Yatırım yapmaya başla!

Anlaşmasız Brexit Toyota’nın Birleşik Krallık Üretimini Durdurabilir!

Toyota’nın Birleşik Krallık yöneticisi Marvin Cooke, anlaşmasız bir Brexit durumunda firmanın ülkedeki otomobil üretimini aylar boyunca durdurmak zorunda kalabileceğini ve bunun işleri riske atacağını söyledi.
Anlaşmasız Brexit Toyota’nın Birleşik Krallık Üretimini Durdurabilir!

Anlaşmasız Brexit’le alakalı endişelerini dile getirenler arasına katılan Toyota yöneticisi, “AB’den çıktığımızda yalnızca bir tedarikçi parçasının eksik olması durumunda bile otomobil üretmeye devam edemeyiz” ifadeleriyle dikkat çekti.

Sert bir Brexit’in etkisinin saatler mi günler mi haftalar mı yoksa aylar boyunca mı devam edeceğini tahmin edemediklerini belirten Marvin Cooke, bu nedenle kesintilerin ne kadar süreceği konusunda ada bir şey diyemediklerini dile getirdi.

Cooke, İngiltere’yi Avrupa’ya bağlayan Manş Tüneli’ni örnek göstererek geçmişte de bazı sorunlar yaşadıklarını fakat deneyimledikleri sorunların Brexit yanında çok küçük kaldığını vurguladı.

Marvin Cooke Brexit Yorumu Brexit için; “eşi benzeri olmayan, tamamen yabancı” kelimelerini kullanan Toyota yetkilisi, anlaşma olsun ya da olmasın her iki senaryoda da sektör için uzun vadeli sorunlar çıkacağını belirtti. Ve düşünesini; “ithalat ve ihracat maliyetlerinin ek yükü işimize kalıcı maliyetler çıkartacak bu da rekabet gücümüzü azaltacaktır” diyerek anlattı.

İlaveten, Brexit’in İngiltere’de yapılan otomobil sayısını azaltacağını ve bunun da iş kesintilerine yol açacağını düşündüğünü kaydetti.

Anlaşmasız Brexit Yorumu İlgili haberde; Toyota Birleşik Krallık’taki iki fabrikasında 3000 civarında kişiye iş verdiği, ana araç montaj fabrikasının ise Burnaston, Derbyshire’da olduğu aktarıldı. Kaldı ki Toyota Şubat ayında Burnaston’da Auris’in son modelinin üretileceğini duyurmuş, Mart 2017’de de bölgeye 240 milyon sterlin yatırmayı planladığını açıklamıştı. İşte bu nedenle, Toyota yöneticisinin sözleri Brexit’in olası etkileriyle ilgili endişeleri bir kat daha artırdı.

Öte yandan; İngiltere İş ve Enerji Bakanı Greg Clark’ın ise; “yeni nesil otomotiv teknolojisinde dünya liderlerinden biriyiz” dediğinin üzeri çizildi.

Brexit Toyota'nın İngiltere Üretimini Durdurabilir Clark ayrıca Chequers Planı’nın elektrikli ve otonom araçlardaki yükselişle büyük bir değişime giren sektör için gerekli olan şeyi yaptığını vurguladı. Tüm bunların yanı sıra Toyota yöneticisinin; “anlaşmasız bir Brexit, Toyota’nın İngiltere tesislerindeki üretimi durdurabilir” yorumunun, Jaguar Land Rover ve BMW gibi devlerin yorumlarının ardından gelmesi dikkat çekti.

Keza Jaguar Land Rover CEO’su da kötü bir Brexit’in, İngiltere’deki 40.000 kişilik istihdamı ve 80 milyar sterlin değerindeki yatırımı tehdit altında bırakacağını söylemişti.

BMW de Rolls Royce ve Mini’lerin üretildiği İngiltere fabrikalarını kapatacağını açıklamış, ticaret anlaşmalarının bitmesi durumunda şirketin başka bir seçeneğinin kalmayacağını duyurmuştu. Geçen yılın sonlarında Brexit endişelerini dile getiren Aston Martin de bu nedenle üretimi durdurabileceğini bildirmişti. Kısa süre önce görüş bildiren Honda da anlaşmasız Brexit’in şirketine milyonlarca pounda mal olacağını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum