Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Anneler ve Babalar için Etkili Para Biriktirme Önerileri

Hem çocuklarının hem kendilerinin geleceğini güvence altına almak isteyen anne babalar için etkili para biriktirme önerileri içeriğimizde!
Anneler ve Babalar için Etkili Para Biriktirme Önerileri
Son Güncelleme: 
Yorum

Kendimizi daha iyi, daha güvende hissetmek, emekliliğin keyfini çıkarmak, daha yüksek yaşam standartlarına sahip olmak, istediklerimizi daha kolay bir biçimde elde etmek ve başka bir sürü nedenden dolayı para biriktiririz. Yani eğer biriktirmeyi biliyorsak, çocukluğumuzdan yaşlılığımıza kadar hayatımızın pek çok döneminde kenara para atmak için uğraşırız. Nedenlerimiz farklı olsa da hepimiz benzer şekillerde birikim yapmaya çalışırız. Çünkü para biriktirmek herkes için gereklidir. Tamam, bu konuda herhangi bir şüphemiz yok. Ancak anne babaların birikim konusuna sanki daha fazla önem göstermesi gerekiyor, öyle değil mi? Neden mi?

Nedeni gayet açık aslında. Bunlardan birincisi; onların sadece kendilerinin değil, çocuklarının hayatlarını da düşünmek zorunda olmaları. Başlarına gelebilecek herhangi kötü bir durumda, çocukları hayatlarını devam ettirebilmek için yeterli kaynağa sahip olacaklar mı? Maddi açıdan onlara yeterince güvence verebilecekler mi? Onlara ne kadar iyi bir hayat sunabilecekler? Gibi sorulara cevap vermeleri gereken anne babalar, birikim konusuna kesinlikle daha fazla önem vermeliler.

Yani çocuklarının geleceğini güven altına almak isteyen her anne baba bunu yapmalı. Bugün çocuğunu mutlu etmek için tüm parasını harcamak yerine, mantıklıca düşünüp yarın için hazırlık yapmalı. Belli başlı noktalara dikkat ederek, bir ebeveynin alması gereken tüm sorumluluğu almayı bilmeli. Çünkü dünyaya bir birey kazandırmak, onun sadece anlık ihtiyaçlarını karşılamak, yedirip içirmek ya da istediği şekilde giydirmek demek değildir. Anne baba olmayı göze aldıysanız eğer, çocuğunuzun yarınlarını da garanti almayı kabul etmişsiniz demektir. İşte bu nedenlerden dolayı, anne babalar birikim hususunda çok daha dikkatli davranıp, çok daha mantıklı karar vermek zorundalar. Zira onların sorumsuz davranmak gibi bir seçenekleri yok!

Sonuç olarak; sizler de çocuklarına iyi bir gelecek sunmak isteyen bilinçli anne babalar arasındaysanız, o zaman birazdan göreceğiniz önerilere kulak vermelisiniz. Evet, bugün dünyanın en zor işini yapan anne-babalar için özel hazırlanmış bir listeyle karşılaşacaksınız. Sizlerin aşağıdaki listede yazan tavsiyeleri dikkate alacak kadar çocuklarının yarınını düşünen ebeveynler olduğunuza inanıyorum. Ne diyorsunuz, artık başlayalım değil mi?

Gereksiz Ödemelerden Kurtulun!

Gereksiz Ödemelerden Kurtulun!Kablolu TV üyeliğiniz varsa, bir an önce üyeliğinizi iptal ettirin. “Aman, ayda 50-60 liradan ne olacak” diye düşünürseniz, büyük bir hata yaparsınız. Çünkü ayda 50-60 lira, yılda 600-700 lira yapar. Bu parayı çöpe atmak yerine neden çocuklarınız için açtırdığınız birikim hesabına yatırmayasınız ki? Sadece kablolu yayın da değil. Hemen şimdi iptal ettirebileceğiniz ve yokluğundan neredeyse hiç etkilenmeyeceğiniz ne kadar üyeliğiniz varsa, hepsinden bir bir kurtulmalısınız.

Mesela; internete olan ihtiyacınızı telefonunuzdan da rahatlıkla sağlayabiliyorsanız, evinizdeki internet üyeliğini sonlandırabilirsiniz. Günümüzde sosyal medya mecralarına girmek dışında başka hiçbir amaç için kullanılmayan internet üyelikleri, kişinin bütçesine zarar vermekten başka bir işe yaramamaktadır. Bu nedenle ailenin diğer üyeleriyle konuşup, aylık 60-70 liralık gereksiz harcamadan daha kurtulabilirsiniz.

Kampanya ve İndirimlerden Faydalanın!

Kampanya ve İndirimlerden Faydalanın!Yapacağınız tüm alışverişlerde kampanya ve indirimlerden faydalanmaya çalışın. Sizin ya da çocuklarınızın bir ihtiyacı olduğunda önceden araştırma yapıp, nerelerden uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğinizi düşünün. Bir ürüne çok daha ucuza sahip olabilecekken, fazladan para ödememelisiniz. Markaların kampanyalarını takip ederek indirimli ürünler satın alabilir, bilinçli tüketici olarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuklarınız belki buna dikkat etmeyebilir, ama siz onlar için araştırma yaparak önlerine daha uygun fiyatlı seçenekler serebilirsiniz. Düzgün bir dille bütçenizin ne kadar olduğunu çocuklarınıza anlatırsanız, size hak vereceklerinden emin olabilirsiniz. Diğer taraftan isteklerinize göre değil, ihtiyaçlarınıza göre alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Yani evet kampanya ve indirimleri takip edeceksiniz, ama sadece fiyatı düştü diye de bir ürünü almaktan kaçınmalısınız. Çünkü yalnızca anlık dürtülerle yapılan harcamalarınızdan vazgeçtiğinizde bile aylık en az 100 lirayı rahatlıkla kenara atabilirsiniz.

Bütçe Planınızı Birlikte Yapın!

Bütçe Planınızı Birlikte Yapın!Tabii, çocuklarınızın yaşı küçükse bunu yapamazsınız. Ancak çocuklar belirli bir yaşa geldikten sonra, eşinizle birlikte yaptığınız bütçe planından çocuklarınızın da haberdar olmasını sağlayın. Onlara elinize geçen para miktarını ve ne kadar harcama yapabileceğinizi basit bir dille anlatın. Mesela; abur cubur için her gün para harcamadıkları takdirde, belirlediğiniz bir zaman dilimi sonrasında çok daha güzel bir evde oturabileceğinizi ya da daha iyi bir arabaya binebileceğinizi söyleyin.

Çocuklarınızı tutumlu olmaya küçük yaştayken alıştırın. Bunu kendinizi düşündüğünüz için değil, onların gelecekte para konusunda sorun yaşamaması için yapmanız gerektiğini unutmamalısınz. Zira finansal konularda başarılı olamayan anne-babaların çocukları genellikle aynı geleneği devam ettirerek başarısız olmaktadır. Siz çocuğunuza tutumlu olmayı ve hesaplı alışveriş yapmayı öğreterek, ona en büyük iyiliklerden birini yapmış olacaksınız.

Birlikte Zaman Geçirin!

Birlikte Zaman Geçirin!Her açıdan mutlu bir aile olmak istiyorsanız, birlikte zaman geçirmeyi de öğrenmelisiniz. Bu şekilde hem aile ilişkilerinizi güçlendirebilir hem de daha az masraf ederek birikim yapabilirsiniz. Mesela; sinemaya birlikte gidebilir, ailecek yemek yiyebilir, ayrı ayrı yerlerde vakit geçirmektense hep birlikte bir şeyler yaparak daha az para harcayabilirsiniz. Elbette, her zaman birlikte olamazsınız. Ama en azından bunu alışkanlık haline getirmeye çalışmalısınız.

Aile üyelerinin her akşam aynı masaya oturmasını sağlamalı, özel günler dışında dışarıda yemek yemeyi tercih etmemelisiniz. Düşünsenize; 4 kişilik bir ailenin dışarıdaki yemek masrafı en az 100 lira olacakken, evinizde yiyeceğiniz sağlıklı ve lezzetli bir yemeğin maliyeti taş çatlasın 25-30 lira olacaktır. Neden evinizde birlikte yemek yerine nasıl hazırlandığını bilmediğiniz şeyler için boş yere para harcayasınız ki?

Para Biriktirmeyi Çocuklarınız için Eğlenceli Hale Getirin!

Para Biriktirmeyi Çocuklarınız için Eğlenceli Hale Getirin!Aslına bakarsanız, bunu yapmanın pek çok farklı yolu var. Mesela; çocuğunuza para biriktirmesini söyleyebilir, sonra o parayı çocuğunuz için açtığınız birikim hesabına yatırabilirsiniz. Tabii yeterince büyükse bunu kendi başına da yapabilir. Bu şekilde biriktirilen paranın nasıl çoğaldığına şahitlik edebilir. Aynı etkiyi ona şeffaf bir kumbara alarak da yaratabilirsiniz. Almak istediği bir şey olduğunda, ona verdiğiniz harçlıklardan biriktirerek alabileceğini söyleyin. Bu şekilde hazırcı olmamayı ve istediği bir şeyi alabilmek için uğraşmak gerektiğini anlayacaktır. Ona para yönetimi konusunda ders verebilmek için farklı yöntemler deneyin. Sonuçta çocuğunuzu en iyi tanıyan kişi sizsiniz ve onu nasıl etkilemeniz gerektiğini sadece siz bilebilirsiniz.

Pahalı Oyuncaklar Almak Yerine Yaratıcılığınızı Kullanın!

Pahalı Oyuncaklar Almak Yerine Yaratıcılığınızı Kullanın!Özellikle de yeni anne-baba olmuş ebeveynler bu hayatı sık sık yaparlar. Onlar çocuklarının en iyisini hak ettiğini düşünerek, gerekli gereksiz her türü eşya için yüzlerce lira harcarlar. Özellikle de oyuncaklar, bu alışverişlerin içerisinde belki de en gereksiz olanlardan biridir. Evet, sayısız ebeveyn küçücük bebeklerin boş gözlerle baktığı oyuncaklara hiç düşünmeden çuvalla para harcamaktadır. İşte siz bunu yapmayın. Pahalı oyuncaklardan satın almak yerine çocuğunuzun kaliteli vakit geçirmesini sağlayacak eşyalara yönelin.

Mesela, ona ucuz boyama kitapları alın veya yaratıcılığınızı konuşturarak ona el emeğinizle oyuncak yapın. Peluş hayvanlar, örgü bebekler, çoraptan yapılmış sevimli oyuncaklar, ahşap arabalar, karton evler… Tüm bunları nasıl yapabileceğinizi internetten rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Hatta oyuncak yaparak para kazanmak isterseniz, bu yöntem sayesinde çok daha fazla para biriktirebilirsiniz.

Çocuklarınızın Eşyaları Konusunda Dikkatli Olun!

Çocuklarınızın Eşyaları Konusunda Dikkatli Olun!Çocukların ne kadar hızlı büyüdüğünü ve alınan kıyafetlerin bazen hiç kullanılmadan dolapların üst raflarına tıkıldığını biliyoruz. İşte siz bunu yapmayın. Çocuklarınıza alışveriş yaparken, zıpçık gibi kıyafetler yerine biraz daha bol olanlarını tercih edin. Sezon başında alışveriş yapmak yerine sezon sonunda alışveriş yapmayı tercih edin. Mesela, şu anda 8 yaşında bir çocuğunuz var ve bildiğiniz gibi hemen hemen bütün mağazalar kışlık ürünleri yüzde 70’e varan indirimler karşılığında satıyor. Siz de normal fiyatı 250 lira olan bir montu çok daha uygun bir fiyata satın almak istiyorsanız, sezon sonu fırsatlarından yararlanmayı bilmelisiniz. Tabii bunu yaparken yaklaşık bir sene sonra çocuğunuzun fiziksel ölçülerini de aşağı yukarı hesap etmeniz gerektiğini ekleyeyim.

Öte yandan, çocuklarınızın kıyafetleri sayesinde birikim yapabileceğiniz bir diğer nokta da onları satmaktır. Evet, eminim çocuklarınızın eskitemeden büyüdüğü bir sürü kıyafeti vardır. İşte bu kıyafetleri internet ortamında satışa sunarak, gayet iyi miktarda para kazanabilir ve kazandığınız bu paraları yine çocuklarınız için kenara atabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız, kullanmadığınız eşyaları satarak para kazanmak başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Pahalı Doğum Günü Partilerinden Uzak Durun!

Pahalı Doğum Günü Partilerinden Uzak Durun!Anne-babaların en sık yaptığı hatalardan biri de çocuklar için pahalı doğum günü partileri düzenlemektir. El kadar bebekler için yapılan gösterişli doğum günü partileri, gerçekten fazlasıyla gereksizdir. Bu partiler için en az 1000 lira harcandığını düşünecek olursanız, neden böyle dediğimi de anlayabilirsiniz. Sonuçta bebekler ya da küçük çocuklar için yapılan doğum günü partileri para tuzağından başka bir şey değildir.

Çocukların birbirinden görerek ve özenerek istediği pahalı doğum günü partileri yerine, daha uygun maliyete evinizde çok daha güzel kutlamalar yapmayı düşünebilirsiniz. El becerilerinizi kullanarak konuklara hediye edilmek üzere renkli süsler hazırlayabilir, evinizi eğlenceli hale getirebilir ve bu şekilde de çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey çocuğunuzu evde parti yapmak hususunda ikna etmek ve bunun için biraz emek harcamak olacaktır.

SONUÇ:

Yukarıdaki noktalara dikkat ederek siz de çocuğunuz için daha güvenilir bir gelecek hazırlayabilirsiniz. Zaten para biriktirmeyi bir alışkanlık haline getirdiğinizde, bunun hiç de zor olmadığını anlamış olacaksınız. Neticede işin ucunda yalnızca sizin değil, çocuklarınızın da yarını olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%