Yatırım yapmaya başla!

Alibaba Bünyesindeki Ant Financial 150 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaşıyor!

Alibaba’nın iştiraki Ant Financial, almak üzere olduğu 9 milyar dolarlık yatırımla 150 milyar dolarlık değerlemeye ulaşacağı söylendi. Ayrıntılar haberimizde;
Alibaba Bünyesindeki Ant Financial 150 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaşıyor!

2014’te Peng Lei tarafından kurulan Alibaba iştiraki Ant Financial’ın özel bir yatırım turundan 9 milyon dolar finansman sağlamak üzere olduğu belirtildi. The Wall Street Journal’ın haberine göre Çin’in en büyük ödeme platformlarından Alipay’in sahibi olan Ant Financial’ın bu yatırımla değerlemesini 150 milyon dolara ulaştıracağı söylendi.

Konuya yakından tanıklık ede kaynaklardan alınan bilgiler ışığında yapılan duyuruda, söz konusu değerlemenin Ant Financial’ı dünyanın en değerli özel teknoloji şirketi haline getireceği ifade edildi.

Diğer taraftan; yeni fonla dünyanın en değerli unicorn şirketi olması beklenen Ant Financial’dan konuyla ilgili yöneltilen sorula ilişkin bir açıklama yapılmadı.

 Ant Financial 9 Milyar Dolar Yatırım Aldı Söylentileriİlaveten; 9 milyar dolarlık yeni kaynak söylentilerinin Ant Financial’ın 5 milyar dolar yatırım hedefini geçmesi de dikkat çekti. Nitekim Şubat ayında şirketten yapılan açıklama, Ant Financial’ın halka arz öncesinde 5 milyar dolar yatırım alarak halka arz öncesinde değerini 100 milyar dolara çıkarmayı planladığını göstermişti.

Çinli finansal teknoloji şirketi Ant Financial planladığı gibi 5 milyar dolar sermaye yatırımı almış ve dünyanın en köklü bankalarını geride bırakarak değerini 100 milyar dolara yükseltmişti.

Ant Financial 150 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı Ardından Alibaba Ant Financial hisselerinin % 33’ünü satın aldığını açıklamış, bu satın almanın 2014 yılındaki anlaşmanın devamı niteliğinde olduğu belirtilmişti. Yeri gelmişken; Ant Financial’ın yayılma politikası içindeki hamlelerinden biri olan MoneyGram’ı satın almasının ABD tarafından engellendiğini de belirtelim.

Buna göre Ant Financial, ünlü para transferi şirketi MoneyGram’ı 1.2 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaşmış, fakat Trump söz konusu birleşmeye güvenlik gerekçeleriyle karşı çıkmıştı.

Ant Financial MoneyGram’ı Satın Alması EngellendiTabii bu durumda; Çin ile ABD arasındaki çekişmeli rekabet fazlasıyla etkiliydi. Sonuçta; Trump Broadcom’un Qualcomm’u satın almasını da ulusal güvenlik gerekçesiyle engellemişti.

Kısacası; Çin’in ABD girişimlerine yaptığı yatırımlara kaygıyla bakıldığı ve birçok engel konulduğu biliniyor. Fakat teknoloji alanındaki rekabet, yaşanan gelişmelerin de gösterdiği gibi her geçen gün biraz daha Çin’in lehine dönüyor.

İlaveten; Çin’in 2005 ile 2017 yılları arasında ABD’ye yönelik yatırım miktarının 171 milyar dolara ulaşması da endişeleri daha çok artırıyor.

Çin Teknoloji Yarışı Konusunda ABD'nin Önüne GeçiyorÇünkü ABD, Çin’in ABD’li girişimlere yaptığı yatırımların artmasının ABD’nin bu alandaki üstünlüğünü kaybetmesine yol açmasından çekiniyor.

Yeri gelmişken; Çinli yapay zeka girişimi SenseTime’ın dün 600 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 4.5 milyar dolara çıkardığını da belirtelim. Böylelikle dünyanın en değerli iki yapay zeka girişimi Çinli SenseTime ile yine Çin merkezli Yitu Technology olmuştu. Yani ABD ne kadar uğraşsa da Çin bu alanda yarışı kazanacak gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum