Yatırım yapmaya başla!

Annelerin Örnek Verdiği ‘Komşunun Çocuğu’ Niteliğindeki 10 Başarılı Genç

Annelerin Örnek Verdiği ‘Komşunun Çocuğu’ Niteliğindeki 10 Başarılı Genç

Diğer insanların başarıları ile sizin başarınız kıyasladığında malup olan sizseniz, kendinizi kötü hissedersiniz. Sizler asla Taylor Swift kadar havalı olamayacak, Jennifer Lawrence gibi genç yaşta Oscar kazanamayacak ya da Beyonce’nin güzelliğine erişemeyeceksiniz. Aynı zamanda da Swift’in sadece 26 ve Lawrence’nin sadece 25 yaşında olduğunu ya da Beyonce’nin, “Genç Beyonce” olduğunu düşünmek de zor olmasa gerek. Tek seferlik anlaşmalarla milyonlar kazanan genç yıldızlar gibi olamasanız da en azından genç bir zengin olmak için uygulanabilir tavsiyeler alarak, belki alanınızda başarılı olabilirsiniz.  Bu süper starlar en azından yirmili ve otuzlu yaşlarında olmalarına rağmen, oldukça başarılı olmuşlardır. Ancak henüz yirmili yaşlarına bile gelmeden kendi alanlarında başarılı olan gençler var ki başarılarıyla sizlere yapmış olduğunuz tercihlerinizi sorgulatacaklardır. Neden ünlü bir şef, başarılı bir girişimci ya da Nobel Barış Ödülü kazananı değilsiniz? Bu çocuklar bunları henüz 16 yaşında başarırken, sizler hayatlarınızda neler yapıyorsunuz? Listemizde öyle bir genç kız var ki henüz 20 yaşında bile değilken Nobel Barış Ödülü kazandı!

Eğer akıl başta değil de yaşta olsaydı, kim bilir bu gençler yirmili ve otuzlu yaşlarında nasıl başarılara imza atarlardı. Bu geçlerden bazıları, çok erken yaşta fiziksel özellikleriyle gerçekleştirmiş oldukları atletik başarılar ile de tanınıyor. Diğerleri ise buluşlar yaratmak için olağanüstü bir şekilde zihinlerini kullanmışlardır. Listemizde bulunan herkes aşırı derecede ünlü olmazken, başarılı bir şef ve bilim insanı olarak magazin dergilerinde yer alan yaşıtlarından çok daha fazla dikkate değerdirler. Entelektüel başarılarından fiziksel başarılarına kadar bu gençler, sizlere evlilik programı izlerken hissettiğiniz acıdan daha fazlasını hissettireceğinden emin olabilirsiniz. İşte başlıyoruz…

Huzurlarınızda annelerimizin bizlere çocukluk ve gençlik yıllarımızda örnek olarak gösterdiği “Komşunun Çocuğu” niteliğindeki 10 genç isim:

10 Lydia Ko – Golf Yıldızı

18 Yaşında

Lydia Ko - Golf YıldızıLydia Ko belki henüz 18 yaşında olabilir, ancak şu anda dünyanın 1 numaralı profesyonel kadın golfçüsüdür. Böylesine genç yaşına rağmen, çoğu insanın yıllarca uğraşıp da ulaşamadığı bir başarı elde etmiştir. Lydia ayrıca bir profesyonel golf turnuvasını kazanan en genç insan olmakla birlikte, bir LPGA Turnuvası kazanmıştır. 2014 yılında Time Ko’yu, En Etkili 100 İnsan’dan bir tanesi olarak seçmiştir. 2015 yılında ise Yılın LPGA Rolex Oyuncusu Ödülü’nü kazanmıştır ve bu ödülü kazanan en genç yarışmacı olmuştur. Bu golf dahisi, Tiger Woods hakkında bilinen her şeyin unutulmasını sağlamıştır.

9 Maddie Ziegler – Dansçı

13 Yaşında

Maddie Ziegler - DansçıMaddie Ziegler sadece 13 yaşında olmasıyla birlikte, listemizdeki en genç insandır. 13 yaşındaki biri gerçekten nasıl bir başarı elde edebilir ki? Maddie Ziegler gibiyse, bir sürü başarıya imza atabilir. Ziegler, 2011 yılında henüz dokuz yaşındayken, reality televizyon şovu olan Dance Moms programında yer aldı. Ziegler bu program ile bir yıldız olarak yükselmeye başladı. Daha sonra Sia’nın “Chandelier” ve “Elastic Heart” şarkılarının videolarında yer aldı. Bu iki müzik videosu YouTube’de 1.5 milyar kişi tarafından izlendi ve Maddie’nin Instagram’da 4.7 milyon takipçiye ulaşmasını sağladı. Böylesi büyük takipçi kitlesi sayesinde, 2016 yapımı olan The Book of Henry filminde rol almayı da başardı. Ziegler belki henüz 17 yaşındayken emekli bile olabilir.

8 Flynn McGarry – Şef

16 Yaşında

Flynn McGarry - ŞefÇoğu şef tadım menüsü başına 160 dolar alarak kariyerlerinde asla tırmanamaz. Ancak Flynn McGarry, henüz 15 yaşındayken mutfaktaki dahi olarak anılmaya başlandı ve sadece 11 yaşındayken San Fernando Valley’de annesinin ya da büyükannesinin açmış olduğu 15 kişilik akşam yemeği kulübünde kariyerine başlamış oldu. Evet doğru, çoğu çocuk mikrodalganın bile üstesinden gelemezken McGarry, mutfaktan 160 dolar kazanıyordu. Daha sonra Chicago’daki Alinea, New York’taki Eleven Madison Park gibi ülkenin en iyi restoranlarının bazılarında yamak olarak çalıştı. Harika bir genç şef olarak, NBC’de gösterilmekte olan bir programa danışman oldu.

7 Kylie Jenner – Reality Star

18 Yaşında

Kylie Jenner - Reality StarHerkesin ileri sürdüğü “sadece meşhur bir aileden geldiği için ünlü” yorumunun Kardashian ya da Jenner ismini taşıyan biri için söylenmesi gayet normal. Ancak Kylie Jenner, tam anlamıyla 2015 yılında akllı bir iş kadını olarak öne çıktı. PacSun, Steve Madden ve Topshop gibi firmalar ile kıyafet koleksiyonları başlattı. Ayrıca Kylie, Lip Kit adında bir dudak kiti piyasaya sürdü ve sadece birkaç dakika içinde tükenen bu ürün, binlerce dolara eBay’de satılmaktadır. Kardashian üyesi, sektörde gerçek bir kazanan olabilmek için bu yıl kendi web sitesini ve uygulamalarını piyasaya sürdü. Jenner, aylık aboneliği 2.99 dolar değerindeki uygulaması ile kardeşlerini geride bırakmayı başardı ve Facebook, Instagram, Messenger veya Snapchat gibi uygulamalardan daha fazla indirildi. Kylie, tek başına bir yeteneğe sahip olmayabilir; fakat genç nüfus üzerindeki etkisi ve sosyal medyadaki takipçileri ile hafife alınmayacak bir güce sahip.

Henüz hayatının baharına bile tam olarak erişmeyen Kylie, sahip olduğu zenginlikle dillere destan bir hayat sürüyor. Peki, genç ismin nerede oturduğunu merak ediyor musunuz? Hollywood Genç Yıldızlarının Sahip Olduğu En Abartılı 10 Konak isimli yazımızdan onun ve diğer ünlü kişilerin malikanelerini öğrenebilirsiniz.

6 Mo’ne Davis – Beyzbol Oyuncusu

14 Yaşında

Mo'ne Davis - Beyzbol OyuncusuMo’ne Davis, Küçükler Little League Baseball Dünya Serisi’nde herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Bu oyunu oldukça etkileyici bir şekilde oynayan iki kızdan bir tanesi olduğu için ve özellikle de bu serilerde bugüne kadar oynayan ilk siyahi Amerikalı kız oyuncu olduğundan, bu alanda öne çıkan genç isimlerden bir tanesi olmuştur. Atışlarıyla sayı yaptırmadığı için herkesin dikkatini çekmiş olup, Little League Dünya Serisi’nde bugüne kadar oynayan ilk kız olmuştur. Daha sonra, Sports Illustrated dergisinin kapağında çıkarak yeni bir ilke imza atmış oldu.

5 Lorde – Şarkıcı

19 Yaşında

Lorde - ŞarkıcıHenüz 20 yaşında bile olmayan Lorde, iki kez Grammy Ödülü’nün sahibi oldu. 2013 yılında bu genç isim, her yerde dinlenen “Royal” şarkısını piyasaya sürdü. Bu şarkı ABD’de Billboard Hot 100 sıralamasında 1 numara oldu. Hatta Lorde, Açlık Oyunları: Alaycıkuş Part 1 filmi için yeni bir şarkı yazdı. 2014 yılında Lollapalooza müzik festivalinde sergilemiş olduğu performans ile Rolling Stone tarafından en iyi bölüm olarak adlandırıldı. Çoğu genç YouTube’de şarkılarını paylaşarak birkaç bin izleyici elde ettiğine sevinirlerken; Lorde pop-electronica-indie sanatçısı olarak isim yaptı.

4 Gabby Douglas – Jimnastikçi

19 Yaşında

Gabby Douglas - JimnastikçiGabby Douglas, 2012 Yaz Olimpiyatları boyunca “Fierce Five” grubunun bir üyesi oldu. Fierce Five, altın madalya kazanan beş kadın jimnastikçiden oluşan bir ekiptir. Bu nedenle, ekip ile altın madalya kazanması büyük bir başarıdır. Fakat Douglas sonrasında bu ekipten ayrılarak bireysel olarak da bir altın madalya daha kazanmıştır. Bugüne kadar, Olimpiyat tarihinde altın madalya kazanan ilk siyahi kadın unvanını da elinde tutmaktadır. Bu başarılarının yanı sıra, New York Times: Genç Yetişkin En Çok Satanlar Listesi’nde 4 numara olan bir de otobiyografi yayınlamıştır.

3 Kiernan Shipka – Oyuncu

16 Yaşında

Kiernan Shipka - OyuncuKiernan, henüz 16 yaşında ve 3 milyon dolarlık bir net gelire sahip. Mad Man dizisinin yıldızı için çokta cüzi bir rakam değil. Kiernan Shipka, bir bebek olarak reklamlarda ilgi odağı olsa da 2007 yılındaki Sally Draper karakteriyle yıldızını yukarılara taşımayı başardı. 2009 ve 2010 yıllarında ekip, bir drama dizisi topluluğu tarafından Üstün Performans Ödülü kazandı. Şimdilerde rol almış olduğu Mad Men dizisi sona erdi ve Don Draper’in bilge kızı rolü ile beğeni toplayan Shipka, sonra ki rolünü özgürce seçebilme fırsatının sahibi oldu.

2 Malala Yousafzai – Nobel Barış Ödülü Kazananı

18 Yaşında

Malala Yousafzai - Nobel Barış Ödülü KazananıMalala Yousafzai, başarısı ile hepimizin utanmasına neden olacak bir genç isimdir. 11 yaşındayken bir takma isim kullanarak, hayatı hakkında BBC için blog yazmıştır. New York Times, Malala’nın adının öne çıkmasını sağlayan hayatını konu alan bir belgesel çekmiştir. Hatta Yousafzai, Uluslararası Çocuk Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Otobüse bindiği bir gün her şey değişti. Silahlı bir saldırgan ona adını sordu, Malala adını söyledi ve saldırgan ona üç el ateş etti. Malala kadın ve çocuk haklarını daha iyi bir hale getirmek için uğraşıyordu. 2013,2014 ve 2015 yıllarında Time onu Dünyanın En Etkili 100 İnsanı’ndan biri olarak seçti. Bunların yanı sıra, 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. Anladığınız üzere Malala Yousafzai, daha 18 yaşındayken dünyayı değiştirdi.

O gerçek bir başarı öyküsü! Hayatı film senaryolarından farksız geçen Malala’yı daha yakından tanımak için Malala Yusufzay ve Nobel Getiren Başarı Öyküsü isimli yazımıza göz atabilirsiniz…

1 Olivia Hallisey – Bilim İnsanı

17 Yaşında

Olivia Hallisey - Bilim İnsanı17 yaşında olduğunuz zamanları ve fizik, kimya, matematik gibi derslerden nefret ettiğinizi hatırladınız mı? Olivia Hellisey 17 yaşındayken 2015 Google Bilim Fuarı Ödülü’nü, 2014 yılında insanların oldukça korktuğu bir virüs olan Ebola için bir test etme yolu bularak kazandı. Hallisey’in icat etmiş olduğu virüs testi oldukça ucuz ve hızlıydı. Testin sonuçlarını geliştirmek sadece 30 dakika sürmekte ve Ebola belirtileri göstermeyen, potansiyel virüs taşıyıcı insanları bile tespit edebilmektedir. Olivia Hallisey de bu başarısıyla hepimize örnek olabilecek bir başarıya imza atmıştır.

Paratic Bonusu: İlayda Şamilgil – NASA Mars Projesi

17 Yaşında

İlayda Şamilgil - NASA Mars ProjesiGeçtiğimiz günlerde belki de İlayda’nın ismine sıkça rastlamış olabilirsiniz. İlayda Şamilgil, şu anda lise son sınıf öğrencisi ve kendi başına icat etmiş olduğu su oranı ölçme sistemi ile TÜBİTAK tarafından yapılan yarışmaya katıldı. TÜBİTAK, Şamilgil’in tasarlamış olduğu projeyi yeterli göremedi ve kabul etmedi. Daha sonra tekrardan emek vermiş olduğu bu proje ile 80 ülkeden yüzlerce, hatta belki de binlerce projenin içerisinde olduğu Polonya’daki yarışmada birinci oldu ve Nobel Fizik Ödülü’ne doğru ilk adım olarak kabul edilen en tanınmış fizik yarışmasını kazandı. Şimdi ise NASA’nın Mars ile ilgili projelerinden birinde yer alacak. Neyse ki emek harcamış olduğu bu başarılı projesinden vazgeçmemiş.

Bilim ve sanat her zaman, toplumda ya da kamu kuruluşlarında aykırı olmuştur. Gereken değer ve ilgi verilmediğinden, gençlere olan güven azaldığı için özellikle de ülkemizde bilimde olan başarılar azalmaktadır. Yurt dışında eğitim veren Prof. Dr. Aziz Sancar ya da TÜBİTAK’tan geçer not alamayıp da dünyanın sayılı araştırma tesislerinden biri olan NASA’da daha 17 yaşında görev almayı başaran İlayda Şamilgil’in başarılarını da ülke başarısı olarak sayarsak, belki o zaman bir tık ilerleme kaydetmiş olabiliriz. Bunların dışında spora teşviklerin de az olduğu toplumumuzda gençler, daha yeni yeni basketbola aşina olmuş durumdalar. Olanak sağlansa birçok başarılı genç dehanın çıkacağı ülkemizde, maalesef bu tarz süper beyinlere olan destekler yok denecek kadar azdır. Umarız ülkenin geleceğinin gençler olduğunu anlarlar ve en azından az da olsa bu çocukları kazanmaya çalışırlar. Yazımıza geri dönecek olursak, oldukça yetenekli bu gençlerden hangileri başarıları ve yaşlarıyla sizlerin şaşırmasına neden oldu? Sorumuzun cevabı ile düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum