sayısı 12 Milyona Yaklaştı!

Türkiye’de turizm sektörünün canlılığında en büyük paya sahip olan Antalya, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste kapılarını açarak liderliğini başka tatil yerlerine kaptırmamakta istikrarlı davranıyor.

2019’un 1 Ocak-15 Eylül arasındaki zamanda 11 milyon 636 bin 450 yabancı turiste ev sahipliği yapan şehir, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla yaz dönemlerinin vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Antalya Havalimanı verilerinden edinilen bilgiye göre, söz konusu dönemde Antalya’yı ziyaret eden yabancı turist sayısında 2018’in aynı dönemine göre %17 oranında artış görüldü.

Turist Sayısı %17 ArttıBu yılın başından 15 Eylül tarihine kadar 12 milyona yakın yabancı turist çekmeyi başaran Antalya, böylelikle günlük ve aylık bazda incelendiğinde tarihi bir rekoru yakaladı. Şehre en fazla turistin Rusya’dan geldiği görülürken, ikinci sırada Almanya ve üçüncü sırada Ukrayna yer aldı.

Yaz sezonunun bitmiş olmasına ve Eylül ayısının ortasına gelmemize rağmen Antalya’da bulunan otellerdeki doluluk oranı hala sürüyor. Başta Avrupa pazarındaki hareketlenmeden kaynaklanan söz konusu bu yoğunluk, yıl boyunca faaliyetlerine devam etmeyi hedefleyen turizmcilerin yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Konu hakkında görüş bildiren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya’da sezonun son derece verimli geçtiğini aktardı.

PYOD Başkanı Ülkay AtmacaAntalya’nın turist potansiyelinin hemen her pazarda genişlediğine işaret eden Atmaca, bu noktada başta Rusya, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine dikkat çekti. 2019’da Antalya’ya gelen Rus turist sayısının 4 milyonun üzerine çıktığını bildirdi. Ayrıca sezon başlangıcında 2018 yılında Antalya’ya gelen turist sayısını %10 artırmak hedeflenmişti. Fakat %17 artan turist sayısı ile bu rakamın oldukça üzerine çıkıldı.

Sezonun bitmiş olmasına rağmen Eylül ve Ekim aylarında başta Rus turistlerin otelleri doldurduğunu söyleyen Atmaca, bu iki ay için şu anda çok sayıda talep olduğunun ve yoğunluğun daha da artacağının altını çizdi. Avrupa pazarındaki hareketliliği anımsatan Atmaca, Orta Doğu’da da hareketli bir sezon geçirildiğini belirtti. Eylül ve Ekim aylarının da aynı verimlilikte geçmesini dileyen Atmaca, 16 milyon turiste ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Atmaca’nın ardından konuşan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye’nin turizm açısından önemli bir yere sahip olduğuna işaret ederek bu sezonun oldukça verimli geçtiğini, kış sezonunda da aynı ivmenin yakalanmasını istediklerini söyledi. Ardından Antalya’da kış turizminin verimli geçmesi için şimdiden hazırlıklara başlandığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum